Ovih dana počinje dugo najavljivana primarna selekcija komunalnog otpada u Bečeju, jer je komunalno preduzeće Potisje sa firmom „Sekopak“ iz Beograda sklopilo petogodišnji ugovor o tome. Beogradska firma je Potisju besplatno obezbedila 35 kanti za sakupljanje stakla – sa svim ugostiteljskim objektima u Bečeju je dogovoreno da će preuzeti kante – a dobijeno je i 10 kontejnera za PET ambalažu i aluminijum, a još treba da stigne u Bečej 15 komada.
„Naredni korak je razvoj sistema sakupljanja papira i ostalih vrsta plastike i svih vrsta ambalažnog otpada i to i u domaćinstvima“, rekao je direktor Potisja Zoltan Feješ. Predstavnik „Sekopaka“ je objasnio da očekuje dobar odziv građana i da će u tom slučaju obezbediti veći broj kanti i kontejnera i dodao da se nada da će taj sistem biti samoodrživ.
Lokacije kontejnera za PET Kontejneri za sakupljanje PET ambalaže su postavljeni ili će biti postavljeni ispred prodavnice „Borova“ u Zelenoj ulici, ispred Vojvođanske banke, kod zgrade pošte, u naselju Sedam sekretara SKOJ-a, kod gradske apoteke, u okolini kolektivnih stambenih zgrada u ulicama Jovana Popovića, Miloša Crnjanskog, u naselju „Sever Đurkić“, u Omladinskoj ulici, kod Štamparije „Proleter“, na Ribnjaku, kod Ekonomske škole, Gimnazije, osnovnih škola „Zdravko Gložanski“, „Sever Đurkić“ i „Šamu Mihalj“, ali i u mesnim zajednicama Bačko Gradište, Bačko Petrovo Selo, Radičević i Drljan. |
Okončana je i dugogodišnja „svađa“ između Potisja i Komunalca, te se kamioni za smeće koje koristi Potisje ponovo parkiraju u dvorištu Komunalca, a i radnici komunalne firme će ubuduće sa tog punkta da kreću na posao. Uskoro se očekuje iseljenje Potisja iz zgrade Mlinske industrije – Potisje je otkazalo zakup i time će mesečno da uštedi oko 1.500 evra – delom u prostorije Komunalca, a delom u zgradu koju u centru grada koristi Direkcija za izgradnju do konačnog rešenja, a to je, prema najavi predsednika opštine Vuka Radojevića, zgrada JP Srbijašume u Potiskoj ulici u Bečeju – nakon što Srbijašume renovira objekat od oko 10.000 kvadratnih metara, tamo će se useliti Komunalac i Potisje – ukoliko ponudi adekvatnu cenu zakupnine – jer je aktuelno sedište Komunalca predviđeno da pripada površini zemljišta (24 hektara) na kojoj će se u budućnosti graditi banjski kompleks u Bečeju, objasnio je Radojević.
Uprkos skoroj promeni sedišta, naplata računa za smeće će se obavljati svakodnevno, u kancelarijama Komunalca na pijaci, u prodavnici cveća Komunalca i u mesnim zajednicama. Feješ je rekao da će građani o promenama biti obavešteni na vreme.
Odlazi manjinski vlasnik Potisja? Od osnivanja komunalne firme Potisje 2008. godine do decembra meseca 2015. godine direktora preduzeća je imenovao njegov manjinski vlasnik, „Aliska tera“ iz Seksarda. Uz to, većinski vlasnik (51 odsto) nije dobijao ni izveštaje o radu preduzeća. „Šlag“ na torti je bio izveštaj Državne revizorske institucije o radu Potisja, objavljen krajem prošle godine u kom je DRI navela niz nepravilnosti u radu firme za gazdovanje smećem. Tada je lokalna samouprava preuzela vođenje Potisja i za direktora, uprkos neslaganju manjinskog vlasnika, imenovala Zoltana Feješa. U međuvremenu „Aliska tera“ je izrazila želju da više ne bude suvlasnik Potisja, potvrdili su novinarima predsednik opštine Vuk Radojević i Zoltan Feješ. Trenutno je u toku procena kapitala Potisja i nakon toga će biti poznati uslovi „izlaska“ manjinskog vlasnika iz komunalnog preduzeća. |
K.D.F.