U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo“ početkom februara postavljen je deo opreme za senzornu sobu, koja je obezbeđena pomoću Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje koji je školi obezbedio 367.000 dinara. Vrednost potrebne opreme za senzornu sobu u školi je 1,2 miliona dinara, te je potrebno još oko 900.000 dinara.
Prostoriju u kojoj se obavlja stimulacija čula koristi 111 mališana, njih 45 pohađa ŠOSO „Bratstvo“. Deca koja ne pohađaju školu „Bratstvo“ tretmane u senzornoj sobi mogu dobiti ukoliko njihovi roditelji ili obrazovne ustanove zahtevaju pregled od interresorne komisije i nakon pregleda stručnjaka komisija proceni da određeno dete ima potrebu za takvom vrstom terapije.
Što se senzorne sobe tiče, prostorija u „Bratstvu“ još je „daleko“ od prave senzorne sobe u kojoj postoje razne stimulacije – vida, dodira, sluha, no, i delimično opremanje prostorije je veoma važno za rad sa decom sa smetnjama u razvoju, posebno hiperaktivnom decom. Dopunom opreme rad bi mogao biti proširen, te bi se sprovodile terapije i sa decom sa invaliditetom. Međutim, osim nedostatka opreme, problem predstavlja i to što su potrebni određeni građevinski zahvati, a škola za to nema novca. Potrebno je sobu potpuno zvučno i svetlosno izolovati, a za to bi bila potrebna dodatna sredstva.
„Tretman dece u senzornim sobama pokazao se veoma efikasnim i efekti poboljšanja, posebno u motoričkim sposobnostima vide se već nakon tri do šest meseci rada“, rekla je defektološkinja Elvira Rajšli Tokoš.
Da bi se ovaj projekat završio, zaposlenima u školi „Bratstvo“ potrebna je pomoć, pre svega mole građane i privrednike u Bečeju da doniraju školi, ali pomoć im je potrebna i prilikom izrade projekata i prikupljanja dokumentacije.
Kako kažu zaposleni u školi, opremanjem senzorne sobe, kao i radovima na pristupnoj rampi u dvorištu i sanitarnom čvoru, umnogome bi bio povećan kvalitet usluge škole.
S.T.