Godišnja skupština Društva za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej održana je prošlog četvrtka u velikoj sali gradske kuće, gde su nakon obrazloženja predsednika Radoslava Ivanovića, članovi Društva usvojili izveštaj o radu za prošlu godinu i program rada za ovu godinu.
Ivanović je rekao da je prošlogodišnji cilj Društva bio prikupljanje i objedinjavanje podataka o obolelima od šećerne bolesti na teritoriji opštine.
„Prema podacima kojima raspolažemo, u našoj opštini evidentirano je 3.600 dijabetičara, a sigurno ima još toliko njih koji nisu evidentirani. Tokom prošle godine broj članova našeg društva je smanjen za 45 članova i sada imamo 242 evidentirana člana. Jedan od zadataka je rad na propagiranju Društva, jer naši skupovi i stručna predavanja mogu da koriste i onima koji imaju i onima koji nemaju šećernu bolest. Radili smo na zastupanju interesa obolelih od šećerne bolesti pred organima društvene zajednice svih nivoa, recimo, od direktora Doma zdravlja tražili smo da se ponovo formira služba za obolele od šećerne bolesti. Tada to nije bilo moguće, međutim, sada postoje naznake da će se ta služba ponovo organizovati. Mi nećemo odustati od zahteva da imamo svoju ambulantu, jer za sve nas je bilo najbolje kada je funkcionisalo savetovalište za dijabetičare. Sarađivali smo i sa Savezom društava Vojvodine za borbu protiv šećerne bolesti. U Vojvodini ima 23 organizacije i naša je jedna od najaktivnijih. I ove godine ćemo da organizujemo stručna, naučna i obrazovna predavanja i kurseve, bez obzira na to što Ministarstvo zdravlja finansira samo merenja nivoa šećera u krvi i još nekoliko aktivnosti, a ostalo se finansira iz projekata. Mi smo prošle godine realizovali jedan projekat“, rekao je Ivanović.
Akcije, koje bečejsko Društvo organizuje godinama zaredom, su „Zdravlju u susret, pobedimo dijabetes“ koja je prošle godine bila organizovana u okviru akcije obeležavanja Meseca borbe protiv šećerne bolesti, a u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalne politike, Sektorom za zaštitu osoba sa invaliditetom u sklopu projekta DILS – pružanje unapređenih socijalnih usluga na lokalnom nivou, u kojoj je učestvovalo 800 ljudi. Jedna od najpopularnijih akcija Društva je BEST- Bečejska staza zdravlja koja je prošle godine organizovana četvrti put, u njoj je učestvovalo 500 građana, a u trkama 300 dece iz osnovnih škola. Osnovni cilj akcije je promovisanje fizičke aktivnosti kao prevencije i načina očuvanja zdravlja.
Ivanović je saopštio i da Društvo ima internet prezentaciju (www.dijabeticaribecej.com), da su objavljene dve brošure o zdravoj ishrani od prof. dr Budimke Novaković koje su nastale u okviru projekta koje je podržalo Ministarstvo zdravlja.
Predsednik Društva za borbu protiv šećerne bolesti se i ovom prilikom zahvalio donatorima koji su pomogli rad Društva, i svim učesnicima u akcijama.
Planovi Društva za tekuću godinu su da se akcenat stavi na merenja nivoa šećera u krvi i krvnog pritiska i u naseljenim mestima, dalja obuka članova, medijska promocija organizacije i problema koje uzrokuje povišen šećer u krvi itd.
Na skupštini Društva o značaju samokontrole obolelih od šećerne bolesti govorio je dr Srđan Tanurdžić iz firme „Spektol“, a predstavio je i neke nove aparate za merenje.
Za članove udruženja organizovano je besplatno merenje nivoa šećera u krvi.
LJ.M.