Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Intervju sa v.d. direktora Doma zdravlja: Svi specijalistički pregledi su besplatni, nema liste čekanja

Intervju sa v.d. direktora Doma zdravlja: Svi specijalistički pregledi su  besplatni, nema liste čekanjatrg_fontane

Na nedavno održanoj sednici lokalnog parlamenta usvojen je rebalans opštinskog budžeta kojim je obezbeđeno dodatnih 3,1 milion dinara za bečejski Dom zdravlja. Najveći deo novca namenjen je za finansiranje doktora specijalista koji su angažovani iz drugih zdravstvenih ustanova, što bi, kako je rečeno, trebalo da omogući da specijalistički pregledi za građane opštine Bečej do kraja godine budu besplatni.

O tome o kojim specijalističkim službama je reč i kako one funkcionišu, razgovarali samo sa v.d. direktora Doma zdravlja Bečej Kosanom Nešić.
– Uglavnom su to specijalisti angažovani iz bolnice u Vrbasu. Ponedeljkom dolazi urolog, svakog ponedeljka drugi doktor, dr Ana Kovač-Marijanov, dr Savo Dojčinov ili dr Dragan Rokvić. Utorkom dolazi hirurg dr Jadranko Koprivica, sredom ortoped dr Zoran Stojakov i dermatolog dr Jelica Aleksandrić, koja je iz Bečeja, četvrtkom imamo specijalistu plastične i rekonstruktivne hirurgije dr Goranu Đurović, a petkom dolazi ortoped dr Željko Vidović. Svi specijalisti rade posle podne, osim dermatologa. Pored toga, utorkom ili četvrtkom dolazi specijalista za ultrazvuk iz Novog Kneževca dr Igor Tomas, a radiolog dr Kristina Koprivica dolazi tri puta nedeljno pre podne (po potrebi i ne uvek istim danima). Ti specijalisti su i ranije radili u Domu zdravlja, a novina je da će sada građani Bečeja biti oslobođeni plaćanja za te specijalističke preglede, ni za prvi, ni za kontrolne preglede neće plaćati. Ovo je rešenje koje će građanima zaista mnogo toga olakšati, jer su svi specijalisti praktično tu, na njihovom kućnom pragu, a besplatni su i sve to zahvaljujući razumevanju lokalne samouprave, shvatanju suštine i želji da se pomogne i da zadržimo sve specijaliste kako bi građani Bečeja dobili vrhunsku medicinsku uslugu, a bez naplaćivanja.

U Domu zdravlja postoji i ordinacija ORL, međutim, kako je saopštio prethodni direktor Doma zdravlja, ta služba ne funkcioniše jer je doktor na bolovanju i pred penzionisanjem. Da li je taj problem rešen?

– Pokušaćemo da premostimo taj period da nekoga angažujemo na određeno vreme u zavisnosti od toga koliko novca ćemo imati na raspolaganju, najviše zbog neophodnog mišljenja specijaliste ORL za nabavku slušnih aparata za pacijente kojima je to neophodno. Za ostale stvari su naši lekari dovoljno obučeni da pregledaju pacijente otoskopom i urade sve što treba, a ako je nešto baš hitno i komplikovano, uputiće se u Temerin, Vrbas, Sentu ili Novi Sad. Naša doktorka se sa specijalizacije vraća za otprilike godinu dana, a do tada se nadamo da ćemo uspeti nekog da angažujemo.

Ranije je saopšteno da su lekari iz Doma zdravlja poslati na specijalizacije za radiologa, za ORL i za fizijatra.

– Lokalna samouprava nam mnogo pomaže i kod tih specijalizacija u smislu njihovog finansiranja. Mi nemamo radiologa i to je najveći problem, jer je velika frekvenca na ultrazvuku i moramo da angažujemo radiologa. U tome nam takođe pomaže lokalna samouprava, jer Dom zdravlja bez radiologa ne može da funkcioniše.

Pre nekoliko godina je Dom zdravlja uputio na specijalizaciju za radiologa jednu doktoricu. Zašto ona ne radi?

– Imali smo doktoricu, dr Mitrović, koja je završila specijalizaciju za radiologa. Ona je odradila za Dom zdravlja dve godine za jednu i otišla u Beograd. To je odliv kadrova koji je evidentan i što je neminovno, jer su radiolozi deficitarni, puno ih traže i oni idu gde im je bolje i imaju bolje uslove. Tako je Dom zdravlja ponovo ostao bez radiologa. Sada smo jednog kolegu poslali na specijalizaciju, međutim, specijalizacija traje četiri godine, a u međuvremenu moramo da se snađemo.

Da li su ostali doktori koji su poslati na specijalizaciju „naši“ ili su iz drugog grada ili zdravstvene ustanove?

– Na specijalizaciju za radiologa je poslat naš doktor, a doktorka koja je pre nekoliko godina dobila specijalizaciju za ORL je Novosađanka.

Na specijalizaciju za fizijatra je takođe poslat lekar iz Doma zdravlja?

– To je jedna lepa vest, doktorica Biljana Ševo je završila specijalizaciju i 2. novembra je počela da radi puno radno vreme u „Jodnoj banji“ i sada „Jodna banja“ radi punim kapacitetom. Međutim, tu postoje i druge vrste problema koje smo delimično uspeli da rešimo. Potpisali smo aneks ugovora o zakupu zgrade „Jodne banje“ sa PIK-om „Bečej“, jer je „Jodna banja“ zapravo PIK-ova, ali ni PIK nije vlasnik nego je korisnik, a mi smo do sada bili podstanari koji čak nisu imali ni ugovor o zakupu. Uspeli smo, dakle, da potpišemo aneks ugovora o zakupu koji važi do prodaje PIK-a, a to znači da je situacija neizvesna. Pokušaćemo, u dogovoru sa lokalnom samoupravom da nađemo nekakvo rešenje za „Jodnu banju“, čiji status nije rešavan godinama, čak decenijama ranije, a PIK je sada u bankrotu i sve je to situacija koja nama ne dozvoljava ulaganja u sam objekat. Ipak, sada kada imamo ugovor o zakupu, potrudićemo se da tu zgradu malo sredimo, da uradimo sitne popravke i da se obezbede normalni uslovi za rad, a istovremeno da radimo na statusu Jodne banje, da pokušamo da dobijemo izvesniji status, lokalna samouprava već čini neke napore u tom pravcu, ali ćemo ih sada pojačati. Moram da ponovim da imam dobru saradnju sa lokalnom samoupravom, a nadam se da će biti još bolja, jer je Dom zdravlja veoma važan za građane Bečeja, ali bez podrške lokalne samouprave ne može da funkcioniše. Sad je vreme da se pravi budžet za narednu godinu i nadam se da će za Dom zdravlja biti više izdvajano iz opštinskog budžeta nego što je do sada to bilo.

Što se tiče specijalističkih pregleda, da li se zakazuju i da li postoji lista čekanja?

– Ti pregledi su se i ranije zakazivali, ali je sada potreba za zakazivanjem možda i veća, jer kad je nešto besplatno sigurno da će biti i pojačan interes. Na preglede se ne čeka dugo, odnosno za sada nema liste čekanja, a hitni slučajevi se primaju bez zakazivanja.

Nedavno je Dom zdravlja dobio novu opremu i aparate, da li su oni u funkciji?

– Znam da su kupljeni aparati za oftalmološku ordinaciju, koju smo sada proširili, uređena je još jedna prostorija u kojoj su smešteni novi aparati i oni će biti dobro iskorišćeni. Ponovo smo uspostavili mogućnost lekarskih pregleda za buduće vozače, koji podrazumeva i oftalmološki pregled, a sa ovim aparatima će to biti još lakše i bolje. Dom zdravlja ne sme da propusti mogućnost da na legalan i zakonit način zaradi novac, a jedan od načina koji je dozvoljen jeste upravo pregled budućih vozača koji se naplaćuje, a godinama se to nije radilo. Ta praksa je sada prestala i 30. oktobra smo imali prvi kompletan pregled budućih vozača. Za sada smo obuhvatili jednu auto-školu sa kojom nastavljamo saradnju i u novembru, a planiramo da obuhvatimo i druge. Želimo da budemo konkurentniji, da pacijenti ne idu u druge ustanove i gradove, nego da novac ostane u Bečeju. Potrudili smo se da cena tih pregleda bude ista kao i u okolnim mestima, a da pregled bude kvalitetan i brz. Cena je 2.000 dinara. Takva vrsta delatnosti je nama jako bitna jer su to dodatni izvori finansija koje možemo da iskoristimo za tekuće održavanje opreme i objekata. Mislim da je to korak napred u funkcionisanju Doma zdravlja. Bitno je reći da postoji obezbeđen pristup i osobama sa invaliditetom i toj i drugim specijalističkim službama koje su na spratu.

Šta ste uradili od 1. septembra kads ste imenovani za vršioca dužnosti direktora Doma zdravlja?

– Dosta toga je urađeno, popravljen je rendgen aparat, koji je veoma osetljiv na promene električnog napona. Direktor Elektrovojvodine nam je izašao u susret i uradili su fino podešavanje napona, kako oscilacije u naponu, koje su neminovne, ne bi bile toliko izražene i uticale na aparat. On je sad u funkciji i dobili smo sertifikat iz Vinče. Sertifikovani serviser pregledao je 6 autoklava i 17 sterilizatora, otklonjeni su kvarovi i urađena je kontrola njihove ispravnosti što je takođe važno da se redovno radi. U procesu smo etaloniranja manometara, to je bitno za boce kiseonika, imali smo popravku instalacija u ambulanti u Bačkom Petrovom Selu gde je bila manja havarija, popravku i nabavku punjača i baterija za defibrilatore, ali to je nešto što spada u tekuće održavanje, popravke i troškove, i to je razlog što ćemo pokušati da izdejstvujemo da se iz opštinskog budžeta izdvaja malo više novca za Dom zdravlja – rekla je Kosana Nešić, v.d. direktora zdravstvene ustanove.

„Jodna banja“ ponovo radi

Služba fizikalne medicine i rehabilitacije „Jodna banja“od 2. novembra ponovo radi punim kapacitetom.
Fizijatar radi svakog dana pre podne od 7 do 14 časova, osim sredom, kada se rad sa pacijentima odvija od 12 do 19 časova. U „Jodnoj banji“ su rekli da su za novembar mesec popunjeni svi termini, jer je reč o ranije zakazanim pregledima, a da očekuju da će se do kraja godine situacija normalizovati i da od januara neće biti potrebno zakazivati preglede kod fizijatra.

Još ima vakcina protiv gripa

Prema rečima v.d. direktora Doma zdravlja Kosane Nešić u Bečeju za sada nije evidentiran grip, ali postoji povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama.
„Vakcine protiv sezonskog gripa smo nabavili i od dobijene količine potrošeno je 60 posto, tako da vakcina još ima i oni koji su zainteresovani mogu da dođu u Dom zdravlja da se vakcinišu“, rekla je Nešić.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *