Augusztus elseje az Egyenjogúság napja, ugyanis Mária Terézia 1774-ben, a kiváltságokról szóló második rendeletével megerősítette a Tisza menti koronaterület lakosságának adott kiváltságokat, s a nem szerb lakosságra is kiterjesztette őket. A községi képviselő-testület 2009-ben meghozott határozata alapján ezen a napon ünnepeljük a község napját.
Idén nyolcadik alkalommal került sor a község napjának megünneplésére. A délelőtt folyamán felhúzták a városháza előtt Becse zászlaját, majd megtartották a községi képviselő-testület ünnepi ülését, amelyen testvérvárosaink, Csongrád és Galánta képviselői is részt vettek. A megjelenteket elsőként Kinka Erzsébet, a községi képviselő-testület elnökhelyettese köszöntötte, aki a község múltját és kulturális értékeit ismertette, majd Dragan Tošić községi elnök köszöntötte az egybegyűlteket, aki Becse minden lakosának egyenjogúságáról beszélt, majd ismertette az elmúlt év jelentősebb beruházásait. Hangsúlyozta, hogy még idén elkezdődik az utóbbi évek egyik legnagyobb beruházása: a főtér – Pogácsa – rekonstrukciója.
A jelenlévőket a tartományi kormány nevében Vuk Radojević, Becse korábbi elnöke is köszöntötte.
A helyi parlament ünnepi ülésén kiosztották a község évi díjait is, melyeket olyan szervezetek és polgárok kaphatnak, amelyek és akik a gazdaság, a tudomány, a művészet, a sport és egyéb tevékenységek területén nyújtott jelentős teljesítményükkel, tevékenységükkel vagy alkotásukkal hozzájárultak Becse község gazdasági és társadalmi fejlődéséhez és tekintélyének növeléséhez. Arról, hogy idén kik vehetik át a díjakat – a díjkiosztó bizottság ajánlata alapján – a községi képviselő-testület hozott határozatot. A díjazottak között van Pósa László plébános, aki jótékonysági munkájáért, továbbá számos műhelyfoglalkozás, komolyzenei koncert és nemzetközi rendezvény megszervezéséért kapta az elismerést. Dušan Opinćal történész esetében Becse múltjával kapcsolatos kutatásokat és gyűjtéseket, az ismert becsei polgárokkal kapcsolatos, két kötetben is közreadott kutatási eredményeket és a jelölt több évtizedes pedagógiai munkásságát értékelték. Börcsök László nyugalmazott magyartanárt sokéves pedagógiai munkájáért, valamint irodalmi munkásságáért díjazták. Cseszák Balázs néptáncoktató a magyar népművészettel való több évtizedes foglalkozásával, népművészeti csoportok vezetésével, számos hazai és külföldi népzenei rendezvény, koncert és verseny megszervezésével, több koreográfusi díj elnyerésével, a magyar néptánc népszerűsítésével került a kiválasztottak közé. A sportolókat Kalapos Karolina képviseli, aki több hazai és nemzetközi karateversenyen állt dobogóra, aki idén 28 érmet szerzett, eddigi karrierje során pedig összesen 208-at. Tóth Zoltán vállalkozó, a Totpromet tulajdonosa, vállalkozásának sikeres fejlesztésével, a foglalkoztatottak számának növelésével, a közösség anyagi és más formában történő segítésével vívott ki magának elismerést. A Zdravko Gložanski Általános Iskola is díjat kapott, amelynek diákjai számos versenyen értek el sikereket.
A díjazott Tóth Zoltán vállalkozó rövid nyilatkozatában elmondta, hogy az elismerés ösztönzés további munkájához, amely a közös munka sikere, amiben nagy szerepük volt és van ma is azoknak az embereknek, akikkel együtt dolgozik.
Cseszák Balázs községi díjas pedig így vall: „Örülök a díjnak, felemelő érzés, mikor egy közösség kitüntet sikeres munkádért. Persze az eredményekhez feltételek is szükségesek, melyek lehetővé teszik, hogy az utamon végig tudjak menni. Ezért a segítségért nagyon hálásak lehetünk a párommal a szüleinknek, akik gyerekkorunk óta kitartottak mellettünk és a mai napig támogatják és segítik munkánkat, együtt örülnek velünk. Köszönet a táncosoknak és szüleiknek is a belém, belénk vetett bizalomért és biztatásért, hogy kitartóan és teljes egészében mellettünk állnak, és hisznek bennünk, abban, hogy biztosak lehessünk, hogy jó úton haladunk, jó az, amit a közösségért csinálunk. Hisz a fő célunk és hivatásunk az, hogy a magyarságot, a magyar kultúrát erősítsük, népszerűsítsük, műveljük szűkebb pátriánkban, és ne hagyjuk elveszni elődeinktől ránk maradt értékeinket. Ehhez a kincshez, a hagyományainkhoz törekszünk hitelesen és egyben művészi módon is hozzányúlni, és, bár rengeteg nehézségbe ütközünk céljaink megvalósítása során, mégis igyekszünk mindig lehetőségeinken felül teljesíteni és igazolni, hogy megtérül a befektetett energia. A díjra a helyi magyar politikum jelölt, a VMSZ-VMDP-MEP koalíció, tagjaik között szép számban vannak néptáncos gyerekeink szülei, akikkel és a többiekkel együtt örülünk minden eredménynek, akik a megmaradásunk jövőjét kultúránk ápolásában látják. Ez a díj ismét megerősít abban, hogy helyes az, amit teszek, hogy szükség van rám, és biztatást ad, hogy új lendületet vegyek. Köszönet a közösségnek érte”.
Erer