Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Pokrajinski zvaničnici zadovoljni funkcionisanjem PIK-a „Bečej“: U stečaju dobit od 1,5 miliona evra

Pokrajinski zvaničnici zadovoljni funkcionisanjem PIK-a „Bečej“: U stečaju dobit od 1,5 miliona evratrg_fontane

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić i pokrajinski sekretar za rad Miroslav Vasin posetili su u sredu PIK „Bečej“, gde su im rukovodioci kombinata, koji je od aprila prošle godine u namenskom stečaju, podneli izveštaj o radu. Prema izveštaju o radu, u 2011. godini ostvarena je dobit od 1,5 miliona evra, eksport je bio 3 miliona evra, plate se isplaćuju na vreme, a servisiraju se i dugovi prema javnim preduzećima i dobavljačima. Kako je rekao zamenik predsednika opštine Budislav Medurić, zahvaljujući tome budžet opštine Bečej mesečno „zaradi“ oko 3 miliona dinara.

Setva je obavljena, a stručnjaci PIK-a procenjuju da će ova godina biti uspešnija od prethodne. Prema rečima predstavnika kombinata, u toku stečajnog postupka je oko milion evra investirano u opremu iz tekućih prihoda.
Podsetimo, u vreme pokretanja stečajnog postupka nad PIK-om kombinat je raznim firmama, dobavljačima, bankama i državi dugovao 55 miliona evra.
Bojan Pajtić je istakao da do sada ostvareni rezultati govore o mogućnostima i potencijalima PIK-a, i da će, kada za to dođe vreme, država potražiti iskusnog i ozbiljnog strateškog partnera.
„Izuzetno mi je drago što smo uspeli sa spasemo PIK ’Bečej’, iz najmanje dva razloga, prvo što je ovo dragulj vojvođanske poljoprivrede i najveći poljoprivredni kolektiv i iz simboličnih razloga je važno da on bude sačuvan. Drugi, važniji razlog je činjenica da smo sačuvali oko 1.500 radnih mesta. Sada situacija u PIK-u izgleda mnogo bolje nego prošlog aprila. Pokazalo se da je bio na mestu dogovor da se sprovede postupak namenskog stečaja, da se kombinat konsoliduje zahvaljujući Institutu za ratarstvo i drugim institucijama, da se obezbedi mehanizacija i semenski materijal i da se kroz proces stabilizacije i prestanka zaduživanja izađe iz začaranog kruga“, rekao je Pajtić i obećao da će država i dalje da vodi računa o kombinatu: „Dogovor sa premijerom Cvetkovićem jeste da država u narednih pet godina preuzme potraživanja PIK-a, da, praktično, država vodi računa o kolektivu, da nađe strateškog partnera, što podrazumeva neku ozbiljnu kompaniju koja se bavi ovom delatnošću, koja ima iskustvo i finansijske potencijale, koja može da podmiri potraživanja koja su postojala prema PIK-u, a istovremeno može da pokrene proizvodnju i da je razvija“.

Zaposleni

U trenutku uvođenja stečaja, u aprilu prošle godine, u PIK-u „Bečej“ bilo je stalno zaposleno 1.513 osoba i još 110 na određeno vreme, a sada ima 1.393 stalno zaposlenih i 64 na određeno vreme.
Planom reorganizacije predviđeno je da 300-400 osoba napusti firmu.

Vasin je rekao da je postupak radnog stečaja nad PIK-om jedan od najkomplikovanijih u Srbiji i da uprkos tome što su mnogi želeli da osujete stabilizaciju kombinata, zajedno sa sindikatima i partnerima firme, za sada se uspešno realizuju planovi za oživljavanje. „S obzirom na teškoće koje su zatečene i na 55 miliona evra potraživanja koja su bila aktuelna prošle godine, mogu da kažem da je ovo najteži stečaj koji se rešava u Srbiji. Stečajni postupak je u prvoj fazi dao odlične rezultate, sada sledi usvajanje plana reorganizacije koji će podrazumevati nalaženje načina da država postane većinski vlasnik firme, i onda dolazi treća faza, rešavanje konačnog statusa PIK-a. Sve ovo vreme imali smo žestoke oponente, prvenstveno u velikim poveriocima kojima nije bio cilj da PIK opstane, nego da se rasparča i da oni naplate svoja potraživanja“, rekao je Vasin.
Ukoliko Vlada Srbije otkupi oko 40 odsto potraživanja banaka od PIK-a, država će – računajući i dugove prema državnim organima – postati većinski vlasnik kombinata.
U Trgovinskom sudu u Novom Sadu će 4. juna biti donesena odluka o daljoj sudbini PIK-a, odnosno o tome da li će plan reorganizacije kombinata biti usvojen.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *