Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

(Ne) investirajte u Bečeju: Zašto nas ulagači zaobilaze?

(Ne) investirajte u Bečeju: Zašto nas ulagači zaobilaze?trg_fontane

Nije teško naći pregršt razloga za to što veliki, a i mali ulagači zaobilaze Bečej. Ta tvrdnja je ispravna bez obzira na gromoglasne najave o skoroj izgradnji bečejske banje.

Takvih najava smo ranijih godina imali nekoliko, a banje još nema.
Ulagači zaobilaze Bečej, jer su lokalni putevi puni rupa, a to je prvo što bode oči, ne dolaze zbog toga što se ovde ne zna ko pije a ko plaća, odustaju jer im treba sve vreme sveta da nabave dokumenta. Naime, u zamršenom lavirintu lokalne administracije potrebno je potrošiti čak godinu dana da se nabave papiri – i to za dečje igralište! O tome svedoči vest upravo iz ovih novina. Nadležni u Mesnoj zajednici „Ivan Perišić“ rekli su da je bilo potrebno godinu dana da se prikupi potrebna dokumentacija za dečje igralište koje je u naselju Sedam sekretara SKOJ-a obnovila Mesna zajednica.
S druge strane, naivni ulagač koji ne zna gde dolazi, želi da se informiše o uslovima poslovanja i o mogućnostima na zvaničnom sajtu opštine. Ode on na sajt opštine i nađe link „Investirajte u Bečeju“. Sav srećan ode tamo gde ga vodi link i nađe se na sajtu Odeljenja za privredu i razvoj lokalne samouprave. Tamo nailazi na podatke o industrijskoj zoni, ne znajući da je reč o relativno bajatim podacima, a u rubrici „Novosti“ može da pročita novinske i agencijske vesti iz Srbije, nema nijedne iz Bečeja. Nađe podatke i o broju nezaposlenih, kojih, po poslednjim podacima sa sajta, u opštini ima nešto više od 5.000.
I onda stižemo do najzanimljivijih informacija Odeljenja za privredu i razvoj: kaže se da u opštini Bečej trenutno radi 898 preduzetnika i 300 privrednih društava. Od toga su: 6 velikih, 19 srednjih i 275 malih preduzeća.
Navodi se zatim da je „jedan od najvažnijih zadataka opštinske vlasti da stvori uslove i ambijent, u okviru svojih kompetencija, koji će pokrenuti privrednu aktivnost. To konkretno znači stimulisanje otvaranja novih privrednih subjekata (preduzetnika i/ ili privrednih društava) kao i razvoj postojećih“.

Sakrio se jedinstveni šalter…

Pre nekoliko godina je najavljeno da je u zgradi opštine počeo da radi tzv. jedinstveni šalter (One Stop Shop), koji bi zainteresovanim ulagačima trebao da pruži sve potrebne informacije. Od tada se o radu tog tajanstvenog šaltera ne zna ništa.
Inače, šalter, odnosno, valjda, čovek koji radi iza šaltera, treba da omogući ulagaču da na jednom mestu dobije sve informacije vezane za finansiranje, zakupe, vlasništvo, tehničke norme, dozvole, pravna pitanja itd.
Problem je u tome što na sajtu već pominjanog Odeljenja za privredu i razvoj o jedinstvenom šalteru sve piše u budućem vremenu, kao da šalter pre nekoliko godina nije otvoren (doduše, nije jasno da li danas išta radi), te se navodi da „će“ šalter „pružati kompletnu i efikasnu uslugu i imaće za cilj da ubrza i pojednostavi proceduru kroz koju investitor prolazi pri započinjanju poslovanja i da pomogne u rešavanju problema koji se mogu javiti tokom procedure. Šalter je mesto gde će se predavati svi zahtevi, podnesci, dokumentacija, isprave i druga dokumenta i gde će se klijentu nakon obavljene procedure uručiti kompletirana dokumentacija koju izdaju nadležni organi i organizacije a vezano za podnesen zahtev“.
Navedenog, zasigurno, nema. Smemo da se kladimo u godišnje plate svih zaposlenih u Odeljenju za privredu i razvoj.

O „stvaranju uslova i ambijenta“ svako ima svoje mišljenje, naročito oni koji plaćaju lokalne komunalne takse, firmarinu i ostale dažbine koje razrezuje lokalna vlast.
I onda dolazi šlag na tortu, s ponosom se ističe da ima nekoliko velikih firmi u Bečeju. Podaci su u slučaju svih bajati, ali je najekstremniji slučaj PIK-a „Bečej“. Podsetimo da je ta firma, koju je 2007. kupio biznismen Đorđije Nicović, danas u stečaju i da država hoće da preuzme vlasništvo od „gazde“ Nicovića. Međutim, na sajtu Odeljenja za razvoj o PIK-u u trenutku nastajanja ovog teksta (29. avgust 2011. godine) između ostalog piše: „Danas je PIK-BEČEJ najveće poljoprivredno preduzeće u Vojvodini i među najvećim u Srbiji. Uspešno je završio proces tenderske privatizacije i dobio novog vlasnika: investicioni konzorcijum pravnih lica koga čine investicioni fond FARF sa Devičanskih ostrva i beogradska firma ’Irva investicije’ d.o.o. Integracijom u svetsko tržište i svetske privredne tokove, PIK BEČEJ postaje sve efikasniji i pouzdaniji faktor, kome veruju i domaći i inostrani poslovni partneri, a slogan proizvod izuzetnog kvaliteta svoju validaciju dobija na tržištu. Uspešno realizovana strategija razvoja, ukomponovana u okvir bogatih raspoloživih prirodnih, kadrovskih i drugih resursa kojima Kompanija raspolaže, obezbedila je očuvanje liderske pozicije u proizvodnji i preradi hrane na našem tržištu i brz prodor na inostrano tržište“. I tako dalje. Da ponovimo za one koji slabije shvataju: „uspešno privatizovan“ PIK je danas u stečaju! O liderskoj poziciji, hvala lepo, nema ni reči.
Ne zna se ko je odgovoran za istinitost i ažurnost podataka na sajtu Odeljenja za privredu i razvoj, čija je uloga, između ostalog, da „prizove“ investitore, ali sa takvim načinom rada taj bi u normalnoj državi dobio otkaz. Ovaj sitni i takoreći nevažni podatak o uspešnosti PIK-a u stečaju, koji imaju više desetina miliona evra duga, govori o tome kako lokalna samouprava, u neskladu sa proklamovanim ciljevima o stvaranju ambijenta za privredni razvoj, zaista radi.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *