U Centru za decu i mlade u utorak je upriličena dodela paketića i druženje sa decom i roditeljima iz socijalno ugroženih porodica, koja su uključena u projekat „Pruži mi ruku, budi mi drug, da zajedno nađemo pravi put“ koji sprovodi Društvo prijatelja dece opštine uz podršku Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije u programu podrške za afirmaciju i unapređenje obrazovanja romske populacije.
„Glavni cilj projekta je da se deca motivišu za kontinuiran dolazak na nastavu u školi, da se redovno radi sa njima i da im se pruži podrška. Imamo 52 dece direktno uključene u projekat, 20 je u Bačkom Gradištu, 10 u Bačkom Petrovom Selu i 22 u Bečeju. Odabir dece za uključivanje u ovaj projekat je urađen po preporuci Centra za socijalni rad. Pre mesec dana smo započeli rad. Najviše poteškoća smo imali sa formiranjem ciljne grupe u Bačkom Petrovom Selu, ova metodologija koja je dobro uključila decu u Gradištu i Bečeju jasno pokazuje da se u prethodnom periodu sa ovom populacijom već ciljno radilo godinama i da su rezultati dobri, dok u Bačkom Petrovom Selu taj je rad sporiji zbog teže adaptacije te populacije koja je više odvojena od lokalne zajednice i živi u homogenim sredinama, te se i deca teže uključuju u sistem obrazovanja. Konkretno, u Bačkom Petrovom Selu u porodici iz koje je u projekat uključeno dvoje dece, otkrili smo da postoji još jedno dete od 12 godina koje nije nikada pohađalo nastavu. To dete smo odmah uključili u školu, krenulo je u prvi razred, obezbeđen mu je školski pribor, a pored toga redovno dolazi jednom nedeljno na aktivnosti podrške u biblioteku u okviru ovog projekta“, rekla je Izabela Šormaz, predsednica Društva prijatelja dece.
U okviru projekta urađeno je istraživanje i ustanovljeno je da je deci romske nacionalnosti najviše potrebna pomoć u učenju i na osnovu toga koncipiran je program rada. U Bečeju sa decom jednom nedeljno rade tri edukatora, defektolog i dva prosvetna radnika, u Bačkom Gradištu i u Petrovom Selu radi po jedan prosvetni radnik uz asistenciju bibliotekara. Paralelno se daje podrška i roditeljima, ali se i oni uključuju aktivnosti, a deci je tog dana obezbeđena užina i obrok za celu porodicu.
U projekat su uključeni i članovi udruženja „Eko-Bečej“, izviđači i „Kosmopolite“ koji organizuju radionice za decu.
„Projekat traje četiri meseca, ali je to kratak period i uputićemo preporuku ministarstvu da se ovaj projekat proširi“, rekla je Šormaz.
Lj.M.