Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

EFJ: Sloboda medija u Srbiji opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje

Sloboda medija u Srbiji opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje(Foto: Bečejski mozaik/K.D.F)

Izveštaj Evropske komisije (EK) o vladavini prava u Srbiji u velikoj meri ne uspeva da prikaže ozbiljnost trenutne situacije u zemlji, a kontinuirana zastrašivanja i nasilje nad novinarima se više ne mogu posmatrati kao uobičajena praksa, saopštila je grupa međunarodnih nevladinih organizacija i novinarskih udruženja.

U saopštenju na sajtu Evropske federacije novinara (EFJ) navodi se da organizacije potpisnice „izražavaju duboko zgražavanje zbog novih napada na novinare i novinarke širom Srbije, od kojih mnoge sprovode državni predstavnici i pripadnici organa reda“.

Prema podacima sa platforme Mapping Media Freedom, zaključno sa 11. julom, dokumentovano je ukupno 95 slučajeva kršenja slobode medija protiv 184 novinara/ki, medijskih kuća i novinarskih udruženja u poslednjih šest meseci. Ovo je nezabeležen broj u poređenju sa prethodnim godinama.

Ceo medijski sistem je pogođen: pojedini novinari/ke su fizički napadani, javno klevetani, pretilo im se, otpuštani su ili su bili izloženi pritiscima da sami daju otkaz. Istovremeno, proces izbora novih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) izazvao je ozbiljne sumnje u pogledu nepristrasnosti i rizika od političke kontrole nad medijskim sektorom. U ovom kontekstu, potpisane organizacije oglašavaju uzbunu: vreme za upozorenja je prošlo, međunarodna akcija je hitno potrebna.

„Vanredno stanje kada je u pitanju sloboda medija u Srbiji ne samo da se nastavilo, već se i drastično pogoršalo alarmantnom brzinom, uprkos našim brojnim upozorenjima i preporukama“, piše u saopštenju čije su potpisnice EFJ, Evropski centar za slobodu medija i štampe (ECPMF), Balkanska Kavkaska Transevropska opservatorija (OBCT), Međunarodni institut za štampu (IPI), „Free Press Unlimited“ (FPU) i „Article 19 Europe“, Međunarodna federacija novinara (IFJ), Udruženje evropskih novinara (AEJ), Reporteri bez granica (RSF), „Index on Censorship“ i „PEN International“.

Ocenjeno je i da uloga policije na protestima u Srbiji postaje sve veći razlog za zabrinutost jer su, kako se dodaje, nadležni organi sa pasivnosti prešli na direktne sukobe sa demonstrantima i novinarima/kama, često koristeći prekomernu silu – uključujući fizičke napade i proizvoljna hapšenja.

„Da bi se suzbila ova klima nekažnjivosti, pozivamo nadležne da hitno, nezavisno i temeljno istraže svaki slučaj napada“, navodi se.

Tokom proteklih nedelja najmanje 11 medijskih radnika/ca koji su izveštavali sa studentskih protesta fizički su napadnuti, uprkos tome što su bili jasno obeleženi kao novinari/ke. Tokom velikog protesta 28. juna, koji je obeležila nesrazmerna upotreba sile od strane policije, brojni novinari/ke su povređeni/e udarcima pendrekom, štitovima i suzavcem. Kako većina ovih incidenata ne biva istražena, počinioci ostaju nekažnjeni.

Iako je EU pozvala na zaštitu osnovnih prava, uključujući pravo na slobodu okupljanja i izražavanja u kontekstu protesta, do sada nije uputila konkretnu poruku u vezi sa alarmantnim porastom nasilja nad novinarima/kama.

Na sajtu EFJ dodaje se da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, od pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, u više navrata targetirao nezavisne medije.

„Potpisane organizacije dodatno osuđuju i najnoviju kampanju blaćenja koju je pokrenula novoosnovana provladina Asocijacija novinara Srbije protiv Nezavisnog udruženja novinara Srbije – člana EFJ“, navodi se u saopštenju.

Potpisnice su takođe izrazile zabrinutost da su, kako tvrde, odluke o otkazima u redakcijama Juronjuz Srbija, El (ELLE) Srbija, Večernjih novosti i Politike bile politički motivisane.

One su dodale da situacija na Radio-televiziji Srbije (RTS) postaje, kako su navele, posebno zabrinjavajuća.

U saopštenju se navodi i da je izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) sproveden na netransparentan način i bez neophodne nezavisnosti, kao i da su se nezavisni kandidati i organizacije povukli iz procesa zbog brojnih neregularnosti, što predstavlja kršenje Zakona o elekronskim medijima.

„Sve ovo zahteva snažnu reakciju EK u cilju zaštite javnog interesa, novinarstva i osnovnih sloboda u Srbiji. Komisija mora ponovo da potvrdi svoja očekivanja u oblasti vladavine prava kroz jasne zahteve, saopštenja i konkretne mere za deeskalaciju krize pre nego što sloboda medija u Srbiji bude potpuno ugušena“, dodaje se u saopštenju.

Organizacije su zaključile da novinari u Srbiji nastavljaju da informišu javnost uprkos sve težim uslovima rada, kao i da sa njima izražavaju punu solidarnost.

Priredio B.M. (Izvor: EFJ, Beta)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *