Skupština Srbije je 30. marta usvojila Deklaraciju o Srebrenici, to jest o osudi zločina u Srebrenici.
Taj zločin je inače genocid. I tako je to trebalo da stoji u deklaraciji. Reči neće vratiti ubijene.
Oni će i dalje ostati mrtvi. Njihove porodice i dalje će ostati osakaćene. Ali nekorišćenje reči genocid govori o našoj bezdušnosti i licemerju.
O tome kakvi smo i kakvi su naši predstavnici, govore izjave političara i predstavnika države, ali i komentari čitalaca na sajtovima raznih novina. Većina komentara anonimnih građana Srbije ne zaslužuje ni zarez u novinama. Kao ni većina izjava političara koji su smatrali da treba da kažu štogod o genocidu (zločinu) u Srebrenici za skupštinskom govornicom.
Šta je ko rekao?
Tadić je kazao da je usvajanjem Deklaracije o Srebrenici Skupština Srbije i srpski narod pokazuju da se jasno distanciraju od tog monstruoznog zločina i da ne stoje iza njega. Predsednik Srbije misli da je usvajanje deklaracije veliki doprinos demokratizaciji Srbije i regionalnom pomirenju.
Inače, za deklaraciju je glasalo samo 127 poslanika Skupštine Srbije.
Predsednik SPS-a – stranke koja se nikada nije jasno i nedvosmisleno ogradila od zločina u Srebrenici – i potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je rekao da deklaracija ističe državne i nacionalne interese i štiti Republiku Srpsku. On je kazao da je stav SPS-a da treba osuditi sve zločine koji su se dogodili na prostoru bivše Jugoslavije.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić je rekla da „dobra strana usvajanja deklaracije je da će ona u dogledno vreme uticati na smanjivanje tenzija u Bosni i Hercegovini i na promenu pogleda građana Republike Srpske u odnosu na Srebrenicu“. Ona je dodala i da je dobro što je i Socijalistička partija Srbije glasala za deklaraciju. „Partija koja je imala vlast u vreme najstrašnijih zločina, napravila je značajan pomak“, rekla je Kandić i dodala da bez poslanika SPS-a deklaracija o osudi zločina nad Bošnjacima u Srebrenici ne bi bila usvojena. Ona je rekla i da je atmosfera u Skupštini Srbije tokom rasprave o deklaraciji „bila ružna, i da nije dobro to što se u deklaraciji jasno ne koristi reč genocid“.
Nevladina organizacija „Žene u crnom“ saopštila je da se Skupština Srbije usvajanjem Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici, „narugala žrtvama“ u Srebrenici i njihovim porodicama i izbegla da pokaže solidarnost, osudi i kazni sve one koji su učestvovali u genocidu. „Ovom deklaracijom Skupština Srbije, odbijajući da genocid u Srebrenici nazove tim imenom, relativizuje učešće Srbije u ovom strašnom zločinu“, piše u saopštenju „Žena u crnom“.
Ova nevladina organizacija najavila je da će svakog 11. dana u mesecu nastaviti da protestuje i zahteva od Skupštine Srbije da 11. jul proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici.
O slobodi izražavanja mišljenja koje se ne poklapa sa „državnim mišljenjem“ govori i slučaj aktivista „Inicijative mladih za ljudska prava“, koji su 1. aprila privedeni u policijsku stanicu Stari grad i tamo zadržani pet sati, jer su ispred Skupštine Srbije sprejom na trotoaru ispisali poruku: „Ta teška strana reč genocid“.
Gradska čistoća je sa pločnika uklonila poruku.
Sada je sve čisto.
K.D.F.