Javno preduzeće Vodokanal godinama ulaže novac u poboljšanje vodosnabdevanja na teritoriji opštine Bečej, međutim, stanje u ovoj oblasti u naseljenim mestima opštine i danas nije zadovoljavajuće.
Recimo, deca u OŠ „Šamu Mihalj“ u Bačkom Petrovom Selu ne piju vodu sa česme, a isti je slučaj i u odeljenju PU „Labud Pejović“ u Bačkom Gradištu.
Direktor Vodokanala Zoran Grbić kaže da je voda u Bačkom Gradištu, po ispitivanjima koje naručuje to javno preduzeće, fizičko-hemijski i mikrobiološki ispravna, ali se dobija iz bunara, a ne iz fabrike vode, s koje vodu dobijaju samo domaćinstva u naselju Bečej.
U cilju unapređenja vodosnabdevanja u Bačkom Gradištu Vodokanal je 26. marta uputio projekat pokrajini za bušenje novog bunara iz kog bi se dobila bela voda. Ukoliko bi pokrajinski organi opredelili novac za finansiranje tog projekta, u Bačkom Gradištu bi uskoro bilo dva bunara bele vode, a treći bunar ne bi se više upotrebljavao, mada, kako je rekao Grbić, voda u Bačkom Gradištu ni sada nije štetna po zdravlje ljudi.
Što se Bačkog Petrovog Sela tiče, situacija je kao i ranije, voda je fizičko-hemijski neispravna, a mikrobiološki je 80 odsto ispravna. U tom naseljenom mestu opštine, međutim, višegodišnji projekat izvorišta se privodi kraju – upravo je raspisana javna nabavka za priključak EPS-a (trafo-stanica) – i kada se to obezbedi, naseljeno mesto će prvi put imati ispravnu belu vodu za piće.
Direktor Vodokanala je konstatovao i da je nemoguće dovesti kvalitet snabdevanja vodom na teritoriji cele opštine na adekvatan nivo za nekoliko godina, ukoliko taj posao nije rađen desetinama godina unazad.
Kvalitetom vode na teritoriji opštine Bečej bavi se i studija „Zdravstveno stanje stanovništva opštine Bečej 2016. godine“ koju je nedavno objavio Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Iz publikacije u kojoj je navedeno stanje iz 2016. godine međutim, nije sasvim jasno da li je uzorkovanje vode sa istog mesta rađeno više puta uzastopno, jer tada bi se dobili verodostojni podaci. Navodi se da se prečišćenom hlorisanom vodom za piće snabdeva 24.226 građana naselja Bečej, odnosno 64% od ukupnog broja (37.822) stanovnika opštine prema popisu iz 2011, dok se neprečišćenom vodom za piće snabdeva 13.596 stanovnika naselja Bačko Petrovo Selo, Bačko Gradište, Mileševo, Radičević i Poljanice (36% od ukupnog broja stanovništva opštine).
U analizi Instituta za javno zdravlje Vojvodine navodi se da je tokom 2016. godine zdravstvena ispravnost prečišćene hlorisane vode za piće poreklom iz fabrike vode i vodovodne mreže JP Vodokanal Bečej utvrđena na osnovu 176 analiza osnovnog A obima i jednog B obima (periodičnog obima analize) u 96,05% od ukupno 177 kontrolisanih uzoraka. Navodi se i da su uzroci zdravstvene neispravnosti u 3,95% kontrolisanih uzoraka prečišćene hlorisane vode za piće bili mikrobiološki (3,39%) i fizičko-hemijski (0,56%). Kao vodeći razlog neispravnosti izdvojen je povećan ukupan broj aerobnih mezofilnih mikroorganizama, među kojima se po učestalosti izdvaja mikroorganizam Bacillus spp, međutim, u analizi se konstatuje da naveden razlog neispravnosti ne predstavlja opasnost po zdravlje ljudi, već ukazuje na efikasnost procesa prečišćavanja i distribucije prečišćene hlorisane vode za piće.
U prečišćenoj hlorisanoj vodi za piće dostupnoj krajnjem potrošaču ne postoje mikrobiološke opasnosti koje mogu uticati na zdravlje ljudi, izuzev na krajnjim tačkama i starim delovima vodovodne mreže, gde se, u vrlo malom procentu (0,56%), utvrđuje prisustvo mikroorganizama pokazatelja fekalnog zagađenja koji mogu predstavljati opasnost po zdravlje osetljive populacije. Hemijski parametar (povećan utrošak kalijum-permanganata) koji prekoračuje propisanu koncentraciju i doprinosi neispravnosti vode u 0,56% kontrolisanih uzoraka ne predstavlja opasnost po zdravlje ljudi.
Direktor JP Vodokanal Zoran Grbić kaže da u 180 uzoraka koji se uzimaju u bečejskoj vodi samo se u jednom uzorku pojavio kalijum permanganat i pojavila bakterija, ali nije rečeno ni da je to opasno za zdravlje, jer ako je opasno, voda bi bila zabranjena za korišćenje, a za to je potrebno uzimanje dva uzastopna uzorka. Prema njegovim rečima, nema mesta za zabrinutost i što se bečejske vode tiče, rekao je da „imamo odličnu vodu“.
„Što se naseljenih mesta opštine tiče, voda je takva kakva je desetinama godina i mi pokušavamo, ostvarujući projekte, da se stanje popravi, tu ne postoji fabrika vode, ali i ta voda je mikrobiološki 80 odsto ispravna“ istakao je Grbić, pominjući Bačko Gradište, gde bi ove godine trebalo da bude još jedan bunar bele vode, a Bačko Petrovo Selo je na korak od toga da najzad dobije ispravnu vodu, komentarišući rezultate analize vode u naseljenim mestima iz 2016. godine Instituta za javno zdravlje Vojvodine, u kom se navodi da je neprečišćena voda za piće u opštini Bečej kontrolisana tokom 2016. godine na osnovu analize 108 uzoraka vode za piće osnovnog A obima i pet uzoraka periodičnog B obima, odlikuje se zdravstvenom ispravnošću svega dva (1,77%) kontrolisana uzorka, pri čemu u Bačkom Petrovom Selu, Mileševu i Radičeviću nije utvrđena zdravstvena ispravnosti ni u jednom kontrolisanom uzorku. Piše i da su uzroci zdravstvene neispravnosti 98,23% kontrolisanih uzoraka neprečišćene vode za piće mikrobiološki (17,24%) i fizičko-hemijski (98,21%).
Žuta voda i zdravlje Tokom 2016. godine na teritoriji opštine kontrolisana su četiri javna bunara radi utvrđivanja mikrobiološke ispravnosti vode. Od ukupno 13 kontrolisanih uzoraka, mikrobiološka ispravnost je utvrđena u 46%, dok se među uzrocima mikrobiološke neispravnosti 54% uzoraka, sem pokazatelja neadekvatnog procesa dezinfekcije kao što je povećan ukupan broj aerobnih mezofilnih mikroorganizama, izdvaja prisustvo mikroorganizma Proteus vrste, mikrobiološke opasnosti definisane kao pokazateljem procesa truljenja u 31% kontrolisanih uzoraka. Prisustvo Proteus vrste mikroorganizama, opasnosti po zdravlje osetljive populacije (deca, trudnice, dojilje, stara i hronično obolela lica) utvrđeno je u dva arteska bunara: arteski bunar na Trgu oslobođenja u Bečeju i arteski bunar na Petrovoselskom putu. Ocena zdravstvene ispravnosti vode za piće javnih bunara na teritoriji opštine je bila onemogućena zbog nedostatka istovremeno uzetih i analiziranih i fizičkih i hemijskih parametara ispravnosti. |
Posmatrano pojedinačno po naseljima, u Bačkom Petrovom Selu je utvrđena najveća učestalost prisustva mikrobioloških opasnosti (u 62,5% kontrolisanih uzoraka), potom u Bačkom Gradištu, gde je utvrđeno prisustvo koliformnih mikroorganizama i termotolerantnih mikroorganizama u 8% kontrolisanih uzoraka i u Poljanicama gde je mikrobiološku opasnost predstavljalo prisustvo termotolerantnih mikroorganizama u 9% kontrolisanih uzoraka.
Utvrđene hemijske opasnosti u neprečišćenoj vodi za piće tokom 2016. godine su arsen i nitriti. Koncentracija arsena je kontrolisana u svim naseljima koja se snabdevaju neprečišćenom vodom i prekoračenje propisane koncentracije utvrđeno je u Bačkom Petrovom Selu i Bačkom Gradištu, te se voda u navedenim naseljima ne preporučuje za upotrebu, odnosno ne preporučuje se za piće, za održavanje lične i opšte higijene, za pripremu hrane i ishranu stoke, navodi se u studiji u kom je kontrolisano stanje u toku 2016. godine.
Direktor Vodokanala Zoran Grbić je rekao da uprkos tome što se u analizi navodi da se ta voda ne preporučuje za upotrebu, nije i zabranjeno njeno korišćenje, a da je opasna po zdravlje ljudi trebalo bi da bude zabranjena. Grbić je istakao da Vodokanal redovno kontroliše vodu i ne dobija rezultate po kojima bi njeno korišćenje trebalo da bude zabranjeno.
R.M.