Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A Petőfi kultúrkör tánccsoportja húszéves fennállását ünnepelte – A tánc szabadság

A Petőfi kultúrkör tánccsoportja húszéves fennállását ünnepelte – A tánc szabadságtrg_fontane

A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben 1991 szeptemberében indítottak tánciskolát, amelyet Terzin Róbert zentai tánctanár vezetett. Később másodfokú tánciskolát szerveztek, s ennek tagjaiból 1992 nyarán megalakult a kultúrkör első szakcsoportja: a társas- és modern táncegyüttes. A csoportot sokáig Tót Kása Piroska irányította, majd Ricz Róbert, a kultúrkör jelenlegi elnöke folytatta a munkát. „Volt, aki az évek alatt csak belekóstolt a csoport munkájába, de többen néhány éven át koptatták a próbaterem parkettjét. Több száz gyermek és fiatal tanulta meg a Petőfi kultúrkörben az alaplépéseket, ami az alapkultúrához tartozik. Ma mintegy száz aktív tagunk van, akik heti rendszerességgel járnak a táncegyüttesbe”, mondta a csoport művészeti vezetője.

A húszéves jubileumi műsort október 20-án tartották meg a kultúrkörben. Telt ház előtt mutatták be a táncosok az elmúlt években készült produkciókat, mellettük a csoport egykori tagjai is bemutatkoztak, s vendégként fellépett a péterrévei dr. Kiss Imre MK tánccsoportja és a bácsszöllősi Rhitmical Dance Klub tagjai is.
„Mintegy öt hónappal ezelőtt kezdődtek meg az előkészületek. Lázasan készültek az új koreográfiák, gyakoroltak az egykori táncosok. Nagyon nehéz volt összehangolni a próbákat, hiszen a táncosok Becsén, Székesfehérváron, Budapesten, Szegeden, Szabadkán és Újvidéken tanulnak, de mindenkinek lehetőséget adtunk, aki szeretett volna a születésnapi műsoron fellépni”, mondta Ricz.
A húsz év alatt a sikerek sem maradtak el. A tánccsoport 2004-ben vett rész először országos bajnokságon, ahonnan egy arany- és egy bronzéremmel tért haza. 2005-ben a Vajdasági Modern- és Sporttánc-szövetség válogatóján három első, két második és egy harmadik helyezést érdemeltek ki a táncosok, Győrben pedig, az IDF Táncszövetség világbajnokságán, egy világbajnoki arany- és három ezüstérmet szereztek. 2006-ban az országos bajnokságon a tánccsoport öt arany- és két ezüstéremmel lett gazdagabb, s ezzel jogot nyert arra, hogy Olaszországban (Riminiben) a világbajnokságon is fellépjen, ahonnan egy aranyéremmel és három bronzéremmel tért haza. 2007-ben az IFMD szövetség országos bajnokságán az egyesület táncosai tizenkét arany-, négy ezüst- és egy bronzérmet szereztek. Ennek eredményeként Magyarországon (Győrben) vettek részt az Európa-bajnokságon, ahol tizenegy érmet érdemeltek ki, négy aranyat, négy ezüstöt és három bronzot, valamint a verseny egyik különdíját is hazahozták. 2008-ban összesen 21 érem került a táncosok nyakába az országos bajnokságon, 13 arany-, 7 ezüst- és egy bronzérem. A világbajnokságot ezúttal Pulán tartották meg, ahonnan a tánccsoport két arany-, öt ezüst- és egy bronzéremmel tért haza. 2009-ben az országos versenyen négy arany- és hat ezüstérmet szereztek a táncosok, az IFMD táncszövetség világbajnokságán pedig egy aranyat és négy ezüstérmet. 2010-ben az országos bajnokságon hat arany- és öt ezüstéremmel jutalmazták a csoportot, Lengyelországban (Łodzban) a világbajnokságon egy első, egy második és két harmadik helyet nyert meg. 2011-ben a Petőfi kultúrkör táncosai az országos versenyen kilenc arany-, négy ezüst- és egy bronzérmet szereztek, míg a veszprémi világbajnokságról két arany- és egy bronzéremmel tértek haza. Idén az adai országos bajnokságon nyolc arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szereztek, a veszprémi világbajnokságon pedig csak a fiatal táncosok vettek részt, akik egy első és egy harmadik helyezéssel utaztak haza.
„A tánc nekem a szabadságot, a nyugalmat jelenti. Tánc közben elmenekülhetek a nagyvilágtól, elfelejthetem a rossz napokat és csak azzal kell foglalkoznom, amit igazán szeretek. És hogy miért jó Petőfisnek lenni? Egyszerű. Itt minden olyan, mint egy nagy családban. Lehet, hogy kicsit közhelyes, de tényleg így van. Úgy érzem hétfő és szerda esténként, amikor próbára sietek éppen, nem elmegyek otthonról, hanem akkor megyek csak igazán haza”, véli Berec Sarolta, a Petőfi kultúrkör egyik táncosa.
A jubileumi műsor létrejöttét a Szekeres László Alapítvány és a Bethlen Gábor Alap támogatta.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *