Honismereti Ifjúsági Tábor (HONIT) elnevezéssel óbecsei fiatalok csoportja a Than Fivérek Értelmiségi Körrel együttműködve augusztus 5-e és 8-a között négynapos tábort szervezett.
A program gerincét a trianoni békediktátum 90. évfordulója képezte. Jovánovity Dániel, az egyik szervező elmondása szerint azért fontos erről az eseményről ilyen formában is szólni, mert meghatározza kortársai identitását és nemzettudatát.
A tábort Knézi Péter óbecsei polgármester nyitotta meg, aki szerint hiánypótló kezdeményezésről van szó, és reméli, hogy a programnak lesz jövőre folytatása. „Foglalkozni kell hagyományainkkal, hiszen ez tart itt bennünket. Örülök, hogy Óbecsén van ilyen tábor” – fűzte hozzá a polgármester.
A tábor három napja alatt Pece Zsófia egyetemista a rovásírásról tartott előadást, Papp Árpád, a Szabadkai Városi Múzeum néprajzkutatója és dr. Morován Zsolt jogász és történész, volt szabadkai konzul Trianon előzményeiről és következményeiről beszéltek, más-más megközelítésben, Rózsa Péter történész pedig a két világháború közti oktatási rendszerről beszélt „Volt egyszer egy iskolarendszer – Kiváló tanárok világhírű tanítványok” címmel.
Legnagyobb érdeklődés persze a szombati nap iránt volt, ekkor ugyanis a zentai Szt. Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület tagjai tartottak előadást a középkori harcművészetről és fegyverekről, valamint izgalmas és szellemes íjászati és harcművészeti bemutatót is tartottak, amely után a nézők is kipróbálhatták a különböző harci eszközöket.
Az óbecsei honismereti tábor megvalósulását az önkormányzat és helyi vállalkozók tették lehetővé.
F.R.