Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Problem sa manjkom prostora u Ekonomskoj školi: Ekonomci u Gimnaziji

Problem sa manjkom prostora u Ekonomskoj školi: Ekonomci u Gimnazijitrg_fontane

Ekonomsko-trgovinska škola niz godina nema dovoljno prostora za nesmetan rad, te se deo nastave odvija u zgradi Gimnazije, međutim, ove godine to je izazvalo negodovanje učenika i roditelja, jer se nastava odvija u podrumskim prostorijama u Gimnaziji koje nisu adekvatne za izvođenje nastave.

„To je tačno, s tim što smo mi i prethodnih osam godina koristili učionice u zgradi Gimnazije, jer nemamo dovoljno prostora u matičnoj školi, ali samo u popodnevnoj smeni“, rekla je Gordana Kovačev, direktorica Ekonomsko-trgovinske škole. „Međutim, kako je 70 posto učenika išlo popodne u školu, postojeći kabineti nisu mogli da zadovolje potrebe u nastavno-obrazovnom procesu. Tako smo od rukovodstva Gimnazije dobili tri podrumske prostorije na korišćenje, ali te prostorije nisu uslovne i upravo 21. novembra smo postigli dogovor sa predsednikom opštine Vukom Radojevićem, članicom Opštinskog veća zaduženom za obrazovanje, kulturu i civilne organizacije Andreom Galgo Ferenci i direktorom Gimnazije Miodragom Basarićem, da se te tri prostorije u podrumskom delu Gimnazije saniraju, a nama predstoji sednica Saveta roditelja, na kojoj treba da se dogovorimo da se deo sredstva od roditeljskog doprinosa usmeri za opremanje tih učionica. Saniranje prostorija bi trebalo da se uradi tokom zimskog raspusta“.
Na pitanje da li je postojala „selekcija“ učenika, to jest odeljenja koja će imati nastavu u podrumskim prostorijama Gimnazije, jer se pričalo da su tamo išli oni učenici koji nisu platili roditeljski doprinos, direktorica Ekonomsko-trgovinske škole je rekla da te priče nisu tačne: „To nisu tačne informacije, jer nijednom detetu ne može da bude uskraćeno pravo na školovanje i to nikad nije bio osnov da se selektuje, niti može, jer u jednom odeljenju imate dece koja su platila roditeljski doprinos i one koja su platila samo osnovno obavezno osiguranje, ali i onih koji nemaju mogućnosti da plate ni jedno, ni drugo. Ono što je bio osnov za selekciju jesu kapaciteti te tri učionice i naša potreba da učenike prvih razreda tamo ne šaljemo iz razloga što su ovde pod punim nadzorom. Iz prve smene su tamo na nastavu odlazili drugi razredi, oni koji su imali manji broj učenika zbog kapaciteta tih prostorija, ali smo izlazili u susret učenicima i roditeljima koliko god smo mogli da ne borave po ceo dan u tim prostorijama s obzirom na to da imamo i dece koja imaju astmu ili nekih drugih zdravstvenih problema, tako da su na nastavu iz pojedinih stručnih predmeta dolazili u matičnu školu, a neko drugo odeljenje je tada odlazilo u Gimnaziju. Mislim da ćemo taj problem sada, saniranjem podrumskih prostorija, rešiti, bar privremeno“.

LJ.M.

 

Adaptacija biblioteke

Ovog leta je adaptirana biblioteka Ekonomsko – trgovinske škole, koja je bila u vrlo lošem stanju, a okrečeni su i sanirani hodnici u školi. Za te poslove je lokalna samouprava obezbedila 550.000 dinara.
Ovih dana u školu treba da stigne i 27 računara sa pripadajućom opremom. Nabavku računara su finansirali opština i škola iz roditeljskog doprinosa iz prethodne godine. Vrednost opreme je oko pola miliona dinara.

Prva generacija kuvara

Iz Ekonomsko-trgovinske škole je prošlog petka „izašla“ prva generacija pomoćnih kuvara koji su to zvanje stekli u okviru projekta „Druga šansa“.
Osmoro mladih ljudi, troje iz Bečeja i petoro iz Novog Bečeja koji su završili osnovno obrazovanje po programu „Druga šansa“ u OŠ „Sever Đurkić“ u Bečeju i u OŠ „Josif Marinković“ u Novom Bečeju, koji je prilagođen odraslima i nudi funkcionalna, primenljiva znanja, iskoristili su mogućnost da nastave obrazovanje i završili su obuku za pomoćnog kuvara u Ekonomsko-trgovinskoj školi, a prošlog petka položili su završni ispit, to je prvi stepen srednjeg obrazovanja.
„Ovo im daje veću šansu da mogu da se nadaju zapošljavanju, čak imaju obećanja da će neki od njih, pošto su se na praktičnoj nastavi dobro pokazali, biti primljeni u radni odnos u Gerontološkom centru i u jednom restoranu“, rekla je mentorka Sofija Vuković.

65. rođendan

Povodom 65 godina postojanja Ekonomsko – trgovinske škole, u Gradskom pozorištu 12. decembra s početkom u 18 časova biće održana svečana akademija. Tokom te nedelje biće organizovani sportski turniri, a raspisan je i literarni konkurs sa kojeg će pobednički radovi biti pročitani na svečanosti.
Za jubilej škole biće priređena fotomonografija sa osvrtom na istorijat školstva u Bečeju, na srpskom, mađarskom i delom na engleskom jeziku, dok će kompletan tekst na engleskom jeziku biti objavljen na sajtu škole. Autor monografije je profesorka književnosti Zorica Svirčević, a urednik je Dušan Opinćal.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *