Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Formiranje vlasti u Bečeju: Postizborna čekaonica

Formiranje vlasti u Bečeju: Postizborna čekaonicatrg_fontane

U opštini Bečej još nije formirana nova/stara vladajuća struktura, aktuelni pobednici izbora, demokrate, ne žure, čekaju da se postigne dogovor na republičkom nivou o novoj vladi, jer žele da vide da li će, recimo, LDP da bude deo vlade. Ako tako bude, sva je prilika da će ta stranka, odnosno lokalna koalicija LDP-SPO, biti poželjna i u bečejskoj vlasti.

S druge strane, tu je SVM, koji bi takođe trebao da postane deo Tadićeve vlade, ako će ta vlada uopšte biti formirana. Niko nigde ne žuri, osim kursa evra. Prognoze kažu da će evro do kraja godine vredeti 125 dinara. Istraživanja pokazuju da tri od četiri građana Srbije smatra/oseća da je pogođen krizom. Ali aktuelna/buduća vlast na svim nivoima ne smatra da ima razloga za brigu. Tako je i u Bečeju, gde kažu da sve funkcioniše, nema vakuuma u upravljanju gradom dok se čeka promena (delimična ili nikakva) vlasti. Ta tvrdnja ne stoji. Naime, trenutno se u gradu ne dešava ništa pozitivno, nema rešavanja nagomilanih problema – recimo, spora između Komunalca i Potisja, ne zna se koliko nas košta pokušaj bušenja žutog bunara u Donjem gradu, a kolaju priče da će trošak da bude najmanje duplo viši od predviđenih 4 miliona dinara, a bunar ni ne postoji, trava se ne kosi na obali Tise, kontejneri u gradu su puni, nema novih radnih mesta i investitora, ne grade se godinama obećavane fabrike u industrijskoj zoni, čak se i na telefone u opštini retko ko javlja. Nema ni većih poduhvata, primera radi rekonstrukcije dela regionalnog puta između Bačkog Petrovog Sela i Bečeja, nema popravke puta od Bečeja do Nadalja, a, gle čuda, od Nadalja ka Novom Sadu se užurbano radi. Izgleda kao da je Bečej, u srcu Vojvodine, postao zaboravljeni grad.
A građani ćute, žale što su uopšte glasali, jer znaju da učesnici na izborima koji su osvojili odborničke mandate više ne razmišljaju o tome šta su građani želeli – sva je prilika da su želeli promene nabolje – nego pokušavaju da formiraju lokalnu vlast na taj način da ugrabe što više za sebe. Za sada se ništa konkretno ne zna osim toga da su predstavnici Demokratske stranke razgovarali sa predstavnicima Preokreta za Bečej, a potom sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara. Nova tura razgovora je predviđena za danas (petak).

Lokalna vlast pre roka?

Rok za formiranje lokalnog parlamenta je 7. jul. Predsednik Opštinskog odbora Demokratske stranke Budislav Medurić i predstavnik koalicije DS-a i Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) koja je na opštinskim izborima dobila najviše glasova, rekao je da će lokalna vlast sigurno biti formirana pre zakonskog roka, ali je moguće da se to desi i krajem ove nedelje: „Pregovori su i dalje u toku i mislim da ćemo do kraja ove nedelje već imati konačnu sliku o tome ko će biti u koaliciji na lokalu, a tokom sledeće nedelje će verovatno biti održana i konstitutivna sednica Skupštine opštine Bečej“, rekao je Medurić.
Slično se izjasnio i dosadašnji koalicioni partner demokrata Peter Knezi, predstavnik Saveza vojvođanskih Mađara, koji je u utorak rekao da za sada nema informacija o tome ko će učestvovati u formiranju lokalne vlasti, ali da očekuje da će pregovori biti nastavljeni krajem nedelje, verovatno kada se donese odluka o sastavu vlade na republičkom nivou.

LJ.M.

Kolaju priče da demokrate još ne znaju da li žele tzv. veliku koaliciju – DS, SVM, Preokret – ili malu, samo sa SVM-om. Ne zna se, naravno, ni to da li će Preokret želeti da bude na vlasti ukoliko se ne promene pojedini kadrovi u DS-u i SVM-u, kako je pre desetak dana zatražio Milivoj Vrebalov, nosilac liste Preokreta u Bečeju i Novom Bečeju. Ipak, iako se svi akteri te političke priče dogovore u načelu, mnogo duže će trajati pregovori u vezi personalnih rešenja, jer ima mnogo toga za raspodelu, tu su direktorske funkcije u javnim preduzećima i ustanovama (Direkcija za izgradnju, Vodokanal, Toplana, Komunalac, Gradsko pozorište, Gradski muzej, Narodna biblioteka, OSC „Mladost“), interesantna su i plaćena mesta u upravnim i nadzornim odborima preduzeća i ustanova, školski odbori, direktorska mesta u osnovnim i srednjim školama, mesta načelnika odeljenja u opštini, članstvo u Opštinskom veću, mesta raznih savetnika i pomoćnika predsednika opštine, PR-ovi itd. Nadajmo se da se stari politički kadrovi neće „taložiti“ u gradskoj kući, već će im biti zahvaljeno na saradnji kako bi mogli da se vrate na svoja ranija radna mesta van gradske kuće. Ako su ih uopšte imali.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *