Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Nema odluke o zatvaranju vrtića na Telepu u Bačkom Gradištu: Predlog za ukidanje nastave

Nema odluke o zatvaranju vrtića na Telepu u Bačkom Gradištu: Predlog za ukidanje nastavetrg_fontane

Zbog najave zatvaranja vrtića na Telepu u Bačkom Gradištu uoči početka školske godine, prvo su protestovali roditelji dece iz ovog naseljenog mesta uz podršku Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, a potom su bečejski odbori Demokratske stranke, Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Stranke mađarskog jedinstva uputili čelnicima opštinske vlasti i Dečjeg vrtića „Labud Pejović“ pitanje zbog čega se zatvara objekat predškolske ustanove „Labud Pejović“ u ulici Dušana Vasiljeva br. 16 u Bačkom Gradištu. Odgovor na pitanje rukovodstvo dečjeg vrtića dostavilo je i na adresu bečejskih medija, u kom se navodi da ne postoji odluka o zatvaranju dečjeg vrtića na Telepu, već samo predlog za ukidanje izvođenja nastave vaspitno-obrazovnog rada u tom objektu. „Ukidanje bi bilo evidentirano u Godišnjem planu ustanove koji pripremamo do 15. septembra 2013. godine koji donosi Upravni odbor predškolske ustanove i usvaja ga Skupština opštine Bečej. Nakon razmatranja svih mogućnosti i racionalnosti, do daljeg će ipak raditi vrtić na Telepu u Bačkom Gradištu. Umesto zatvaranja tog objekta ukidamo jedno odeljenje na mađarskom jeziku u centru sela, u objektu u ulici Glavna br. 17“, piše u saopštenju.

Kao razlozi za predlog odluke navode se činjenice da je do 24. maja 2013. godine u Bačkom Gradištu u vrtić ukupno upisano 108 dece, 59 na srpskom i 49 na mađarskom jeziku, a da na osnovu normativa koji je određen Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju u mešovitim grupama od tri godine do polaska u školu, broj dece je 20. „Na osnovu toga i po broju upisane dece za 2013/14. radnu godinu, u Bačkom Gradištu možemo imati pet vaspitnih grupa umesto šest. Pošto se vrtiću smanjuju i sredstva za rad smanjenjem broja dece pripremno predškolskog uzrasta, ministarstvo šalje manje sredstava za rad i plate zaposlenih iz budžeta, a računaju se po proseku iz avgusta, kada je vrtić imao najmanje zaposlenih (zbog godišnjih odmora i raspusta dece u poludnevnom boravku), direktor je predložio zatvaranje dva objekta (u B. Gradištu u ul. Dušana Vasiljeva br. 16 i u Bečeju u ul. Gerberovih br. 23) radi racionalizacije trošenja sredstava“.
S obzirom na to da je prošao 15. septembar, kada je, kako je navela direktorica, trebao da bude završen Godišnji plan, proverili smo koliko je dece upisano u predškolsku ustanovu i kakvo je rešenje doneto u vezi najavljenog zatvaranja objekta dečjeg vrtića na Telepu u Bačkom Gradištu.

Raspored dece u vrtiću

U centralnoj zgradi vrtića u ulici Miloša Crnjanskog 72 je smešteno 13 grupa mališana, a u istoj ulici, u renoviranom objektu pod brojem 80, ima četiri grupe. U objektu u Gerberovih 18 je smešteno 7 grupa dece jaslenog uzrasta. U zgradu u ulici Uroša Predića 110 su smeštene dve grupe, dok u Republikanskoj ulici 133 ima 6 grupa. U zgradi vrtića u Novom selu na Trgu bratstva i jedinstva 19 smešteno je 9 grupa. Po objektima u Bačkom Petrovom Selu raspoređeno je 8 grupa, a u Bačkom Gradištu u dva objekta smešteno je 6 grupa dece. Po jedna grupa funkcioniše u naseljenim mestima Poljanice, Drljan, Mileševo i Radičević.

Direktorica dečjeg vrtića Magdolna Ferenc je rekla da još ne raspolaže konačnim brojem upisane dece, jer roditelji, kako je objasnila, još uvek nisu prihvatili pravilo da postoji upisni rok u vrtić kao i u drugim vaspitno-obrazovnim ustanovama, i to u maju mesecu. Do 16. septembra upisano je 1.197 mališana u vrtić koji su raspoređeni u 59 grupa (toliko je bilo i u junu 2012. godine) po objektima dečjeg vrtića na teritoriji opštine. Od tog broja je 599 dece u poludnevnom boravku i njih 598 u celodnevnom boravku (121 dete je jaslenog uzrasta a ostala deca su uzrasta od 3 do 6 godina).
„U manjim naseljenim mestima imamo četiri grupe, u Poljanicama je upisano sedmoro dece, u Drljanu 12 u grupe na mađarskom jeziku, a u Mileševu 13 i u Radičeviću 16 njih u grupe na srpskom jeziku. To su uzrasno mešovite grupe u kojima ima i dece pred polazak u školu. Za sada u Poljanicama imamo dvoje takve dece, u Drljanju troje, a u Mileševu je četvoro, pa smo morali da tražimo i dobili smo od Školske uprave dozvolu za izvođenje pripremno-predškolskog programa. Ove grupe su smeštene u školskom prostoru koji je prilagođen za boravak dece predškolskog uzrasta. U Bačkom Petrovom Selu imamo 157 mališana, koji su raspoređeni u osam grupa, ali očekujemo da će ih do 1. oktobra, kada treba da počnemo sa realizacijom pripremno-predškolskog programa, biti 165. U Bačkom Gradištu se, nažalost, nije povećao broj upisane dece, sada vrtić pohađa 106 mališana (56 na srpskom i 50 na mađarskom jeziku). Oni su raspoređeni u šest grupa, to je mali broj dece ali smo ipak do daljeg ostavili sve grupe“, rekla je Ferenc. Ona je odgovorila na pitanje da li će taj broj grupa u Bačkom Gradištu biti smanjen: „Za sada će ostati isti broj grupa, a kada budem videla sve spiskove i prisutnost dece tokom septembra meseca, eventualno do 15. oktobra, doneću odluku o tome da li će broj grupa ostati isti ili ne. Za sada je jedna grupa ukinuta u centralnom objektu, a isti broj grupa je ostao u objektu na Telepu“.
Direktorica predškolske ustanove je istakla da po propisima u svim grupama treba da bude 20 mališana, plus 10 ili 20 procenata. „U svim objektima u Bečeju i u Bačkom Petrovom Selu ispunjavamo te uslove, čak imamo i do 24 dece u grupi, jedino u Bačkom Gradištu nije tako, tamo imamo dve grupe po 19 i jednu sa 18 dece na srpskom jeziku, i dve grupe po 17 i jednu sa 16 mališana na mađarskom jeziku. Direktor ima prava da na osnovu broja dece i po normativima donosi odluku koliki će broj grupa biti. Ako se tokom godine ispostavi da neka grupa nema dovoljan broj dece, direktor može da donese odluku o ukidanju te grupe uz saglasnost Upravnog odbora“, navela je Ferenc.
Preostalih 886 mališana su raspoređeni u 41 grupu po objektima u Bečeju.
„Od ukupnog broja upisane dece još nemamo tačan broj koliko grupa ima na srpskom, a koliko na mađarskom jeziku, ali mislim da je i to otprilike pola-pola, a dvojezičnih grupa ima kao i ranije, 11. U jaslicama ima tri jezičko mešovite grupe, u Donjem gradu dve, po jedna u Novom selu u celodnevnom boravku i u renoviranom objektu u ulici Miloša Crnjanskog 80, i u centralnom objektu su 4 dvojezične grupe. U novoj zgradi u ulici Miloša Crnjanskog smo imali dve grupe pripremno-predškolskog uzrasta, ta deca su krenula u školu, a umesto njih sada u tom objektu imamo jednu grupu trogodišnjaka na srpskom jeziku, zato smo iz objekta u ulici Gerberovih 23 preselili srpsku grupu poludnevnog boravka, dok je grupa na mađarskom jeziku prebačena u centralnu zgradu, pa je taj stari objekat u Gerberovih ostao prazan“, objasnila je direktorica vrtića Magdolna Ferenc.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *