Projekat „Prevencija nasilja i zlostavljanja dece putem informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) u osnovnim i srednjim školama“ predstavljen je sredinom oktobra. Ukoliko Opštinsko veće usvoji preporuku Saveta za bezbednost opštine, realizacija projekta bi trebala da bude započeta u novembru. Program bi trebao da traje godinu dana, a u njegovom sprovođenju će učestvovati Savet za bezbednost, lokalna samouprava, Centar za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih iz Novog Sada i sve škole sa teritorije opštine.
Novinarima je rečeno da su svi direktori osnovnih i srednjih škola podržali projekat. Predsednik Saveta za bezbednost opštine Nenad Tomašević je rekao da će opština Bečej biti među prvih pet gradova i opština u Srbiji u kojima će ovaj projekat biti ostvaren i dodao da su dobijeni poražavajući rezultati istraživanja koje je u prethodnom periodu urađeno u Novom Sadu, koje je pokazalo da je oko 48 posto ispitanika odgovorilo potvrdno na pitanje da li su ikada uneli neku vrstu hladnog oružja (nož, bokser…) u školu, te istakao da je zadatak i funkcija Saveta za bezbednost pre svega prevencija svih vidova nasilja i zlostavljanja i borba protiv narkomanije, a ovim projektom biće obuhvaćeni svi oblici nasilja, ali će se akcenat staviti na prevenciju nasilja i zlostavljanja dece putem informaciono-komunikacione tehnologije, to jest „elektronskog nasilja“ koje uzima maha.
„Nažalost, svedoci smo crnih hronika koje svakodnevno pune elektronske i štampane medije. Zajedničko za sve njih je što su počinioci krivičnih dela sve mlađi, a krivična dela koja čine mladi sve su teža. Ono što je evidentno u poslednjih 2-3 godine u svetu, a i u Srbiji, jeste da nasilje menja svoj oblik i danas imamo da se krivična dela koja postoje u stvarnom svetu, prenose u virtuelni svet. Ono što je karakteristično i što je specifično za škole jeste ’sajber buling’, odnosno vršnjačko nasilje putem interneta. Posledice ovakvog ponašanja idu od povređenih osećanja deteta do, nažalost, pokušaja ili izvršenja samoubistva. Srbija je i tu imala nekoliko primera. U akciji Ministarstva unutrašnjih poslova ’Armagedon’ procesuirano je preko 70 osoba koji su upravo koristili nove informacione-komunikacione tehnologije da bi došli do dece. Specifično za ovaj oblik nasilja je to što, za razliku od nasilja u stvarnom svetu, ima mnogo šire i mnogo gore posledice. Kada kažete jednu reč ili iznesete jedan stav ili bude neka svađa, recimo u školi ili razredu, to će čuti prisutni u tom trenutku. Kad postavite to na internet, posebno na društvene mreže, tu vest, video klip, video snimak će videti nekoliko miliona ljudi. Svakim danom korišćenjem interneta, mobilne i fiksne telefonije dolazi i do sve više zloupotreba tih tehnologija, tako da imamo razne oblike zloupotrebe dece na internetu, od pedofilije do zavođenja, zloupotreba fotografija, ličnih podataka, vršnjačkog nasilja, vrbovanja u razne grupe i sekte, do trgovine ljudima i organima putem interneta“, istakla je Biljana Kikić Grujić, pravnica, kriminološkinja i koordinatorka iz Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih, „Imamo starosnu grupu dece već od 3. i 4. razreda osnovne škole koji su vrlo aktivni na društvenim mrežama i ako uzmemo da je to dete koje se nosi sa raznim ’predatorima’ sa druge strane ekrana, biće vam jasno da govorimo o deci koja su u vrlo ozbiljnoj kategoriji rizika. To je dete koje ćete vrlo lako prevariti i na ulici, a ne dok sedi u sobi za računarom. Nažalost, tu činjenicu koriste ’predatori’ pravljenjem lažnih profila, lažnih fotografija, zloupotrebom ličnih podataka i dolaze u kontakt sa tom decom. Glavni i osnovni način rešavanja ovog problema jeste prevencija, jer kad se desi neka zloupotreba deteta nijedna represivna mera neće ublažiti bol i žrtvu tog deteta. Zbog toga je prevencija jako važna“.
Rad bez nadoknade Na konferenciji za novinare predsednik Saveta za bezbednost opštine Bečej Nenad Tomašević se i ovog puta osvrnuo na nadoknade za članove Saveta (kojih su se članovi Saveta na predlog predsednika opštine odrekli do kraja godine), jer su u vezi plaćanja članova Saveta izrečeni različiti komentari. U cilju otklanjanja svih sumnji rekao je da je sa predsednikom opštine dogovoreno da u budžetu za narednu godinu ne bude planiran novac za dnevnice i naknade članova Saveta za bezbednost. „Celu sledeću godinu opštinski Savet za bezbednost će raditi bez nadoknade, a ti troškovi mogu da se preusmere, recimo, na ovaj projekat“, rekao je Tomašević. Predsednik opštine Vuk Radojević koji je kazao da je takva preporuka upućena svim radnim telima koje formira predsednik opštine. „Uveren sam da će sva ostala radna tela svesti sve svoje troškove na minimum. To je bila praksa u prethodnom periodu, to je bilo zatečeno stanje i mi, svesni vremena u kom živimo i teških ekonomskih uslova, pre svega zatečenih u opštinskom budžetu, i odgovornosti koju imamo, idemo u redukciju troškova i po tom pitanju“, izjavio je Radojević. |
Prema rečima koordinatorke iz Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih, u toku narednih godinu dana u Bečeju biće sprovedene obuke za psihološko-pedagoške službe, direktore škola i članove timova za prevenciju nasilja. Zatim će biti organizovane radionice za sve tri kategorije o bezbednom načinu korišćenja interneta, na kojima će se raditi posebno sa učenicima (podeljenim po generacijama), sa roditeljima i sa prosvetnim radnicima. Prva mera u ovom projektu je formiranje stručnog tima na nivou opštine i taj tim će biti 24 časa na raspolaganju psihološko-pedagoškim službama ili direktorima škola. Obaveza škola će biti podnošenje kvartalnog izveštaja koordinacionom timu, što bi trebalo da spreči prikrivanje eventualnih problema u školama, a ovaj izveštaj će koordinacioni tim proslediti Opštinskom veću koje će preduzimati odgovarajuće korake i mere ukoliko se pojavi problem u saradnji sa nekom školom. U okviru projekta predviđeno je da se urade i dve anonimne ankete učenika, na početku projektnih aktivnosti da bi se dobila jasna slika o stanju u školama, i nakon godinu dana, u završnici projekta. Osnovni cilj projekta jeste da nakon godinu dana njegovog sprovođenja svi akteri i škole budu osposobljeni da se samostalno nose sa problemom elektronskog nasilja.
Što se tiče finansiranja projekta, Tomašević je rekao da je projekat „u principu besplatan“, ali da postoje troškovi seminara koji su licencirani i koji na godišnjem nivou iznose oko 200-300.000 dinara, što je, prema njegovim rečima, „zanemarljivo u odnosu na društvenu korist koju će da donese“.
Konferenciji za novinare je prisustvovao i predsednik opštine Vuk Radojević, koji je rekao da je ova vrsta problematike izuzetno važna jer su u njenom fokusu deca i da je lokalna samouprava spremna da se aktivno uključi u njeno rešavanje.
LJ.M.