Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Sekretarijat energetske zajednice: Srbiji moguće sankcije zbog Srbijagasa

Sekretarijat energetske zajednice: Srbiji moguće sankcije zbog Srbijagasatrg_fontane

Srbija bi zbog nerešenih pitanja u energetici, pre svega kašnjenja u razdvajanju delatnosti u Srbijagasu, mogla da se suoči sa sankcijama Energetske zajednice i teškoćama u pregovorima o članstvu u EU, rekao je 21. marta direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač.

Osim Srbijagasa, kao sporna izdvojila su se i pitanja članstva Elektromreže Srbije u Kancelariji za koordinisane alokacije kapaciteta u Podgorici, saradnje srpskog i kosovskog operatera mreže električne energije i kašnjenja u primeni propisa EU o ograničavanju nivoa sumpora u gorivima.
Kopač je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je razgovarao sa predstavnicima Ministarstva energetike o otvorenim pitanjima u primeni obaveza iz članstva Srbije u Energetskoj zajednici i da su se izdvojila četiri sporna pitanja.

„To su pitanja koja sprečavaju otvaranje pregovaračkog poglavlja o energetici. Dok se ta pitanja ne reše, verovatno neće biti vidljivog napretka u otvaranju poglavlja o energetici“, rekao je on.
On je naglasio da pre svega nije dovršen proces razdvajanja delatnosti u Srbijagasu, odnosno razdvajanje operativnog prenosnog sistema i komercijalne delatnosti.
„Ministarstvo nam je ponovo obećalo da će se to dogoditi do 1. jula ove godine“, rekao je Kopač i dodao da će u suprotnom Sekretarijat proslediti to pitanje Ministarskom savetu Energetske zajednice kako bi odlučio o uvođenju sankcija Srbiji.
Prema njegovim rečima, sankcije EZ mogu biti simbolične poput zabrane glasanja na sastancima i uskraćivanja finansijske naknade za troškove učešća na sastancima te organizacije, što je suma od 30.000 do 40.000 evra godišnje.
Ozbiljnije sankcije predviđaju uskraćivanje evropskih sredstava za energetiku iz pretpristupne pomoći IPA, što bi moglo da se odrazi i na sredstva planirana za gasnu interkonekciju između Srbije i Bugarske, upozorio je on.

Formalno-pravno razdvajanje na papiru

Srbijagas kasni i u formalno-pravnom razdvajanju delatnosti i nije izvesno kada će primeniti i preostale obaveze koje proističu iz članstva Srbije u Energetskoj zajednici, rekao je šef sektora za gas te organizacije Predrag Grujičić.
Grujičić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je prošle godine ostvaren određen napredak i da je postignut dogovor da Srbijagas bude pravno i funkcionalno razdvojen pre godišnjeg sastanka Ministarskog saveta Energetske zajednice koji je održan u oktobru u Tirani.

„Do 1. septembra 2015. Srbijagas je uspeo samo formalno-pravno da osnuje i registruje dve kompanije, Trasnportgas Srbija i Distribucija gasa Srbija, samo sa jednim zaposlenim, odnosno direktorom tih komapnija“, rekao je on.
Šef sektora za gas EZ je to odgovorio na pitanje o planovima Srbijagasa da se do 1. januara 2016. obavi pravno i funkcionalno razdvajanje, a do 1. juna i operativno.
Grujičić je rekao da te kompanije još nemaju licencu Agencije za energetiku i ne mogu da se bave energetskom delatnošću za koju su osnovane, a Kopač da će licenciranje trajati najmanje 10 meseci, a da Srbijagas nije još ni tražio licencu.
Grujičić je rekao da bi te kompanije od 1. juna 2016. po Trećem paketu propisa Energetske zajednice morale da budu „ne samo pravno i funkcionalno nego i mnogo više razdvojene od svoje majke kompanije“.

„Dakle, taj rok za Drugi paket koji je bio do kraja prošle godine – da bi oni bilo pravno i funkcionalno razdvojeni, nije poštovan. Što se tiče Trećeg paketa, mi smo tu prilično frustrirani jer ne znamo kada će on da se desi u Srbijagasu“, rekao je 
Grujučić i upozorio da bi Srbijgas mogao da se nađe u situaciji da „ne zatvori slučaj po Drugom paketu“ energetskih propisa a da mu se otvori „slučaj po Trećem paketu“ i ocenio da je to dosta neprijatna situacija.
On je rekao da predstojeći izbori u Srbiji nisu navođeni kao opravdanje za kašnjenje već finansijsko restrukturiranje Srbijagasa koje je, kako je dodao, bilo prevelik zalogaj i za Srbiju i za tu kompaniju. Ocenio je da je trebalo finansijsko restrukturiranje sprovesti istovremeno sa formalno-pravnim razdvajanjem i istakao da država mora da pokaže da poštuje vladavinu prava i da Vlada određuje na koji način će kompanija ozdraviti i rekonstruisati se.
Grujičić je podsetio da je pravno i funkcionalno razdvajanje trebalo da se u Srbijagasu obavi još 2007, odnosno da se kasni već gotovo devet godina.

Dva pitanja za EMS

Drugo otvoreno pitanje odnosi se na članstvo Elektromreže Srbije (EMS) u Kancelariji za koordinisane alokacije kapaciteta u jugoističnoj Evropi u Podgorici, a za EMS je sporna tarifa od 40.000 evra koju mora da plati.
„Dogovorili smo se da ćemo probati da se organizujemo sastanak sa rukovodstvom tog biroa i rukovodstvom EMS-a u Podgorici 13. aprila“, rekao je Kopač i dodao da je EMS prvobitno želeo da pristupi Kancelariji za zajedničke alokacije EU (JAO) u Luksemburgu, ali da to nije bilo moguće.

Treće otvoreno pitanje se odnosi na saradnju EMS-a i kosovskog operatera prenosa na Kosovu KOSTT koja predviđa osnivanje nove firme za snabdevanje, što do sada nije učinjeno.
„I u tom slučaju će verovatno doći do neke odluke Ministarskog saveta EZ“, rekao je on i dodao da danas nisu doneti nikakvi zaključci i da će se pokušati doći do dogovora, a da je EZ stavila do znanja da će ponovo pokrenuti prekršajni postupak protiv Srbije.
Dogovoreno je da se od Evropske komisije zatraži tumačenje jedne sporne rečenice oko koje se lome koplja, iz sporazuma postignutog u dijalogu Beograda i Prištine.
„Tako da je još bez zaključka. O tome ćemo još razgovarati u bližoj budućnosti pošto je to urgentno pitanje, posebno za Srbiju koja želi da nastavi put u pregovorima o pridruživanju EU“, rekao je Kopač.
Šef sektora za gas EZ Predrag Grujučić je na konferenciji za novinare rekao da razdvajanje distribucije od snabdevanja u EPS-u ide dobrim tokom.

Sumpor i dalje u mazutu

Srbija takođe još nije ispunila evropsku Direktivu o sumporu u gorivima i želi da je odloži do kraja 2019. godine, rekao je Kopač i dodao da je to neprihvatljivo za EZ.
On je dodao da će se ići na neko kompromisno rešenje između „danas i 2019.“ i da se u naredne dve nedelje očekuju predlozi Ministarstva energetike.
Kopač je rekao da uglavnom zbog Rafinerije nafte Pančevo godinama ne primenjuje tu direktivu koja ograničava nivo sumpora u teškim gorivima na 1%.
Stručnjak za životnu sredinu u EZ Peter Vajda rekao je da je u Srbiji sada taj nivo 4%.

Izvor: Euroactiv (Autor: M.P.)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *