Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A felvásárlók nem károsíthatják meg a termelőket – Előleg a tavaszi vetéshez

A felvásárlók nem károsíthatják meg a termelőket – Előleg a tavaszi vetésheztrg_fontane

Mégis lesz területalapú támogatás is.
Lapzártakor még nem lehetett tudni, hogy április 24-től lesz-e folytatása annak a tüntetésnek, amelyet március utolsó napjaiban szerveztek egyes gazdaegyesületek és amelyeket egyes pártok (pl. a VMSZ) is támogattak. Akkor a fő követelés a
14 000 dinár/ hektár értékű szubvenciók visszaállítása volt – szemben az új támogatási rendszerrel, amely terményalapú.

Választások előtt áll az ország, így nem mindegy, hogy két héttel megtartásuk előtt lesznek-e újabb úttorlaszok vagy sem, de az sem mindegy, hogy a tüntetés ezúttal milyen tömeges lesz (ha lesz).
Az új támogatási rendszer egyébként jelentősen kibővíti a jogosultak körét – a szubvenciók ugyanis nem kötődnek a földműves-nyugdíjalapba történő befizetésekhez. Értelemszerűen nem létezik már az eddigi 100 hektáros felső határ sem, ameddig járt a hektáronkénti 14 000 dinár.
Tavaly 82 000 gazdaság jutott támogatáshoz, idén csupán a szubvencionált üzemanyagot 250 000 gazdaság igényelte. Tavaly 1 millió hektárt műveltek meg szubvenciók segítségével, idén 1,5 millió hektárt – hangsúlyozta Dušan Petrović mezőgazdasági miniszter, aki szerint az agrártámogatási rendszer kérdését politikai célokra használják fel egyesek.
A terményalapú támogatás ellenzői szerint a legújabb agrártámogatási intézkedések nem az ő érdekeiket és nem az ágazat érdekeit, hanem a feldolgozóipar és legfőképp a kereskedők hasznát szolgálják.
Petrović erre azt válaszolja, hogy a feldolgozóknak semmi közük a gabonafélékre vonatkozó támogatásokhoz, ami pedig az ipari növényeket illeti, az étolaj- és a szójagyárak már jelezték, hogy a felvásárlási ár az lesz, ami a felvásárlás pillanatában a budapesti tőzsdén. „Ha mégsem tartják be a szavukat, akkor a kormány és a minisztérium megtalálja a módját, hogy segítsen a termelőknek – szubvencionálni fogjuk az exportált terményt is, vagy a más módon eladottat is, de nem hiszem, hogy erre szükség lesz, mert a feldolgozók nem fognak létérdekeikkel szemben cselekedni” – nyilatkozta április 15-én a miniszter.
Hozzátette, hogy a terményalapú támogatás nem jelenti azt, hogy megfeledkeztek volna az állattenyésztőkről, konkrétan azokról, akik takarmányként használják a gabonát és nem adják át. Ez ügyben szabályzat készül, amelynek célja egyrészt a termelők támogatása, másrészt a visszaélések megakadályozása – tette hozzá.
Április 10-én a mezőgazdasági miniszter közölte, hogy a termelők idén előleget is kapnak, mégpedig területalapút. Egy nappal korábban a Vajdasági Szociáldemokrata Liga (VSZL) alelnöke, Bojan Kostreš tárgyalt erről a miniszterrel. Kostreš azt mondta, hogy az előleg valószínűleg nem elégít ki minden termelőt, de az intézkedés mégis segítséget jelent. A Liga közölte, hogy parlamenti képviselői jól együttműködnek a minisztériummal, amit az is bizonyít, hogy a VSZL követelésére decemberben eltörölték a traktorok éves regisztrációjának kötelezettségét.
Petrović hangsúlyozta, hogy a tavaszi vetés előtti (alatti?) előleg intézményének bevezetése nem jelent eltérést a területalapú támogatástól, és hogy azt a vetéstervet veszik alapul, amit idén bejelentettek a termelők, amikor a szubvencionált üzemanyagot kérvényezték. A demokrata párti (DP) miniszter szavai szerint az előleget április 17-től kezdve fizetik: gabonafélékre 1500 dinár/ hektár, ipari növények esetében 4000 dinár/ hektár, burgonyáért 2500 dinár/ hektár jár. Az előlegekre összesen 3 milliárd dinárt biztosított a kormány.
Előzőleg 90 millió liter gázolajat (dízelt) biztosított szubvencionált áron. A NIS-szel megbeszélt literenkénti 125 dinárból 60 dinárt fizet az állam (a töltőállomásokon kb. 141 dinár/ liter a D2 ára). Az üzemanyag-átvételi határidőt május 15-éig tolta ki a kormány.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *