Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ugovor ministarstva i opštine Bečej: Podizanje kvaliteta socijalne zaštite

Ugovor ministarstva i opštine Bečej: Podizanje kvaliteta socijalne zaštitetrg_fontane

Opština Bečej je potpisala ugovor sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije o namenskim sredstvima namenjenim za razvoj i uspostavljanje usluga iz oblasti socijalne zaštite u iznosu od 4.667.000 dinara. Tako se opština Bečej našla u grupi od 125 lokalnih samouprava koje su ušle u krug raspodele od 400 miliona dinara koliko je Vlada opredelila za ovu svrhu.

Kako piše na sajtu Vlade Srbije, 25. marta ugovore o namenskim transferima namenjenim za razvoj i uspostavljanje usluga iz oblasti socijalne zaštite, poput dnevnih boravaka, klubova, pomoći u kući, prihvatilišta, prihvatne stanice, svratišta, stanovanje uz podršku, lični pratilac deteta, savetodavno-terapijske usluge u svim lokalnim samoupravama koje su ispod republičkog proseka razvijenosti, sa predstavnicima lokalnih samouprava je potpisala pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Branka Gajić.
Pružaoci usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou mogu biti državni, civilni i privatni sektor, uz uslov da ispunjavaju zakonom propisane uslove.
Gajić je objasnila da je reč o Uredbi o namenskim transferima koju je donela Vlada Srbije za 2016. godinu, a koja je, kako je istakla, značajan korak za razvoj socijalne zaštite u Srbiji. Gajić je rekla da ima 360 usluga razvijenih na teritoriji Srbije i da ih koristi 40.000 građana. Cilj uredbe je, dodala je, da obezbedi održivost usluge jer opštinski budžeti često ne podržavaju ovakve usluge i one se finansiraju projektno.
„Uspeli smo da nametnemo ovu vrstu usluga socijalne zaštite na jedan viši nivo i da naiđemo na potpuno razumevanje od strane Republike Srbije i nadležnog ministarstva. Prepoznati smo kao opština koja je preduzela niz aktivnosti po pitanju podizanja nivoa kvaliteta socijalne zaštite na teritoriji opštine Bečej i kao rezultat i potvrda svega toga jeste ovaj ugovor o namenskim transferima“, rekao je predsednik opštine Bečej Vuk Radojević i dodao da su opštinu Bečej u ministarstvu predstavljali član Opštinskog veća zadužen za zdravstvo i socijalnu zaštitu dr Slobodan Dimitrov i Svetlana Gagić, direktorica Centra za socijalni rad u Bečeju, koja će, kao ustanova, biti zadužena za realizaciju ugovora, a da je opština Bečej dužna da obezbedi učešće u finansiranju usluga socijalne zaštite najmanje 30% sredstava u odnosu na utvrđena sredstva za obračun namenskog transfera.
„Želim zaista i da se pohvalim visinom sredstava koju smo obezbedili od strane resornog ministarstva. U pitanju je 4.667.000 dinara, taj iznos ćemo realizovati do kraja godine i ono što je bitno napomenuti je da će ova sredstva biti transferovana ka opštini Bečej na mesečnom nivou, a da je obaveza opštine Bečej da izvrši odgovarajuće izmene i dopune u važećoj odluci o budžetu opštine Bečej, upravo vezano za dodeljene namenske transfere. Sledeći korak svih nas je da implementiramo ovaj ugovor u budžet opštine i ova sredstva da vrlo jasno opredelimo za usluge socijalne zaštite. Potrebno je da se usklade prioriteti sa potrebama usluga socijalne zaštite na nivou lokalne samouprave i da se krene u realizaciju putem ustanova, a to su pre svega Centar za socijalni rad i Gerontološki centar. Ovo treba da bude praksa i obaveza prilikom planiranja narednog opštinskog budžeta. Socijalno odgovorna mera Vlade Republike Srbije nas motiviše i da mi na lokalu slično postupimo i da podignemo lestvicu sebi, to jest novoj lokalnoj vlasti – u kojoj ćemo, uveren sam, aktivno učestvovati – na viši nivo i stvorimo jednu vrstu obaveze, jer smatramo da sve ovo što smo do sada radili i što sada radimo jeste u kontekstu podizanja, između ostalog, i nivoa socijalnih usluga“, rekao je Radojević.
O tome kako će se koristiti sredstva, Slobodan Dimitrov je rekao: „Sredstva nisu mala i istakao bih da najveća zasluga što smo ih dobili pripada predsedniku i njegovom zalaganju, jer brojne opštine nisu učestvovale u potpisivanju ugovora. Mislim da ćemo uspeti da podignemo nivo usluge socijalne zaštite u našoj opštini. Sredstva će se koristiti za finansiranje postojećih usluga kao što su pomoć u kući, prihvatilišta, dnevni boravak odraslih i dnevni boravak dece sa smetnjama u razvoju, što bi bila nova usluga“.
O novoj vrsti usluga koja bi mogla da se realizuje u narednim mesecima direktorica Centra za socijalni rad Svetlana Gagić je rekla: „Lokalna samouprava je i do sada imala sluha za ovu problematiku. Imamo usluge koja lokalna samouprava finansijski podržava, a to su pomoć u kući i kućna nega, narodna kuhinja, prihvatna stanica pri Gerontološkom centru i 16 ličnih pratilaca za decu za koju se sredstva obezbeđuju. Međutim, mi želimo da podignemo kvalitet ovih usluga na viši nivo, ali i da ostvarimo i neke nove usluge. Načelno smo se dogovorili o jednoj vrsti usluge koja bi doprinela poboljšanju i kvalitetu socijalne zaštite u našoj opštini, a to je dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju, jer za tako nešto postoji potreba u našoj sredini. Imamo već način kako bismo ovu uslugu mogli da kvalitetno pružimo onima kojima je ona potrebna. Uverena sam da ćemo zajedničkim snagama naći rešenje za njihovo finansiranje iz budžeta Srbije i nakon decembra meseca“.

V.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *