Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Gas Bečej: Dugovanja otežavaju rad

Gas Bečej: Dugovanja otežavaju radtrg_fontane

Pred početak nove grejne sezone Radoslav Ivanović, direktor Gasa Bečej, kaže da je sistem grejanja spreman i sa te strane je sve u redu, a da problema u snabdevanju prirodnim gasom neće biti ukoliko potrošači izmire svoje obaveze.

Novost na početku grejne sezone će najverovatnije biti i viša cena gasa, jer je Agencija za energetiku preporučila povećanje cene gasa od 11,5 posto. Predlog za poskupljenje trebala bi da usvoji i Vlada Srbije u toku oktobra. Nova cena gasa bi trebala da bude 41 dinar po kubiku bez PDV-a, a dosadašnja cena je u Bečeju bila 37 dinara.
Direktor preduzeća Gas navodi da dugovi potrošača iz prethodne sezone otežavaju poslovanje firme. Naplata potraživanja iz prethodne sezone je oko 80 posto. Prošle godine je dug bio 36-37 miliona dinara, a sada je na nivou od oko 40 miliona dinara.
„Dešava se da kod većeg broja potrošača pristižu obaveze iz prethodnih perioda i bićemo prinuđeni, a to smo, nažalost, već radili, da takve potrošače isključujemo sa sistema, a da dugovanja naplatimo sudskim putem. Došli smo u situaciju da smo radili i naplatu putem prodaje imovine, bilo je nekoliko slučajeva prodaje nekretnina, zemlje ili kuće, što nije popularno ali moramo da izvršavamo svoje obaveze, jer oni koji plate prirodni gas zaslužuju i da ga dobiju. Zbog neplatiša smo onemogućeni da tu obavezu nesmetano izvršavamo i možemo doći u situaciju da ne možemo da dobijemo prirodni gas, pa će onda biti kažnjeni i oni koji su potrošeni gas platili, ili ćemo mi morati uzimati kredite pa će kamate ići na teret svih potrošača. Deo dugovanja se odnosi na utrošeni gas ali ima i onih korisnika koji nisu izmirili obavezu ni za gasni priključak iako je bilo mogućnosti plaćanja na rate. To su dugovanja od pre pet godina. Ovom prilikom pozivamo sve koji su dužni da dođu u prostorije Gasa da se dogovorimo i da zajednički nađemo rešenje. Ovakav poziv smo u nekoliko navrata upućivali ali nismo naišli na odziv i to je nama signal da ćemo morati na drugi način da radimo. Ipak, nešto je bolja situacija kod fizičkih lica nego u privredi, gde su dugovanja prijavljena u stečajnu masu, recimo kod PIK-a, tako da to ne možemo bez suda da rešimo. Dug je oko 12 miliona dinara“, rekao je Ivanović.
Uprkos svemu ipak se povećava broj potrošača, jedan od značajnijih je sušara u Radičeviću. „Ima nekoliko takvih sušara i u Bečeju, očekujemo da će se, pošto je to sad trend širih razmera, i poljoprivrednici u Petrovom Selu opredeljivati za to i da će uvideti da je cena gasa u odnosu na druge energente povoljnija“, objašnjava Ivanović.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *