Na književnoj večeri sa Slobodanom Tišmom prošlog petka u Galeriji „Krug“ Gradskog pozorišta Bečej, osim nagrađenog romana „Bernardijeva soba“, promovisane su još tri njegove knjige, „Pitoma i religiozna razmišljanja“, „Urvidek“, „Qattro stagioni“ koje je objavio Kulturni centar iz Novog Sada.
Dotičući se svake od navedenih knjiga i razgovarajući o načinu pisanja, Slobodan Tišma je rekao: „Kada pišete prozu, morate da pođete od nekog iskustva, ja sam živeo između Beograda i Novog Sada ali je Novi Sad kao urbani prostor više zastupljen i prisutan, i to se ne može izbeći. U mojim knjigama Novi Sad je prisutan kao pozornica događaja i zbivanja. Ja nisam težak pisac i uvek želim da stvaram ugođaj i preferiram poeziju, neki doživljaj, koji je uzbudljiv i koji čoveka krepi i daje mu snagu da istraje u životu“.
Tišma je, odgovarajući na pitanje, objasnio zbog čega je u poslednjem poglavlju romana „Bernardijeva soba“ dat siže cele knjige: „To sam primenio i u knjizi ’Qattro stagioni’. To se jednostavno nametnulo i imao sam potrebu da prikažem samo narativni tok bez ikakvog promišljanja, gde je dat sam kostur romana koji može da bude koristan za ljude koji nemaju strpljenja da čitaju, a sigurno da takav pristup obezbeđuje komunikativnost. Čak je i preporučljivo da se pre čitanja knjige pročita to poslednje poglavlje, da vidite šta je. Ja ne pišem knjigu da bi zadovoljio nečiju radoznalost, što je danas čest slučaj, i sa ovim kratkim sažetkom na kraju knjige omogućujem čitaocima da vide o čemu se tu radi, pa ako ih interesuje, da pristupe čitanju i uživaju u tekstu, da otkriju poeziju romana, što je uvek moja namera, jer ako roman nema poeziju, nema ništa. Poeziju u romanu treba shvatiti u najdubljem smislu, kao neko najdublje iskustvo koje je uobličeno u jeziku i koje je nešto najbitnije u životu čoveka, i onog koji to čita, i onog koji to piše, to je ono što roman treba da vam pruži, da vas jednostavno pokrene. Izvorno značenje poezije je stvaranje, kreacija, a ja pišem zato da bih kreirao nešto.“
Tokom književne večeri dobitnik NIN-ove nagrade je pročitao jedan odlomak iz svoje knjige, a na kraju promocije posetioci su imali mogućnost da kupe neku od Tišminih knjiga po promotivnim cenama i uz posvetu autora.
LJ.M.