Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A Fordulat átúszott a Tiszán

A Fordulat átúszott a Tiszántrg_fontane

Óbecsén a Demokrata Párt nyerte a legtöbb szavazatot (4460). A DP, pontosabban az általa vezetett lista, 11 községi parlamenti mandátumával és a Fordulat Óbecséért lista 8 képviselőjével együtt akár maguk is alakíthatnának hatalmat a községben.

Óbecsén a demokraták listája Boris Tadić nevét viselte, a Liberális Demokrata Párt vezette Fordulaté viszont nem Čedomir Jovanovićét, hanem Miša Vrebalovét – éppúgy, mint Törökbecsén. A tartományi parlamenti képviselői helyért a többségi elv szerint Slobodan Zlokolica (DP) és Vuk Radojević (SZHP) fognak megmérkőzni.

Törökbecse a tarkább

Törökbecse eddigi polgármestere az első helyre vitte a Fordulat listáját a Tisza bal partján fekvő községben, de csupán 3320:3132 arányban tudta megelőzni a Szerb Haladó Pártot. Sokkal kedvezőbb az arány Vrebalov számára a tartományi választások második fordulójában, ahol a szerb haladó párti Stevan Popovval küzd meg – Vrebalov az első körben 5214, Tomislav Nikolić embere viszont 2881 voksot kapott május 6-án. Amennyiben Vrebalov győz és megtartja a tartományi parlamenti mandátumát, akkor nem lehet, nem maradhat községi elnök – és fordítva. Ez utóbbi esetben, tehát, ha Vrebalov maradna a község élén, akkor meg kellene ismételni a tartományi egyéni képviselői helyre kiírt választást.
Törökbecsén egyébként sokkal felaprózottabb a politikai színtér, mint Óbecsén: 8-8 képviselője van a 31 tagú községi parlamentben a Fordulatnak és a Szerb Haladó Pártnak, 5 mandátuma lett a Demokrata Pártnak és 2-2 a Szerbiai Szocialista Pártnak, a Szerb Radikális Pártnak, a Vajdasági Szociáldemokrata Ligának, a VMSZ-nek és az Egyesült Szerbiai Régióknak (a kapott szavazatok szerinti csökkenő sorrendben).
Az eddigi törökbecsei községi parlamentben 10 képviselője volt a Liberális Demokrata Pártnak, 9 az akkor még egységes Szerb Radikális Pártnak, 7 a demokraták vezette listának és 2-2 a ligásoknak, meg a néhai hárompárti Magyar Koalíciónak.
Négy év múltán Törökbecse így szavazott: Fordulat (Vrebalov-LDP) 24,78%, Szerb Haladó Párt 23,38%, Demokrata Párt 14,13%, Szerbiai Szocialista Párt 7,67%, Szerb Radikális Párt 7,59%, Vajdasági Szociáldemokrata Liga 6,47%, Vajdasági Magyar Szövetség 6,38%, Egyesült Szerbiai Régiók 6,05%.
Vrebalovnak és a demokratáknak most összesen 13 helyük van, a többséghez már csak 3 hiányzik, potenciális szövetségesként ott a Liga, a VMSZ és az Egyesült Régiók is, mindannyian két-két képviselővel.

Óbecse – a VMSZ elveszítette a polgármesteri helyet

Óbecsén a szintén Vrebalov nevével fémjelzett Fordulat 3216 szavazatot kapott (8 mandátum) és a demokraták (4460 szavazat = 11 mandátum) mögött végzett a második helyen. A Fordulatnál csupán 50 szavazattal kapott kevesebbet a Szerb Haladó Párt Óbecsén, így mindkét lista 8-8 helyet szerzett a községi parlamentben. Éppúgy, mint a VMSZ, amely a negyedik helyre került 3049 szavazattal.
Egy képviselője lesz a Vajdasági Magyar Demokrata Pártnak (Ágoston pártja), amely 467 szavazatot kapott, de kisebbségi listaként rá is a természetes küszöb vonatkozik.
Törökbecsével ellentétben Óbecsén tehát feltehetően változás lesz a község élén – a VMSZ-nek többé nem lesz polgármestere. A 36 tagú községi képviselő-testületben 19 mandátum jelenti a többséget – és pontosan ennyi van a DP-nek meg az LDP-nek (Fordulatnak) együttesen. Ennek ellenére Knéziék maradhatnának a községi hatalomban, amennyiben ilyen megállapodás születik – akár helyi, akár a legfelsőbb szinten, még akkor is, ha a VMSZ és a DP az elmúlt négy év során, koalíciós partnerként, kutya-macska barátságban volt, pontosabban, igen gyakran került komoly összetűzésbe. Ez viszont minden bizonnyal sokkal kisebb hatalmi részesedés lenne a VMSZ számára, mint az elmúlt négy év során.
Igaz, számtanilag lehetséges a DP és a VMSZ koalíciója is, vagyis Vrebalovék mellőzése, ahogyan Törökbecsén, ahol az LDP a DP nélkül is tudna községi kormányt alakítani a Ligával, a VMSZ-szel és az ESZR-rel együtt… De Törökbecsén az LDP és a DP is megkerülhető lenne, hiszen szerb haladóknak, a szocialistáknak, a „régiósoknak” és a VMSZ-nek például összesen pontosan 16 mandátuma lenne, de ez már a meredek koalíciók közé tartozna, és esetleg akkor lehetne róla szó, ha a szerb haladók meg a szocialisták alakítanának kormányt országos szinten.
Spekulálni és összeadni nem nehéz, meredeknél meredekebb hatalmi kombinációkat kitalálni sem, de maradjunk a realitások mezején: a demokraták nélkül nem lehet hatalmi koalíciót létrehozni Óbecsén, az ugyanis biztosra vehető, hogy az LDP nem szövetkezik a szerb haladókkal.
A számtan egy dolog, a politika pedig a számtani lehetőségek közül választ. Ne feledjük, újabban a képviselőké a mandátum, nem a pártoké, tehát átigazolások lehetségesek. Óbecsén eddig is gyakoriak voltak – legutóbb közvetlenül a választások előtt.

Most és négy éve

2008-ban a VMSZ-VMDK-VMDP koalíció (Magyar Koalíció) összesen 13 helyet szerzett a helyi parlamentben – most a VMSZ nyolcat, a VMDP egyet, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége pedig a természetes küszöböt sem érte el. A demokraták vezette koalíciónak eddig 14 helye volt (igaz, csak azután, miután csatlakozott hozzájuk Dušan Jovanović csoportosulása!), most 11. A Liga, amely helyhatósági és tartományi szinten akkor is önállóan, köztársaságin viszont a demokratákkal közös listán szerepelt, négy éve egy helyet tudott szerezni önállóan a helyi parlamentben, 2012-ben viszont egyet sem. Végezetül, akkor Szerb Összefogás Óbecséért néven közösen léptek fel a radikálisok és a szerbiai demokraták és 6 helyet szereztek a községi képviselő-testületben.
Érdekes talán összehasonlítani a mostani és négy évvel ezelőtti eredményeket Óbecsén is, igaz a mostani helyhatóságiakat az akkori szerbiai parlamenti választásokon leadott szavazatokkal, de az arányokon ez feltehetően nem sokat változtat.
2008-ban a szerbiai parlamenti választásokon (tehát, nem a helyi szinten) az MK-ra Óbecse községben 6113-an szavaztak, most – községi szinten – a VMSZ-re 3049-en, a VMDP-re 467-en, a VMDK-ra pedig 302-en. Ez összesen 3818 szavazat, tehát együttesen is jóval kevesebb, mint négy éve. Az akkori Magyar Koalíción kívül eső Magyar Polgári Szövetség 2012. május 6-án 191 voksot kapott helyi szinten a községben, a 2008-as választások után létrejött Magyar Remény Mozgalomra pedig 345-en voksoltak a múlt vasárnap a község területén. Jelentősen csökkent tehát a magukat magyar nemzetinek valló pártok támogatottsága Óbecsén és jelenleg 4354 szavazatnyi.
A 2007-es évi szerbiai parlamenti választásokon az akkor még Kasza József vezette VMSZ 4380 szavazatot kapott az óbecsei községben. Ugyanakkor 1173 szavazat jutott a VMDK-VMDP koalíciónak. Ez akkor 5553 voks volt összesen az akkori két magyar nemzeti formációra.
Óbecsén is, éppúgy, mint az ország többi részében nagyszámú szavazatot kapott 2012. május 6-án a Szerb Radikális Pártból kivált Tomislav Nikolić és Aleksandar Vučić Szerb Haladó Pártja. Az elégedetlen polgárokat sikeresen megcélzó új párt populizmusa táptalajra lelt Vajdaság közepén is, a Tisza mindkét partján. A helyi listájukra leadott 3166 voks (az Új Szerbiával együtt indultak) és a Šešeljhez hű maradt szerb radikálisok által Óbecse községben megszerzett mostani 632 szavazat összehasonlítható az egységes Szerb Radikális Párt 2008-as eredményével, amelynek országos listája akkor Óbecse községben 4721 szavazatot kapott.
A Szerbiai Demokrata Párt (Koštunica pártja) idén a nyugdíjas párttal indult Óbecsén és 739 szavazatott kaptak, négy éve viszont az Új Szerbiával együtt 727 voksot biztosított a községben a szerbiai választásokon.
Négy éve a demokraták, a ligásokkal és a G17-esekkel együtt 7397 szavazatot kaptak Óbecse községben a szerbiai parlamenti választásokon, most – a helyhatósági választásokon – a demokraták 4460-at, a ligások 626-ot, az Egyesült Szerbiai Régiók pedig 320-at.
A demokraták szinte mindenhol jelentős számú szavazatot veszítettek (Adán viszont abszolút többséget szereztek ezeken a választásokon). Ez szinte természetesnek is vehető, hiszen olyan kormány élén álltak, amely kénytelen volt „elvinni a balhét” a gazdasági világválság körülményei között, nem beszélve a saját hibáikról. Óbecsén talán azért is kapott kevesebb szavazatot a DP, mert sokan túl gyengének találták a kormányzását, túl engedékenynek, vagy csupán egyszerűen a párt eddigi helyi vezetői nem kápráztatták el teljesítményükkel az óbecsei község polgárait. Mindezek ellenére a DP nyerte el a községben a legtöbb szavazatot. A velük elégedetlenek feltehetően a Fordulatra szavaztak most.
Az LDP nem annyira új jelenség Óbecsén, ahogyan az egyeseknek tűnhet. A négy évvel ezelőtti szerbiai parlamenti választásokon 877 szavazatuk volt (a leadottak 4%-a). Egy évvel korábban, igaz a Ligával együtt – szintén országos választási adatok szerint – 1561-et szereztek.

Területi megoszlás

Óbecse község területén a VMSZ-nek jutott a legtöbb szavazat Alsóvároson, az Újfaluban – kivéve annak központi részét – a felsővárosi temető körüli részen, a putriban, meg Bácsföldvár déli részén.
A Szerb Haladó Párt a Vásártérnél, a Picoderben, Kisbosznia és a Lapurda egy részében, a csatornánál és Óbecse meg Bácsföldvár keleti csücskében, továbbá Csikériapusztán meg Mileševón aratott győzelmet.
A Demokrata Párt Óbecse központjában, a Kisrétben, a Sörgyár körülötti részen, az Újfalu központjában, Bácsföldvár központjában, továbbá Péterrévén, Pecesoron és Dreán dominált.
Vrebalov és az LDP az óbecsei buszállomás közelében, a Gimnázium körül, a Csillag körül, Kisboszniában és a Kisrét egyik részében, meg az alsópark környékén és Picoder egy részében kapta a legtöbb szavazatot.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *