Kol centar, tzv. zelena linija u opštini Bečej počela je da funkcioniše u martu (realizaciju projekta je finansirao Pokrajinski sekretarijat za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju i opština Bečej). Reč je o rešavanju problema građana iz komunalne oblasti, koji su u nadležnosti javnih preduzeća čiji je osnivač ili suosnivač opština, kao i problema iz domena rada inspekcijskih službi opštine. Rad zelene linije je zamišljen kao sistem koji omogućuje građanima brzo rešavanje komunalnih problema, a lokalnoj samoupravi efikasnu kontrolu rada javnih preduzeća.
Zahtevi, primedbe, sugestije građana se primaju preko kol centra putem besplatnog telefonskog poziva, SMS porukom, elektronskom poštom ili preko vebsajta, potom se oni prosleđuju nadležnim preduzećima ili službama, koje treba u roku od 48 ili 72 sata po prijemu zahteva građana da reše problem ili kažu kada će on biti rešen i o tome dostave povratnu informaciju kol centru koji je prosleđuje podnosiocu zahteva.
O efikasnosti zelene linije nismo mogli da dobijemo informacije u direktnom kontaktu od nadležnih, te smo pitanja u vezi rada te službe uputili pisanim putem načelniku Opštinske uprave.
Prema dobijenim podacima, za proteklih šest meseci (do 15. septembra), koliko radi ovaj centar, primljeno je 248 zahteva, primedaba i sugestija građana, a rešeno je 233 zahteva. Petnaest zahteva nije rešeno, tri nisu u nadležnosti Opštinske uprave i javnih preduzeća čiji je osnivač opština Bečej, rešavanje četiri predmeta je još u predviđenom roku od 48 sati, dok je rešavanje osam zahteva u toku.
Najveći broj prijavljenih problema (23,27 posto) je u vezi saobraćajne infrastrukture, javne rasvete i masovne krađe šahtova, 22,98 posto primedaba građana se odnosi na održavanje javnih zelenih površina, groblja, na pogrebne usluge, na veliki broj pasa lutalica i uklanjanje leševa životinja, dok se 21,37 posto zahteva odnosi na probleme zauzimanja javnih površina, puštanja fekalnih i otpadnih voda na zelenu javnu površinu, umanjene vidljivosti u saobraćaju zbog razgranatih krošnji, visokog rastinja itd.
Na pitanje da li su dobijene povratne informacije od javnih preduzeća o rešavanju zahteva građana, i koliko je komunalnih problema građana rešilo svako od postojećih javnih preduzeća, dobijen je odgovor da se povratne informacije redovno prosleđuju kol centru, najduže u roku od 48 sati, a da je u proteklom periodu Komunalac rešio 68 zahteva, Direkcija za izgradnju 59, Vodokanal 11, Toplana četiri, a Potisje i Link FTO po tri zahteva. Opština je iz svoje nadležnosti rešila 32 problema građana, Odsek za komunalne poslove i saobraćaj 57 zahteva, inspekcija iz Odeljenja za urbanizam sedam zahteva, dok je Odsek zaštite životne sredine intervenisao četiri puta.
Hteli smo da saznamo i da li je urađena analiza dosadašnjeg rada zelene linije i da li su građani osetili korist od toga. U odgovoru na ova pitanja navedeno je samo da je „urađena analiza rada od strane načelnika Opštinske uprave u okviru izveštaja o radu Opštinske uprave za period od 1. januara do 30. juna ove godine“, ali smo ostali uskraćeni za odgovor o zaključcima o efikasnosti i svrsishodnosti postojanja kol centra, koji bi svojim radom trebao da donese korist građanima, kako je navedeno u promotivnoj brošuri, u smislu lakšeg, bržeg i efikasnijeg rešavanja komunalnih problema i racionalnijeg trošenja javnog novca, a takođe i korist lokalnoj samoupravi u boljoj kontroli rada javnih preduzeća i njihovoj međusobnoj sinhronizaciji, i samim javnim preduzećima u unapređenju poslovanja i pružanju kvalitetnijih usluga.
U odgovoru načelnika Opštinske uprave navodi se i da je operater kol centra osoba koja je zadužena da prati saradnju između ovog servisa i javnih preduzeća i kontroliše izvršenje poslova u predviđenom roku. A na pitanje da li postoje sankcije ukoliko poslovi nisu urađeni, dobijen je odgovor: „Ukoliko je obveznik Opštinska uprava, postoji disciplinska i materijalna odgovornost zaposlenih za izvršavanje radnih obaveza. Ukoliko je obveznik prema kol centru javno preduzeće ili ustanova, morate pitati njih.“
LJ.M.