Na teritoriji opštine su obavljene kontrole merno-regulacionih stanica i gasne mreže u dužini od oko 200 kilometara i u preduzeću „Gas Bečej“ se spremno čeka grejna sezona, kažu u bečejskom preduzeću za distribuciju prirodnog gasa.
To što će obradovati potrošače je niža cena ovog energenta. Nova, niža cena prirodnog gasa bi trebalo da „važi“ od 1. oktobra, domaćinstva će za jedan kubni metar plaćati 39,61 dinara, a ostali korisnici 37,47 dinara.
„Mi potrošače prirodnim gasom snabdevamo tokom cele godine, ali grejna sezona koja je pred nama je za nas interesantna utoliko što očekujemo povećanu potrošnju. Preduzeće ’Gas Bečej’ je spremno za preuzimanje i isporuku većih količina prirodnog gasa. Tokom leta smo u dva navrata imali pojeftinjenje prirodnog gasa, a i od 1. oktobra očekujemo još jedno pojeftinjenje od oko 9 procenata. Cena gasa za malu potrošnju, odnosno za domaćinstva će biti 39,61 dinar (bez PDV-a) po kubnom metru. Reč je o bitnom smanjenju cene kada se zna da je ona od početka godine bila i 50 dinara po kubnom metru. Prema planskim cenama ’Srbijagasa’ cena gasa od 9. oktobra treba da bude cena za naredna tri meseca, međutim, ukoliko dođe do skoka vrednosti dolara, doći će i do promene cene, s obzirom na to da se korekcija cene obavlja naspram vrednosti dolara“, rekao je direktor preduzeća „Gas Bečej“ Radoslav Ivanović.
Prema njegovim rečima, ako cena gasa ostane na ovom nivou, to će značiti da će računi biti manji od 10 do 12 odsto.
„Recimo, za godinu dana jedna kuća od 100 kvadratnih metara ima troškove za gas od 72.000 dinara, a sa ovim umanjenjem cene, račun će biti za 10-12 posto manji, tako da će to biti oko 60.000 dinara. Ili, na primer, za stan od 60 kvadrata će se platiti oko 40.000 dinara, to je za 10 posto manji račun, sa potrošenom toplom vodom i kuvanjem, i sasvim je izvesno da je gas i dalje najjeftiniji energent za grejanje“, rekao je Ivanović.
Što se snabdevanja gasom tiče, Ivanović očekuje da će ono biti uredno. Jedini problem u funkcionisanju preduzeća za sada predstavlja smanjena naplata za potrošeni gas: „Jedini problem je taj što moramo da naplatimo potraživanja i da izmirimo naša dugovanja prema dobavljaču, jer je to najveća opasnost da ostanemo bez gasa. Trenutno su podaci nešto povoljniji nego ranije, jer smo tokom leta bili više angažovani oko naplate, podneli smo čak i tužbe u cilju naplate dugovanja pojedinih korisnika, ali je taj podatak, u odnosu na naplatu iz ranijih godina koja je bila preko 90 procenata, sada znatno ispod toga i iznosi oko 80 odsto, a to utiče i na naše poslovanje. Jedan od najvećih dužnika je PIK ’Bečej’ prema kom smo u momentu kada je on otišao u stečaj imali ogromna potraživanja, a to je jedna šestina od naše godišnje realizacije i mi taj iznos dugujemo ’Srbijagasu’. Zato apelujemo na sve naše korisnike da dođu da se dogovorimo u vezi sa reprogramom dugovanja, kako ne bismo taj problem morali da rešavamo sudskim putem“.
Lj.M.