Srednjoškolci iz sedam gradova i opština u Vojvodini okupili su se danas na velikom protestu u Bečeju kako bi izrazili solidarnost sa prosvetnim radnicima.

Đaci iz Zrenjanina, Novog Bečeja, Srbobrana, Vrbasa, Kikinde i Sombora su na protest stigli juče i danas, kod svojih domaćina, bečejskih gimnazijalaca.
Maturanti koji su juče peške stigli u Bečej, prenoćili su u sportskom centru.

Veliki srednjoškolski protest počeo je danas oko 15.30 na raskrsnici Novosadske i Pionirske ulice gde su građani dočekali đake koji su stigli iz Novog Bečeja i Kikinde.

Protest je organizovala neformalna grupa mladih, uglavnom gimnazijalaca, „Bečej se budi“, koja je veliku protestnu kolonu đaka, prosvetnih radnika i građana, uz motocikliste i traktore vodila kroz centralne ulice Bečeja do Trga oslobođenja, gde su profesori i učenici priredili program.

Bečejski i zrenjaninski horovi izveli su nekoliko pesama, među njima i „Vostani Serbije“, a zatim su se skupu obratili predstavnici srednjoškolaca iz Bečeja i opština i gradova koji su došli u Bečej, a u ime bečejskih prosvetara u obustavi nastave psihološkinja Margarita Berček, koja je na srpskom i mađarskom jeziku govorila o pravdi i o neophodnosti pružanja otpora.

Bečejski prosvetari u obustavi pozvali su građane, policiju, zdravstvene radnike, sudije, zaposlene u javnim preduzećima da im se pridruže u borbi za pravedno društvo, jer đaci i prosvetari ne mogu sami.

Tročasovni protest u Bečeju okončan je pesmom hora prosvetnih radnika Bečeja koja je pisana i komponovana za današnji protest.
S bečejskog protesta upućen je poziv da se 15. marta svi upute na veliki protest u Beograd.

Nakon završetka skupa, oko 19 sati, duga kolona taksista stigla je u Bečej po đake iz drugih opština i gradova.
K.D.F.


