Prvog dana septembra u opštini Bečej je 384 dece prvi put selo u školsku klupu – školu na srpskom nastavnom jeziku pohađa 216, a na mađarskom 168 mališana.
Ta brojka ohrabruje, jer prema zvaničnim podacima, ove godine je 50 đaka prvaka više nego prošle, jer je tada školovanje započelo 336 đaka, 202 na srpskom i 134 na mađarskom nastavnom jeziku.
Inače, novu školsku 2016/17. godinu u 45 lokalnih samouprava u Vojvodini, u 44 predškolske ustanove, 383 osnovne škole i 131 srednjoj školi, započelo je 226.855 predškolaca i đaka.
Prema preliminarnim podacima Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, u poređenju s prošlom školskom godinom, očekivani broj dece koja u 2016/17. školskoj godini pohađaju pripremni predškolski program manji je za oko 100 (17.345/17.445), dok je očekivani broj prvaka u osnovnim školama manji za 470 (17.445/17.915). Procenjuje se da je prvi razred srednje škole upisalo 16.709 učenika.
Na dan početka školske godine svi đaci prvaci u opštini Bečej dobili su „prvarice“ na srpskom i mađarskom jeziku, sveske sa znakom opštine, flomastere, drvene bojice, olovke i gumice od lokalne samouprave.
Predsednik opštine Dragan Tošić i članica Opštinskog veća za obrazovanje, upravu i propise Svetlana Vuletić posetili su OŠ „Zdravko Gložanski“, OŠ „Sever Đurkić“ i OŠ „Petefi Šandor“ u Bečeju, dok su zamenica predsednika opštine, Dalila Dujaković i zamenica predsednika Skupštine opštine Eržebet Kinka obišle OŠ „Šamu Mihalj“ u Bečeju, ŠOSO „Bratstvo“ i OŠ „Šamu Mihalj“ u Bačkom Petrovom Selu, a član Opštinskog veća za privredu, zaštitu životne sredine i komunalne poslove Dragan Kovačev i član Opštinskog veća za kulturu, civilne organizacije i regionalnu saradnju Čaba Štefaniga poklone opštine podelili su đacima prvacima u OŠ „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu i OŠ „Petefi Šandor“ u Mileševu i Drljanu.
U prvi razred ŠOSO „Bratstvo“ upisano je petoro đaka. Pojedinim đacima u školi „Bratstvo“, ali i u tipičnim školama, potrebni su lični pratioci. Po poslednjim raspoloživim informacijama, na teritoriji opštine angažovano je dvadesetak ličnih pratilaca, ali njihov broj još nije konačan, jer je lokalna samouprava i nakon 1. septembra primala zahteve roditelja za tu uslugu. Novac u opštinskom budžetu za lične pratioce obezbeđen je do kraja 2016. godine.
Policija za bezbednost dece Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su od 1. septembra, u okviru akcije „Škola“, pojačali kontrolu saobraćaja u zonama osnovnih i srednjih škola. U cilju veće bezbednosti dece, saobraćajna policija kontroliše saobraćaj sa posebnim akcentom na poštovanje propisane brzine u zonama škola, kao i propisa kojima se reguliše prevoz dece u motornim vozilima. Brzina se kontroliše ručnim radarskim uređajima i uređajima za merenje brzine u vozilima bez spoljnih obeležja policije, takozvanim presretačima. |
Zaposleni u školi „Bratstvo“ gde se obrazuju deca sa smetnjama u razvoju i gde su lični pratioci najpotrebniji, nakon 1. septembra suočavali su se i s time da u radu sa decom treba da usklade nova uputstva iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, te i preporuke bečejske interresorne komisije u radu sa decom. Pored toga, deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koja pohađaju tipične škole, u novoj školskoj godini osim na časove dodatne podrške, treba da idu u ovu školu i kada im je potrebna pomoć u učenju. Uprkos potrebi povećane angažovanosti zaposlenih u „Bratstvu“, u objektu nedostaju potrebne prostorije i elementi, kao što je, recimo, adekvatno opremljena senzorna soba za stimulisanje čula dece, koja još uvek nije opremljena svim potrepštinama, mada je škola prošle godine uspela da obezbedi nekoliko elemenata kao što su svetleći stub, posebna stolica za ljuljanje, masažni dušek itd, međutim, ta soba još uvek nije na predviđen način izolovana, a u školi ne postoji ni potrebna, posebna prostorija za reedukaciju.
Školska 2016/17. godina U školskoj 2016/17. godini, učenici osnovnih i srednjih škola neće imati kalendarom planirane nastavne subote. Prvo polugodište završava se u petak – 23. decembra 2016. godine, a drugo polugodište počinje u ponedeljak – 16. januara 2017. godine. Budući da je drugo polugodište vremenski duže od prvog polugodišta, učenici će imati prilike da se malo odmore tokom prolećnog raspusta koji će trajati od 13. do 17. aprila. |
Jedna od prvih prepreka je, kada dete sa invaliditetom želi da uđe u zgradu škole, nepostojanje prilaza – naime, neko ko je u kolicima ne može sam da savlada 7-8 stepenika bez adekvatnog prilaza. Inicijativa za prevazilaženje tog dugogodišnjeg problema postojala je u lokalnoj samoupravi prošle godine, cilj je bio montiranje ili izgradnja lifta za osobe sa invaliditetom, međutim, do početka školske 2016/2017. godine taj projekat nije ostvaren.
U školi „Bratstvo“ ne postoji ni igralište koje mogu da koriste deca sa telesnim invaliditetom, mada su u proleće ove godine zaposleni u školi i donatori pokušali da urede postojeće, sasvim nefunkcionalno igralište, ali bi na tom prostoru bile potrebne i specijalno dizajnirane sprave, kao što je ljuljaška koju mogu da koriste i deca koja ne mogu da sede ili hodaju (dizaj-nirana je tako da na njoj dete može da leži na stomaku). Podsetimo da su poslednjih godina u Srbiji izgrađene senzorne bašte opremljene spravama koje mogu da koriste i deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Ti poslovi su urađeni zahvaljujući donacijama. Bečeju najbliži senzorni vrt je u Novom Sadu, u školi „Milan Petrović“.
R.M.