Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Na sednici lokalnog parlamenta: Usvojen je budžet opštine

Na sednici lokalnog parlamenta: Usvojen je budžet opštinetrg_fontane

Lokalni parlament Novog Bečeja prošlog utorka usvojio je budžet opštine za 2010. godinu.
U budžetu opštine predviđeni su prihodi u iznosu od 541,35 miliona dinara, rashodi u iznosu od 526,85 miliona i 14,5 miliona dinara budžetskog suficita.

Suficit će se koristiti za finansiranje aktivnosti koje su predviđene u Programu za zaštitu poljoprivrednog zemljišta (10 miliona dinara), pola miliona su namenska sredstva korisnika budžeta, a 4 miliona dinara predviđeno je za otplatu kredita.
Zora Stanisavljev, načelnica Odeljenja za finansije, objasnila je odbornicima da su prihodi planirani u manje-više istom obimu kao i prošle godine, a do promena je došlo samo u nekoliko slučajeva, jer su to zahtevali novousvojeni zakoni. Ovogodišnji opštinski budžet je nominalno šest posto manji od prethodnog, a realno verovatno i više, s obzirom na očekivani rast cena, inflacije itd.
Ove godine je u lokalnoj kasi predviđeno i 2 miliona dinara za reviziju budžeta, međutim, ukoliko će revizija obuhvatiti i budžetske korisnike, za taj posao biće potrebno obezbediti oko 8-9 miliona dinara.
Troškovi predviđeni za plate zaposlenih u Opštinskoj upravi će ostati nepromenjeni, kao i troškovi obrazovanja. Za socijalnu zaštitu – za finansiranje programa Gerontološkog centra koji pruža pomoć u kući starim osobama – ove godine je predviđeno 750.000 dinara, prošle godine je za ovu svrhu izdvojeno 500.000 dinara, a za ishranu najugroženijih građana Novog Bečeja (paketi hrane) predviđeno je milion dinara.
Opštinski budžet od ove godine trebalo bi da ostvari prihod – planirano je pola miliona dinara – zahvaljujući Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, koji se primenjuje od 10. decembra, jer je predviđeno da 30 posto od ubranih sredstava (kažnjavanje vozača) ostaje na teritoriji opštine, a polovina tog novca je predviđena za održavanje puteva. Inače, u prvih 15 dana primene zakona opština je „zaradila“ oko 80.000 dinara.
U kratkoj raspravi o budžetu opštine učestvovali su samo odbornici Srpske radikalne stranke i grupe građana, Petar Ilić i Mirjan Jakšić.
Ilić je kritikovao budžet rekavši da je restriktivan, „predvideo“ je rebalans već u maju mesecu, a zatražio je i objašnjenje o tome šta znače stavke: socijalna davanja zaposlenima (4 miliona dinara), nagrade, bonusi i ostali rashodi (3 miliona), usluge po ugovoru ( 31,5 miliona)… „Ne mogu da shvatim da jedna opština plati 30 miliona za usluge po nekim ugovorima. Mesne zajednice ste ojadili sa budžetom, mislim da tu nije ispunjena ni socijalna norma, a znate da se uvek zalažemo da mesne zajednice uđu u budžet i da se kaže koliko je finansiranje mesnih zajednica iz budžeta opštine. Ja se pitam šta će raditi Mesna zajednica Novi Bečej, jer samodoprinos nije prošao?“, pitao je Ilić i izrazio bojazan da će mesne zajednice „propasti“. Predložio je i da opština pomogne Mesnoj zajednici Kumane da osnuje javno komunalno preduzeće koje bi moglo da naplaćuje korišćenje vode. Ilić je predložio i da se od 1,2 miliona dinara za sanaciju vodovodne mreže u Kumanu, 200.000 dinara potroši na održavanje groblja, zelenih površina i pijace, jer za te svrhe je predviđeno samo 300.000 dinara (ovaj predlog je prihvaćen).
Načelnica finansija Zora Stanisavljev objasnila je odborniku Iliću da 2010. godine, a takva je bila praksa i 2009, neće biti nagrada i bonusa za zaposlene, ali se u budžetu mora predvideti i ta stavka, tim pre što se očekuje da će se 2010. godine smanjiti broj zaposlenih u lokalnoj administraciji – bez obzira na to što po sadašnjem stanju stvari u opštini Novi Bečej nema viška zaposlenih – a zaposlenima koji će ostati bez posla mora da se plati otpremnina. U vezi sa uslugama po ugovoru Stanisavljev je rekla da za sve što opština radi (od nabavke materijala do ulaganja) mora sa izvođačem radova ili sa onima koji obezbeđuju usluge, nakon obavljanja javne nabavke, da potpiše ugovore.
Odbornik Mirjan Jakšić postavio je pitanje zašto za Mesnu zajednicu Novo Miloševo nisu predviđena sredstva za izradu projektne dokumentacije za izgradnju banje. Jakšića je interesovalo i da li će zaposlenima u opštini biti isplaćena trinaesta plata.  

Pola veka opštine

Milivoj Vrebalov uputio je novogodišnju i božićnu čestitku odbornicima i pozvao ih je na koktel povodom 50 godina postojanja opštine. „U novembru mesecu 1959. godine je republičko veće tadašnje Narodne Skupštine Narodne Republike Srbije donelo Ukaz o proglašenju Zakona o područjima opština i srezova u Narodnoj Republici Srbiji, kojim je formirana opština Novi Bečej u sadašnjim granicama sa naseljenim mestima Novi Bečej, Novo Miloševo, Kumane i Bočar. Taj zakon je stupio na snagu 1. januara 1960. godine i ove godine obeležavamo 50 godina postojanja opštine Novi Bečej“, rekao je Vrebalov.

Zora Stanisavljev odgovorila mu je da su svim mesnim zajednicama smanjena sredstva, pa i Novom Miloševu, a objasnila je i da niko u opštini neće dobiti trinaestu platu.
Nakon rasprave, za usvajanje opštinskog budžeta glasalo je 18 odbornika.
Lokalni poslanici usvojili su i odluku o izradi Plana generalne regulacije naselja Novi Bečej. Cilj izrade Plana je utvrđivanje strategije razvoja i prostornog uređenja naselja, kao i pravila uređenja i građenja.
Na sednici Skupštine opštine doneta je odluka da opština neće naplaćivati porez na poljoprivredno i šumsko zemljište, jer bi taj posao bio neekonomičan. Recimo, neko ko ima 17 hektara prvoklasne zemlje, platio bi godišnji porez u iznosu od 53 dinara.

Zahvalnost za humanost

Na sednici Skupštine opštine predsednik opštine Milivoj Vrebalov je u ime opštine dodelio zahvalnicu Dušanu Glavaškom. „Odlučili smo da mu dodelimo zahvalnicu za najhumanije delo u 2009. godini, jer je spasio dve devojčice koje su se davile u reci Tisi. Želimo da uvedemo praksu da opština Novi Bečej svake godine dodeli zahvalnicu građaninu koji je obeležio godinu“, rekao je Vrebalov prilikom uručenja zahvalnice Dušanu Glavaškom, koga su lokalni poslanici pozdravili burnim aplauzom.
Dušan Glavaški je u izjavi za Bečejski mozaik rekao: „Zahvaljujem se opštini. Drago mi je što sam uspeo da pomognem tim devojčicama. Sticajem okolnosti ja sam bio u prilici da spasim devojčice, ali mislim da bi na mom mestu svaki građanin uradio isto“.

Odlukom o izmenama i dopunama odluke o kriterijumima i merilima za određivanje naknade za uređivanje i korišćenje građevinskog zemljišta smanjene su naknade za objekte koji se grade u ambijentalnoj celini za 50 posto.
Odbornici su dali saglasnost na programe poslovanja Komunalca,  Direkcije i Kompreda u 2010. godini, na program rada Istorijskog arhiva Zrenjanin, na program poslovanja JP Radio Novi Bečej, na planove i programe rada Doma kulture, Narodne biblioteke, Centra za socijalni rad i Doma za smeštaj duševno obolelih lica „Sveti Vasilije Ostroški-Čudotvorac“ (Klub za dnevni boravak).
Na sednici Skupštine opštine imenovana je direktorica Doma kulture, Marijana Baračkov, v.d. direktora JP Radio Novi Bečej Saša Dujin (do 18. februara 2010.), potom je razrešen Boško Tašin, član Upravnog odbora JP Direkcija. Na njegovo mesto imenovan je Laslo Letonai. Razrešena je dužnosti i Olgica Abramović, dosadašnja predsednica Komisije za statutarna pitanja, a nova predsednica Komisije je Biljana Raškov.
Imenovani su, zatim, članovi Saveta za budžet i finansije, Komisije za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom, Komisije za propise i Komisije za sprovođenje postupka davanja u zakup građevinskog zemljišta.
Mirjan Jakšić je na kraju sednice zamerio predsedniku lokalnog parlamenta što nije dobio odgovore na svoja odbornička pitanja.     

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *