Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Véget ért a KMV – Taroltak az óbecseiek

Véget ért a KMV – Taroltak az óbecseiektrg_fontane

A múlt hétvégén negyvenötödik alkalommal tartották meg a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjét, melynek a Városi Színház adott otthont.

Pénteken az ünnepélyes megnyitón megjelentek Óbecse testvérváro-sainak képviselői, a szekszárdi gimnázium igazgatóhelyettese Huszarik Imre, valamint a gimnázium tanárai és diákjai, jelen volt továbbá dr. Kőrösi Tibor, Csongrád polgármestere, valamint Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár. A vendégeket és a versenyzőket Knézi Péter polgármester üdvözölte, aki az anyanyelv és a nemzeti hovatartozás fontosságáról beszélt. Deli Andor, aki becsei gimnazistaként többször részt vett a KMV szervezésében és versenyzőként is fellépett, hangsúlyozta, hogy a negyvenöt éves múlttal rendelkező vetélkedőre igény van. A megnyitón a szekszárdi Garay János Gimnázium diákjai, Kiss Luca, Béres Bence és Sulyok Benedek léptek fel, hegedűn pedig Csonka Ferenc népzenész muzsikált.

Rókus Zoltán a legjobb versmondó

A megnyitó után tartották meg a beszédművészeti és az énekelt versek vetélkedőjét. A versenyzők teljesítményét Krizsán Szilvia színművész, G. Erdélyi Hermina színművész és Hajvert Ákos tanár, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének elnöke értékelte. A zsűri szerint a legjobb versmondók Rókus Zoltán, az Óbecsei Gimnázium negyedikese és a szabadkai Kőműves Noémi, a második pedig a zentai Maletaški Krisztina lett. Prózamondásban első volt Takács Sándor (Ada), második Kovács Tamás (Szabadka), a harmadik helyezett pedig Varga Natália (Zenta). Különdíjat ebben a kategóriában a zentai Gruik Bálint kapott, aki a Szép Szó táborban vehet részt. A négy drámai monológból hármat díjazott a zsűri. Az első Verebes Judit (Zenta) lett, a második Búbos Dávid (Szabadka), míg a harmadik helyezett Kovács Tamás (Szabadka). A népmesemondóknak két első helyet osztott a zsűri, Mátéffy Orsolyának (Zenta) és Szabó Rékának (Szabadka). A megzenésített verseket Bakos Árpád énekes-zenész, Fehér Nóra énekesnő és Tóth Attila hangmérnök zsűrizte. Ebben a kategóriában a zombori diákok, Szlákó Cynthia, Pogány Viktória, Cselenák Zsolt bizonyultak a legjobbnak a szabadkai Bakos Evelin, Reéb Zsófia, Szedlár Ágnes és Torok Orsolya, valamint a szintén szabadkai Hodik Beáta, Utasi Meláni és Csorba Viola előtt.
Pénteken este a KMV „figurája”, Csiga Józsi, azaz Virág György, tartott önálló estet a színház klubjában.

Neorcsity Gáboré a legjobb értekező próza

Szombaton délelőtt az irodalmi vetélkedővel folytatódott a rendezvény. A műveket Terék Anna költő, Bajtai Kornél újságíró és Sirbik Attila író, a Symposion főszerkesztője bírálta el. Bajtai Kornél értékelése szerint pozitív élmény volt, hogy a diákok munkáiból az derült ki: a széles látókörrel rendelkező versenyzőknek sikerült kitörniük a sztereotípiákból.
A novellaírók között Csőke Andrea (Szabadka) volt a legjobb, őt Dudás Viktor (Topolya) és az óbecsei Péter Diana követte. A versírók mezőnyében Nagy Norbert (Ada) bizonyult a legjobbnak, második lett Klebecskó Ádám (Szabadka), míg az osztott harmadik helyezettek Adankó Edina (Zenta) és Bálizs Anita (Újvidék). A zsűri szerint a legjobb értekező prózát a becsei Neorcsity Gábor írta, második lett Árpádffy Lovas Tamás (Szabadka), míg a harmadik helyet Lőrinc Viktor (Kanizsa) szerezte meg. Publicisztikában Szőke Tímea (Szabadka) bizonyult a legjobbnak. Második volt a szintén szabadkai Hovanyec Judit, harmadik díjat pedig nem osztott a zsűri. Két első díjat osztottak viszont a humoreszkírók kategóriájában, Németh Lászlónak (Törökkanizsa) és Kecsenovity Ernának (Zenta). Harmadik lett Búbos Dávid Szabadkáról. A zsűri több különdíjat is osztott. A Hét nap díját Zsótér Szabolcs (Szabadka) vitte haza, a Képes Ifjúság különdíját Hovanyec Judit (Szabadka), a Symposion Pelle Leonárdot (Nagybecskerek), Topolcsányi Lászlót (Ada) és Csőke Andreát (Szabadka) tüntette ki, a Híd folyóirat különdíját Klájó Adrián (Újvidék) szerezte meg, a Kilátó díját pedig Kiss Tamás (Újvidék) és Kovács Noémi (Becse) kapták meg.
Szombaton este az Adai Színtársulat mutatta be a legjobb kortárs színházi kísérletért járó díjjal jutalmazott, DIEND – Végzős gimnazisták zenés kálváriája című előadását, majd a fiatalok a Petőfi kultúrkörben, a budapesti Pannonia Allstarts Ska Orchestra (PASO) koncertjén buliztak, ahol a JackDanimalZ együttes is fellépett.

Tehetséges népművészek

Idén is Temerin adott otthont a Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjének. Április 19-én negyvenhat versenyszámot nézett meg a zsűri – Fábri Ivánovics Tünde, Nagy Gábor és Kiss Zselykó Zsiga. Az énekcsoportok között a kishegyesi Szajkó Énekcsoport bizonyult a legjobbnak. Második lett a szabadkai Dalkötő Leánykórus, míg az osztott harmadik díjat a péterrévei Zsenge Énekcsoport és a szabadkai Szalagfűző Énekcsoport érdemelték ki. Az énekszólistáknak és kettősöknek két első díjat osztott ki a zsűri, a szabadkai Brindza Beatrix és a muzslyai Muhi Dániel bizonyultak a legjobbnak. Második lett Szabó Annamária (Szabadka), míg a harmadik helyet a Csőke Andrea-Povázsánszki Csilla (Kishegyes) énekkettős szerezte meg. A zeneka-rok csoportjában is két első helyezett volt, a muzslyai Pöngető citerazenekar és a becsei Fokos zenekar. Második lett a péterrévei Ifjútücsök tamburazenekar, harmadik pedig a temerini Markoláb citerazenekar. A hangszerszólistáknak öt díjat osztott a zsűri. Az osztott első díjat két becsei fiatal, Csonka Balázs és Cseszák Zsombor kapták. Második lett Szabó András (Temerin), míg a két harmadik díj ismét Becsére került: György Józsefhez és Molnár Arnoldhoz. A szólótáncosok és párosok kategóriájában is két első helyet osztottak, a topolyai Lukács Petra-Kovács Andor és a becsei Halápi Richárd-Pásztor Tímea párosoknak. Második lett a Hajagos Árpád-Pomázsánszki Csilla (Kishegyes) páros, míg az osztott harmadik díjat a péterrévei Tapolcsányi János és a becsei Szerda Zsófi-Szerda Ákos páros érdemelték ki. A kamara-tánccsoportok csoportjában a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Kör kamaracsoportja és a becsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Pityke kamaracsoportja voltak a legjobbak. Második a zentagunarasi Pitypang táncegyüttes lett, míg a harmadik díjazott a kúlai Kankalin tánccsoport.

A KMV közösségi élmény

Vasárnap délelőtt a mintegy 180 perces gálaműsorban mutatkoztak be a díjazottak, illetve Csongrádról Ökrös Enikő és Tóth Ildikó, s ekkor osztották ki a díjakat is. A műsor vezetését az Újvidéki Színművészeti Akadémia két fiatal tehetségére, Nešić Mátéra és László Juditra bízta a szervező, a műsort pedig Kovács Frigyes rendezte. A gálaműsoron Szilágyi Miklós, a szervezőbizottság elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, aki kiemelte, hogy az elmúlt hat év alatt, amióta ez a fiatal csapat szervezi a KMV-t, az idei volt a leglátogatottabb és legnépszerűbb vetélkedő. A gálaműsoron Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke is felszólalt, aki hangsúlyozta: a KMV azért fontos rendezvény, mert a középiskolások személyisége ebben a korban teljesedik ki, és amellett, hogy itt megmutathatják tehetségüket, fontos közösségi élményben is részesülnek.

Módosították a KMV szabályzatát

A szombati versenynap végén a színház klubjában tartották meg a hagyományos kerekasztal-beszélgetést, amelyen a szervezőbizottság tagjai számoltak be az idei munkáról, illetve a 45. KMV-ről. „Az utóbbi években ugyan volt egy stabil emelkedés a KMV résztvevőinek a számában, de idén ugrásszerűen megnőtt a versenyzők száma, ami részben a sikeres promóciónak, részben az utóbbi hat év kitartó munkájának az eredménye. Ebben az évben 650 elődöntős vett részt a körzeti versenyeken, közülük mintegy száztízen jöhettek el Becsére, a döntőre”, mondta Szi-lágyi Miklós. A kerekasztal, a KMV irányadó szerve, módosította a vetélkedő szabályzatát. „Szabadkán, a körzeti vetélkedőn megtörtént, hogy egy középiskolás több alkotással vett részt. Ezért a szabályzatba bekerült az, hogy egyetlen alkotással vehetnek részt a tanulók, kivétel a vers, ahol egy csokorban, de három verssel lehet pályázni. A KSZV-n ezentúl hetvenöt perces lehet egy-egy színdarab, míg a kisfilmek 20 percig tarthatnak. A hosszabb alkotások ki lesznek zárva. A szabályzatba az is bekerült, hogy csak szerb, angol és német nyelvről lehet fordítani”, mondta a KMV elnöke.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *