Drugi po redu rebalans opštinskog budžeta za 2023. godinu bila je najvažnija tačka dnevnog reda današnje sednice Skupštine opštine, međutim, finansijski dokument nije upućen odbornicima kada i saziv i materijal za sednicu, prošle nedelje, nego dan pre sednice.
Tako je lokalnim poslanicima – bilo ih je 28 na sednici od ukupno 36 – za proučavanje najvažnijeg dokumenta opštine ostalo manje od 24 časa.
Diskusija na sednicama bečejskog parlamenta odavno nema, jer nema opozicije – osim što čelnik opštine i ponekad izvestioci predstave pojedine tačke dnevnog reda.
Odbornici nisu tražili reč ni ovog puta, uprkos tome što su, između ostalog, rebalansom budžeta stvoreni uslovi za isplatu plata zaposlenima u predškolskoj ustanovi, a usvojen je i pravilnik o energetskoj sanaciji kuća građana i lokalna samouprava je ostala bez pravobranioca…
Kršenje poslovnika konstatovao je jedino odbornik SVM-a Viktor Molnar koji je rekao da je predsednik opštine predstavio rebalans opštinskog budžeta nakon što su ga odbornici već usvojili.
Predsednik opštine Vuk Radojević je zaista nakon usvojenog rebalansa opštinskog budžeta govorio o najvažnijem dokumentu opštine rekavši između ostalog da je bilo neophodno u rebalansu obezbediti dodatni novac za plate zaposlenih u PU „Labud Pejović“. „Kako ne bi bilo zabune u javnosti, poluinformacija, a imamo priliku da vidimo da se ’ozbiljne’ političke borbe vode na društvenim mrežama, gde oni koji su učestvovali u vršenju lokalne vlasti, pre svega mislim na Pokret za obnovu Kraljevine Srbije, a učestvovali su u vlasti u opštini Bečej od 2012. preko deset godina, daju sebi za pravo da komentarišu rad lokalne vlasti. Oni čiji je doprinos lokalnoj vlasti vrlo upitan u prethodnih desetak i više godina, daju sebi za pravo da komentarišu vezano za predškolsku ustanovu i da podržavaju zahteve sindikata“, kazao je Radojević i ponovio da je u osnovnom budžetu za 2023. godinu usvojena masa plata za zaposlene u predškolskoj ustanovi, umanjena za oko 31 milion dinara. Razlog tome je da se kao referentni mesec za računanje plata uzima avgust, međutim, za prošlu godinu Ministarstvo finansija dalo je instrukciju da to bude septembar „i to je u kalkulaciji obračuna plata u vrtiću dovelo do razlike od skoro 32 miliona dinara“.
Predsednik opštine je rekao da nije učestvovao u tom problemu, ali da učestvuje u njegovom rešavanju: dobijena je saglasnost Ministarstva finansija za povećanje mase plata i na osnovu toga je usvojen rebalans i povećanje mase plata za vrtić. Sa povećanjem plata za 5,5 odsto, za vrtić je ukupno obezbeđeno 33,3 miliona dinara.
„Obezbedili smo i po 10.000 dinara za decu zaposlenih u PU ’Labud Pejović’“, kazao je predsednik opštine.
Dodao je da „smo rešili sve zahteve sindikata. Šta su zahtevi sindikata? Da se isplate plate do 27. oktobra. Sutra (26. oktobar) će biti isplaćene plate, nakon usvajanja današnjeg rebalansa. Zatim, potpisivanje kolektivnog ugovora do kraja oktobra. Kolektivni ugovor se potpisuje do kraja nedelje i u tom kolektivnom ugovoru stoji što smo i dogovorili na sastanku na zboru sa svim zaposlenima u predškolskoj ustanovi, da se lični dohoci isplaćuju do 10. u mesecu za prethodni mesec. Ne vidim čemu potreba za politiziranjem ove, uvek osetljive teme kada su deca u pitanju. Ne mogu da prihvatim da pojedine političke opcije zloupotrebljavaju ove teme u dnevnopolitičke svrhe“.
Nakon drugog rebalansa, planirani prihodi i primanja i rashodi i izdaci budžeta opštine iznose 2.281.556.000 dinara, a u prethodnom rebalansu budžeta koji je usvojen 22. maja, planirano je da opštinski budžet bude „težak“ 1,8 milijardi dinara.
Na sednici Skupštine opštine bilo je ukupno 29 tačaka dnevnog reda, osim rebalansa budžeta i izveštaj o izvršenju budžeta od januara do kraja juna 2023, usvajanje Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost od 2023. do 2025. godine, donet je i Pravilnik o sufinansiranju mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova u okviru projekta „Čista energija i energetska efikasnost za građane u Srbiji“.
Odbornici su usvojili izveštaj JP Toplana o radu u 2022. godini i odluku nadzornog odbora o raspodeli dobiti po finansijskom izveštaju za 2022. godinu. Toplana je 2022. ostvarila dobitak u poslovanju u iznosu od 25 miliona dinara, a dobitak je usmeren na pokriće gubitka iz ranijih godina koji iznose 69,9 miliona dinara.
Usvojen je i izveštaj o radu JP Vodokanal u 2022. godini i odluka nadzornog odbora o načinu raspodele dobiti i pokriću gubitka po redovnom finansijskom izveštaju za 2022. godinu. Vodokanal je 2022. ostvario neto dobit u iznosu od 3,3 miliona dinara i dobitak će biti iskorišćen za pokrivanje gubitka iz prethodnog perioda – ne navodi se iznos gubitka.
Bečejski poslanici su dali saglasnosti na prve izmene i dopune programa poslovanja JP Komunalac i na prve izmene i dopune Posebnog programa korišćenja sredstava iz budžeta opštine Bečej JP Komunalac za 2023. godinu, kao i na prve izmene programa poslovanja Vodokanala u 2023. godini.
Usvojeni su godišnji likvidacioni izveštaji JP Direkcija za izgradnju u likvidaciji i Link FTO za 2022. godinu.
Usvojen je Godišnji plan vaspitno-obrazovnog rada PU „Labud Pejović“ za 2023/2024. radnu godinu i izveštaj o realizaciji plana za prošlu radnu godinu.
Na sednici su konstatovane ostavke zamenice sekretara Skupštine opštine Ksenije Gložanski, zamenice opštinskog javnog pravobranioca Ljiljane Andrić, predsednika i zamenika sekretara Opštinske izborne komisije Marka Božovića i Žolta Lovašija Latinčića.
Predsednik Skupštine opštine Igor Kiš je nakon sednice lokalnog parlamenta, odgovarajući na pitanja novinara o upućivanju rebalansa budžeta odbornicima i novinarima manje od 24 časa pre sednice, rekao da nakon izbora novog predsednika opštine i Opštinskog veća Vuka Radojevića, „na prvoj sednici Veća ja sam ga molio, a toga smo se pridržavali u prethodnom vremenskom periodu dok je pokojni Dragan Tošić vršio funkciju predsednika opštine, da se držimo i pisanih i nepisanih rokova. Meni je to kao predsedniku Skupštine opštine itekako važno i zbog svojih saradnika i zbog funkcionisanja cele Skupštine opštine, a i same uprave. Ne volim, a ni moja ekipa u skupštini ne voli kad dobijemo ovako važan materijal u ovako kratkom vremenskom roku. Uvek apelujem na predsednika Opštinskog veća da to ne bude praksa. Ne mešam se u njegov, njihov posao kada oni sastavljaju svoje materijale, u ovom slučaju kada sastavljaju rebalans budžeta. Siguran sam da to nije pravi način, siguran sam da imamo dosta vremena za sve ako se sve lepo isplanira“.
Kiš je rekao da je izašao u susret stavljanju rebalansa na dnevni red sednice lokalnog parlamenta u kratkom roku, „pošto shvatam da je to veoma važna tema, predsednik opštine je čak izneo zbog čega (plate u vrtiću, projekti energetske sanacije, ugovori sa višim nivoima vlasti; prim. nov), u tom se u potpunosti slažem, ali ne volim kada ovako ad hoc radimo, ali smo primorani da radimo. Da odgovorim i na drugo pitanje, ne verujem da su odbornici mogli da za kraće od 24 sata protumače ovoliko obiman materijal“.
Lokalna samouprava ima ozbiljan problem s obzirom na to da u prethodnom periodu nije imala javnog pravobranioca, a nakon ostavke zamenice pravobranioca, od sada nema ko da štiti i zastupa interese lokalne samouprave.
Upitan da li ima informacija o tome da li će biti raspisan konkurs za pravobranioca, predsednik Skupštine opštine Igor Kiš je odgovorio: „Kako smo ostali bez te službe, pošto nema ko da radi taj posao, moraćemo da raspišemo konkurs. Nije lak konkurs, dosta je zahtevan i posao, a i konkurs. Svakako moramo to da uradimo, to je naša dužnost i obaveza“. Na pitanje da li je izvesno da će biti raspisan konkurs za radno mesto opštinskog pravobranioca, on je odgovorio: „Verovatno“.
Predsednik Skupštine opštine je, odgovarajući na pitanje da li je nepostojanje pravobranioca u opštini prihvatljivo, uobičajeno i normalno, rekao: „To uopšte nije uobičajeno, nije ni normalno, to je jedna potpuno nova stvar, pošto se sa ovakvim činjeničnim stanjem nismo suočili u proteklih, mogu da kažem, možda i preko 15-20 godina, te uprava, skupština, a i Veće mora da nađe za to neko adekvatno rešenje u nekom hitnom vremenskom roku“.
K.D.F. (Opširnije u štampanom izdanju Bečejskog mozaika 27. oktobra)