Predstavnici reprezentativnih sindikata prosvete očekuju nastavak pregovora s Ministarstvom prosvete, kako bi se konačno usaglasio sporazum o prekidu štrajka prosvetnih radnika, koji traje već treći mesec.
„Trenutno obe strane šalju predloge i sugestije na konačan tekst sporazuma i nadamo se da ćemo naći prihvatljivo rešenje“, kazala je agenciji Beta portparol Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković.
Ona je ukazala da je tekst posebnog kolektivnog ugovora već usaglašen, a sporazumom o prekidu štrajka treba precizirati neka rešenje za materijalni položaj zaposlenih, kao i rokove za postizanje dogovora o platnim razredima u javnom sektoru.
Prema rečima Jankovićeve, sindikati su Ministarstvu prosvete poslali neke svoje sugestije, a do kraja nedelje očekuju odgovor i poziv za nastavak pregovora.
Državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Aleksandar Belić izjavio je u sredu da uvođenje platnih razreda u javni sektor treba da se odloži, te da ima poteškoća i u racionalizaciji broja zaposlenih u prosveti.
„Obavestili smo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave koje je zaduženo za platne razrede da se visokoškolski sektor već finansira po studentu, a ne po zaposlenom, a da u naučnom sektoru već ima platnih razreda“, kazao je Belić na sednici Senata Univerziteta u Beogradu.
On je istakao da uvođenje platnih razreda „ako je ono uopšte i moguće“ treba da se odloži ili da se tome uopšte ne pristupi zbog izuzetnosti ova dva sektora. „Situacija je relativno jasna, s tim što Ministarstvo državne uprave to treba da prihvati“, naveo je Belić.
Reprezentativni sindikati prosvete, koji već treći mesec štrajkuju skraćenjem časova na po trideset minuta, zatražili su i da se u razgovore o njihovom materijalnom položaju uključi i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Četiri reprezentativna sindikata zaposlenih u prosveti – Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, Samostalni sindikat, Unija prosvetnih radnika i Sindikat obrazovanja, od 17. novembra štrajkuju skraćenjem časova na 30 minuta.
Beograd, 4. februara 2015. (Beta)