Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Pénzosztástól a „nácizmusig“ – Megválaszolatlan kérdések a pénzről

Pénzosztástól a „nácizmusig“ – Megválaszolatlan  kérdések a pénzrőltrg_fontane

A 2012-ben meghozott Wekerle-terv (Magyarország) célja egységes kárpát-medencei munkaerőpiac és gazdasági együttműködési rendszer megteremtése. A terv egyik stratégiai célkitűzése a Magyarország határán túli magyar cégek és gazdasági szereplők (anyagi) támogatása.

Időközben megszületett a VMSZ gazdaságfejlesztési terve, amelyről április végén nyilatkozott a párt elnöke Pásztor István. A VMSZ „gazdaságélénkítő“ tervéről április végén az alfahir.hu magyarországi, Jobbik-közeli portál azt írta, hogy birtokába jutott a „Vajdasági magyar közösségek terület és gazdaságfejlesztési stratégiája“ címet viselő dokumentum, annak költségvetése – „és egy rendkívül érdekes táblázat is, amelyből talán kiderül, milyen helyi cégek lehetnek a hamarosan meginduló támogatási és hitelezési program kedvezményezettjei”. Az alfahir.hu birtokába került dokumentum szerint a finanszírozást egyértelműen magyarországi költségvetési források biztosítják majd.
Az alfahir.hu a továbbiakban a birtokába került táblázatra hivatkozva azt állítja, hogy megvan már az is, hogy konkrét cégek mekkora összegeket kapnak. Összesen 37,8 millió euró (11,3 milliárd forint) – feltehetően kedvezményes
(folytatása a 6. oldalon)
(folytatás az 5. oldalról)
– hitelről van szó. „A listán több, a VMSZ-hez közvetlenül köthető személyre, illetve vállalkozásra bukkanhatunk”, állítja a portál, majd név szerint felsorolja kikre gondol.
Az „Excel dokumentumból nem derül ki, hogy ezeket a pénzeket már lényegében ‘odaítélték’ a benne szereplő vállalkozásoknak, vagy ezek csak előre megfogalmazott igények. Az azonban mindenképpen furcsa, és messze nem az átlátható, szakmai döntések irányába mutató gyakorlat, hogy egy még létre sem jött intézményrendszer, egyelőre még le sem hívott közpénzeiből finanszírozott hitelezési programjáról máris ilyen ‘segédanyagok’ készülnek”, jegyzi meg az alfahir.hu.
Időközben a VMDK reagált „a gazdaságépítő programra“, illetve a mára már „híres-hírhedt“ táblázatra/ listára, amelyet az alfahir.hu, továbbá Bozóki Antal ügyvéd honlapján, de a közösségi hálón is meg lehet tekinteni. A pártközleményben többek között az áll, hogy a VMDK elfogadhatatlannak tartja, „hogy a ’Vajdasági magyar közösségek terület és gazdaságfejlesztési stratégiára’ épülő ’gazdaságélénkítő’ programja csak a Vajdasági Magyar Szövetség holdudvarának pénzelésében merüljön ki. A magyarországi támogatásokat nem lenne ildomos és erkölcsös a pártklientúra építésére használni, mert a cél nem a párthoz közeli ötven család vállalkozásának megerősítése, hanem közösségünk egészének gazdasági felzárkóztatása. Ezért gyors és egyértelmű válaszokat szeretnénk kapni a párt illetékeseitől, milyen nyilvános pályázat alapján választották ki azt a harmincnyolc céget, amelyeket kedvezményes magyarországi támogatásokra javasoltak ?“.
Pásztor István, a VMSZ elnöke reagált az alfahir.hu cikkére, illetve a VMDK közleményére, azonban nem válaszolt a VMDK kérdéseire. Pásztor közölte: „Az alfahir.hu Jobbik-közeli hírportálon megjelent, harminc cégből álló lista nem végleges, és nem is titkos, de nem is VMSZ-es, hiszen párton kívüli személyek cégei is szerepelnek rajta“…
Ez volt április végén.
Május derekán a VMDK ismét közleményben fordult a nyilvánossághoz, amelyben leszögezi, hogy az előző közleményében feltett kérdésekre nem kapott érdemleges választ a VMSZ-től. A VMDK közleményében szól arról a cikkről is, amelyet a minap jelentettek meg egyes magyarországi és vajdasági magyar sajtóházak: „A cikkből végre megtudhattuk mit is tartalmaz a ’Vajdasági magyar közösségek terület-és gazdaságfejlesztési stratégia’, illetve azt is, hogy: ’az egész program költségvetése nagyjából 102 millió euró (30 milliárd forint), amelyet a magyar állami költségvetés áll. Ebből kiderül, hogy a 11 milliárdos kedvezményes hitelprogram mellett a következő öt évben legalább 12 millió euró (3 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatást osztanak ki délvidéki vállalkozások között. Még ennél is nagyobb összeg, 46 millió euró (13 milliárd forint) szerepel a rejtélyes ’részben hitelek, részben vissza nem térítendő támogatások’ megnevezés alatt. Ezen részletek tudatában, most már érthető miért hallgattak a kisebbségi kormánypárt illetékesei. Hiszen a lista, és a listában szereplő összegek csak töredéke annak amit anyaországunk szánt a délvidéki magyarság gazdasági felzárkóztatására. A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége egyetért a támogatások céljával és üdvözli a program elindítását, azonban az eddigi tapasztalatok arra intenek bennünket, hogy feltegyük azt a kérdést: vajon valóban azokhoz fog-e eljutni a 102 millió euró közpénz, akiknek valóban szükségük volna a segítségre saját kisvállalkozásuk elindítására, vagy életben tartására, új munkahelyek létesítésére? Vagy netán az új, pártklientúrá soraiból feltörő nábobok pénztárcájába kerül?“.
A VMDK, de a vajdasági nyilvánosság sem kapott választ a VMSZ-ből lapzártáig (május 19-ig), pedig jó lenne tudni, hogyan fogják elosztani a gazdaságélénkítésre szánt pénzt. Ha a „pénzosztó“ lista szerint, akkor a gazdagokat fogják gazdagítani, s értelemszerűen talán mégsem ez lenne a célja az „élénkítésnek“.
Időközben, május 10. körül, a pénzosztás ügyét sajnos háttérbe szorította a vita a nácizmusról. A VMSZ elnökének felháborodását az váltotta ki, hogy a Bukás című film világszerte internetes mémként terjedő, számtalan változatban parodizált jelenetét valaki rá és legközelebbi munkatársaira is „rászabta“, vagyis olyan magyar feliratot rendelt a szóban forgó jelenethez, amely a VMSZ-es tájkunlistát, illetve a párt és a Második Nyilvánosság kapcsolatát pellengérezi ki.
Pásztor a Lenullázott lehetőség című közleményében azt írja, hogy „a vajdasági magyar közbeszéd kiemelt témája az elmúlt hónapokban látszólag a beszéd-, a szóhoz jutás lehetőségei és nyilvánossága volt. Az interneten induló, látszólag a vajdasági magyar közösség és társadalom problémáiról szóló, lásd elvándorlás, kilátástalan egzisztenciális helyzet, a valóságban határozott politikai szándékú akciósorozat. Az elmúlt hónapokban a vajdasági magyar közéletben sem történt más, mint annak a forgatókönyvnek az alkalmazása, ami Magyarországon 2012 októbere, az azóta külföldre távozott ellenzéki vezető, ’megmentő’ színre lépése, színre léptetése óta folyt és folyik. A vajdasági hasonszőrű ’megmentők’ és vízhordóik által vívott csaták természetesen legitim ideológiai és politikai alapokon nyugvó akciók“. Pásztor folytatja: „Az akciósorozat részben álnéven, részben saját névvel és álneveken működő aktorai és szellemi mentoraik, irányítóik és támogatóik túlléptek minden határt, amikor azzal, hogy egy videóban a Vajdasági Magyar Szövetséget kiegyenlítették a nácizmussal, majd ahelyett, hogy egyet hátraléptek volna, egymást túllicitálva ünnepelték magukat, azt, hogy a VMSZ elnöke maga Hitler, elnökségi tagjai pedig náci tisztek, jelezve, hogy amennyiben a videó levételére kényszerülnek, akkor ezer más helyen osztják tovább. Ugyanakkor saját magukat a párizsi merénylet óta tragikus felhangú ’je sui’ határozták meg, utalva a Charlie Hebdo lemészárolt munkatársaira, kiegyenlítve magukat velük. A közbeszéd olyan tematizálása, amit ez az internetes csapat és támogatóik, biztatóik megtesznek, Vajdaság alapvető, együttélési törekvését gyalázza meg“.
A Pásztor-közleményben néven nem nevezett, de felismerhető csoport, a Második Nyilvánosság, reagált Pásztor István Lenullázott lehetőség című közleményére, s visszautasította annak közleményében állítottakat. A csoport úgy véli, „Pásztor István, neveket nem említve, de nyilvánvalóan a Második Nyilvánosság tagjaira is célozva, azt állítja, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban egy olyan ‘politikai szándékú akciósorozat’ indult az interneten, amelynek csak látszólagos célja a vajdasági magyar közösség és társadalom problémáinak a felvetése“.
A Második Nyilvánosság közleményében írja, hogy a csoport tagjai, „azaz a szerkesztőség és az olvasók mindig is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy véleményüket saját nevük felvállalásával tegyék közzé. Soha nem bújtunk álnevek mögé, mint például a VMSZ-t kritizálókat befeketíteni igyekvő Vajdasági SkaCcok oldal szerzői. A VMSZ elnökét az nem zavarta, hogy a pártját glorifikáló blogon a Népszínház színészeit prostituáltaknak nevezték, a Napló Kör és a Második Nyilvánosság tagjait pedig alpári módon inzultálták, sőt, még némi zsidózás is be-becsúszott”.
A Második Nyilvánosság közleményében leszögezi, semmi közük a VMSZ-t kifigurázó videó elkészítéséhez, ezért elvárják Pásztor Istvántól, hogy „kérjen bocsánatot a meggyanúsításért, és a náci bűnök relativizálásának vádjáért is”!
A csoport úgy látja, hogy Pásztor az említett videót „csak ürügyként használja arra, hogy elzárkózzon a párbeszédtől és a vitától azokkal, akik több érzékeny kérdést vetettek fel az elmúlt hetekben, hónapokban, kezdve a magyarországi hitelek lehetséges támogatottjaitól egészen a Magyar Nemzeti Tanács szakmai kompetenciáival bezárólag”. A Második Nyilvánosság csoport közleményét a szerkesztők, Bózsó István, Gyulai Zsolt, Pressburger Csaba, Vanger László és Vataščin Péter írták alá.

Összeállította: B.M. (Forrás: Vajdaság Ma, Második Nyilvánosság, pártközleméyek)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *