Az utóbbi években a kisvárosok lakói is egyre inkább végrehajtói, illetve áldozatai különféle bűncselekményeknek.
Becse község lakosai közül sokan tolvajok áldozatai – a kerékpárlopás mindennapos jelenség, a rendőrség igen ritkán fogja el a tetteseket, gyakran megesik, hogy az idős személyek pénzük, hűtőszekrényük tartalma nélkül maradnak, a tolvajok a temetőket sem kerülik el, de egyre több a mezei lopás is –, a családon belüli erőszak, de az emberkereskedelem sem ismeretlen fogalom városunkban, de a kiskorúak közül is sokan követnek el bűncselekményeket.
Becse község Biztonsági Tanácsának (a testületet 2009-ben alakította meg az önkormányzat, koordinátora Lazar Sekulić) feladata – a rendőrséggel karöltve – a bűnözés megelőzése a megalakításától számított öt éves időszakban. A Tanács 2009. július 15-től 2010. június 30-ig tartó munkájáról szóló beszámoló szerint (a beszámolót idén szeptemberben fogadta el a helyi parlament) nem sokat tett a bűnözés megelőzése érdekében. A beszámolóban többek között a helyi problémákról, a Tanács ajánlásairól, javaslatairól, az állami szervekkel való együttműködéséről stb. van szó.
A Biztonsági Tanács többek között javasolta, hogy növelni kellene az egyenruhás rendőrök számát a becsei középiskolák épületeinek közelében a nagyszünetek ideje alatt, a tanítási idő alatt meg kellene növelni a felügyelőségi felügyeletet azon vendéglátóipari objektumok felett, amelyek a középiskolák közelében találhatók (150 m-es körzetben), azaz be kellene tiltani az alkoholos italok felszolgálását kiskorú személyeknek és alkoholos állapotban levő személyeknek. Szükség van emellett a meglevő videofelügyelet műszaki revíziójára és bővítésére a középiskolákban, majd pedig az általános iskolákban is. A Tanács álláspontja szerint szükség van a vendéglátóipari létesítmények munkaidejének rövidítésére, összehangolva azt az ipari és kereskedelmi objektumok működésével, amelyek alkoholos italokat is árulnak.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a Biztonsági Tanács javaslatai nemigen valósultak meg.
A Tanács foglalkozott a média és a rendőrség kapcsolatának javításával is, részt vett a biztonsági kérdésekkel foglalkozó tribünök szervezésében, jó kapcsolatot alakított ki a médiával, a rendőrség képviselőivel stb., áll a jelentésben.
A Biztonsági Tanács tagjai felmérést is végeztek a becsei közbiztonsági helyzettel kapcsolatban. Idén júniusban elvégezték a körkérdés során kapott válaszok feldolgozását (a körkérdésben Becse polgárai vettek részt, 100-an szerb és magyar nyelven).
A válaszokból kiderül, hogy a megkérdezettek 90 százaléka 2008 és 2009 folyamán nem volt áldozata bűncselekménynek, 10 százaléka pedig igen.
Becse polgárai arra a kérdésre, hogy szerintük a bűnözés mely fajtái okoznak problémát, a következő válaszokkal szolgáltak: verekedés, könnyebb és súlyosabb testi sértés, gyilkosság – 122 válasz, lopás, csalás, rablás, zsarolás – 102 válasz, környezetszennyezés, állatkínzás, állatok elpusztítása, erdei lopás, orvhalászat, orvvadászat – 73 válasz, kiskorú bűnözés – 70 válasz, hivatali helyzettel való visszaélés, hanyag hivatali munka, megvesztegetés és kenőpénz elfogadás, sikkasztás – 62 válasz, kábítószerek előállítása, kábítószer-kereskedelem, hanyag orvosi kezelés – 54 válasz, erőszakos viselkedés, engedély nélküli fegyvertartás, embercsempészet, sírhelyek meggyalázása – 47 válasz, kiskorú elhagyása, családon belüli erőszak – 46 válasz, munkajog ellen elkövetett bűncselekmény – 38 válasz, pénzhamisítás, adócsalás, pénzmosás, felhatalmazással való visszaélés a gazdaságban, illegális kereskedelem – 36 válasz.
Ezt követően a körkérdésben résztvevők lesújtó és elgondolkoztató válaszokat adtak arra a kérdésre, hogy mennyire hisznek a rendőrség munkájának hatékonyságában. A szerb anyanyelvű megkérdezettek 39,30 százaléka hisz a rendőri hatékonyságban, míg a magyar anyanyelvűek 35,35 százaléka szolgált pozitív válasszal.
A megkérdezettek 71,5 százaléka szerint a környezetnyelv ismerete fontos eleme a bűnözés elleni harcnak.
A körkérdésben résztvevők többsége, 91 százaléka, szerint fontos lenne az ún. kerületi rendőr bevezetése.
A válaszadók szerint a kiskorúak bűnözéséért a következők felelősek: a család (128 válasz), az iskola (64 válasz), a rendőrség (45 válasz), a helyi önkormányzat (45 válasz), a média (39 válasz), a gazdasági válság (37 válasz).
A körkérdésben résztvevők 71 százaléka úgy gondolja, hogy a nyilvános helyeken megfelelően elhelyezett biztonsági kamerák csökkenthetik a bűncselekmények számát.
Jó lenne, ha az illetékesek alaposan elgondolkodnának a kapott válaszokon.
F.D.K.