Stanovnici naselja „Sever Đurkić“ u Bečeju odlučili su da nakon tri godine ignorisanja lokalne samouprave preuzmu stvar u svoje ruke zbog neasfaltiranog puta iza Gerontološkog centra.
Taj predlog je 2022. godine pobedio u akciji „Budžet po meri građana“, ali do danas nije realizovan, ostavljajući žitelje drugog po veličini bečejskog naselja da žive u, kako navode, „nehumanim uslovima“, jer su primorani da se kreću i parkiraju po blatu.
„Da apsurd bude veći, naselje Sever Đurkić je odlukom opštinskih organa svrstano u Prvu gradsku zonu (najopremljeniju), pa iako hodamo po blatu, iako u naselju nemamo niti jedno jedino uređeno parking mesto i iako se nalazimo 2 kilometra od centra grada, porez na imovinu plaćamo po najvećoj stopi, isto kao sugrađani koji žive u uređenim ulicama na samo par desetina metara od centra grada. Da li je to u redu?“, piše u saopštenju na Fejsbuk strani inicijative „Komšije za komšije“ koja okuplja stanovnike naselja „Sever Đurkić“.
Građani su u saradnji sa stručnjacima – geometrima, građevinskim, saobraćajnim inženjerima i arhitektama – izradili su rešenje koje podrazumeva asfaltiranje puta iza Gerontološkog centra u dužini od 170 metara i širini od 3 metra, uz izgradnju neophodnih parking mesta.
„Do sada smo bili za to da probleme rešavamo dogovorom, ’unutar kuće’, ali posle 3 godine ignorisanja volje građana i bez ikakvog pomaka na rešavanju ovog problema od strane lokalne samouprave, prinuđeni smo da se za rešavanje problema obratimo višim instancama u Pokrajini i Republici“, saopštavaju „Komšije za komšije“.
Prvi korak u njihovoj borbi za dostojanstven život je slanje dopisa Zaštitniku građana Zoranu Pašaliću, koji je pozvao građane da prijave nehumane uslove za život.
„Pa tako redom, nećemo stati sve dok se većinska volja građana ne ispuni i taj put ne bude izgledao kako dolikuje normalnom životu građana u 21 veku! Jer ako država i Opština imaju 39,7 miliona dinara (340.000 evra) za bespotrebno ’šminkanje’ 5 funkcionalnih pešačkih prelaza, 3 miliona potrebna za asfaltiranje ovog puta su za njih sitnica“, navodi se u saopštenju.
„Ako ništa od toga ne da rezultate, olovke, mešalice i lopate su spremne, ali onda je pitanje da li treba da plaćamo plate nadležnima u Opštini i državi ako ćemo da radimo njihov posao?“, zaključuju „Komšije za komšije“.
B.M.