Sokszor ígértek már modern gyógyfürdő-komplexumot Becsén, azonban eddig egyetlen községi hatalomnak sem sikerült megvalósítani a tervezett beruházást. Az utóbbi nyolc évben voltak próbálkozások, szakmai tanácskozást tartottak a gyógyfürdő kapcsán, kidolgoztak néhány tervdokumentumot, nyolc évvel ezelőtt vajdasági szinten kidolgoztak egy tanulmányt a geotermikus források használatának lehetőségeiről, amelyből azután külön résztanulmányt dolgoztak ki Becsét illetően, ugyanis városunk rendelkezik a legjobb minőségű termálvízzel Vajdaság területén.
Azt, hogy Becsén valóban gyógyfürdőt fognak építeni, 2011 márciusában jelentették be, amikor a községháza ünnepi termében két szándéknyilatkozatot írtak alá. Az egyiket Bojan Pajtić vajdasági kormányfő és Becsey Zsolt, az Orbán-kormány nemzetgazdasági államtitkára, a másikat pedig Knézi Péter községi elnök és Udud Péter, az Aquaprofit vezető embere írták alá. A kormányközi (Vajdaság és Magyarország) szándéknyilatkozatban nem olvasható az Aquaprofit neve, a másikban, a Knézi és Udud által aláírtban viszont az áll, hogy az Aquaprofitot már kiválasztották és hogy a község meg az Aquaprofit közös vállalatot hoz létre.
Az újságírókkal közölték, hogy a terv megvalósításának első fázisában megépítik a fürdőkomplexumot és a szállodát mintegy 30 millió euró értékben. A tervek szerint a községnek kellene biztosítania a szükséges területek hasznosítási lehetőségét és a termálvíz hasznosítási jogát, az Aquaprofitnak pedig a szellemi tőkét, a projekt menedzsmentjét, a finanszírozás megszervezését és a létesítmények üzemeltetését.
A szándéknyilatkozatok aláírását követően (2011. március 4.) a helyi hatalom képviselői – a Demokrata Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség – másként értelmezték a gyógyfürdő-projekt koncepcióját, de egyéb kérdésekben sem egyeztek. Emellett problémák adódtak a fürdőt építő stratégiai partner kiválasztása miatt is.
Időközben folyamatban volt a becsei geotermikus kút kiépítése a gyógyfürdő szükségleteire a Tisza folyó partján.
Ezt követően nagy értékű közbeszerzési pályázatot írt ki a helyi önkormányzat tanácsadói-konzultánsi szolgáltatások beszerzésére a gyógyfürdőkomplexum fejlesztési projektumával kapcsolatosan, azonban 2011 áprilisában Knézi Péter községi elnök megsemmisítette a közbeszerzést. Indoklása szerint ezt azért tette, mert a községi büdzsé feltöltődése nem a tervek szerint valósult meg (Knézi döntését koalíciós partnerei élesen bírálták).
A stratégiai partner megválasztása is „problémás“ volt, ugyanis abban a szándéknyilatkozatban, amelyet a vajdasági kormány és Magyarország képviselői írtak alá nem esik említés az Aquaprofit nevű budapesti vállalatról, míg a másikban, amelyet a község és az Aquaprofit képviselői írtak alá említik ezt a vállalatot.
2011 decemberéig mindenképpen befejeződött a nyilvános felhívás a gyógyfürdő-komplexum építésére hivatott stratégiai partner megválasztására. Határozat született arról is, hogy hol lesz megépítve a fürdő (a Tisza partján, a valamikori lóversenypálya környékén). Tehát: júniusban kiírták a stratégiai partner kiválasztására irányuló felhívást, amelyre csupán az Aquaprofit jelentkezett, azonban meg is semmisítették, mert az említett vállalat az EU-s, s nem a szerbiai előírásokkal összhangban jelentkezett. Októberben megismételték a felhívást, amelyben később változtatásokat eszközöltek, s végül november 14-én sikeresen befejeződött a folyamat: ismét csak az Aquaprofit jelentkezett. Az ezt követő időszakban kellett volna megtörténnie a szerződés aláírásának a budapesti vállalattal, a helyi képviselő-testület jóváhagyásának, a közös (a község és az Aquaprofit tulajdonában levő) vállalat bejegyzésének és az építkezés megkezdésének. Azonban, ha az említett dolgokat elvégezték volna is, az építkezés kezdete kérdéses lett volna, ugyanis, meg nem erősített információk szerint, a község nem rendelkezett kidolgozott gyógyfürdő-projekttel.
Ami a közös – a község és az Aquaprofit tulajdonában levő – vállalatot illeti, annak bejegyzése elengedhetetlen lett volna az építkezés (a fürdő és a szálloda) megkezdéséhez.
A községnek biztosítania kellett volna a szükséges telkeket és a termálvíz használati jogát, az Aquaprofitnak pedig a projekthez szükséges szellemi tőkét. A konkrét tőkét – a 30 millió eurót – 2011 decemberéig senki sem emlegette. Végül decemberben a politikusok megszavazták azt a vegyes vállalati és részvénytulajdonosi megállapodást, amely az óbecsei önkormányzat és a magyarországi Aquaprofit Zrt. egymás közötti jogait és kötelezettségeit részletezi. A közös vállalat VitalSpa Kft. néven fog működni, közölték a cégalapítók, Knézi Péter városelnök és Nádasi Tamás, az Aquaprofit végrehajtó igazgatója, míg Udud Péter, a cég igazgatója ismertette, hogy a beruházás értéke 30 millió euró, a Tisza-partra tervezett élmény- és gyógyfürdő-komplexum keretében kb. 200 szobás szálloda épül, konferenciatermekkel, elkülönített wellnessrészleggel, gyógyászati tartalommal és aquaparkkal. A gyógyfürdő a tervek szerint 200 főt fog foglalkoztatni, nyilatkozta Udud.
Az építkezéshez szükséges pénzügyi keretet illetően Udud, Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatás-ügyi tiktár és Knézi elmondták, hogy a község a szükséges területek (kb. 7 hektár 2 millió euró értékben) és a termálvíz hasznosítási lehetőségét adja, a tartomány pedig kb. 3 millió eurót biztosít (a geotermikus kút fúrását finanszírozta 44 millió dinár értékben, valamint az új munkahelyek megnyitását tervezi támogatni). A 2012. évi választási kampány idején azt is közzétették, hogy a Tartományi Nagyberuházási Alap165 millió dinárt fog költeni a leendő gyógyfürdőre. Ezt a pénzösszeget 2013 decemberéig senki sem látta.
Udud Péter elmondása szerint Magyarország kormánya megígérte, hogy „ötmillió eurót a magyar kormány biztosít, további 15 millió eurót hitelből fedeznek, a hiányzó összeget pedig az Aquaprofit fogja adni“.
A VitalSpa Kft. tulajdonosai, Becse község és az Aquaprofit, a következőképpen osztoztak volna a tulajdonjogon: a község része 25%, az Aquparofité pedig 75%.
A beruházáshoz szükséges források – 30 millió euró értékben – biztosításának határideje 2012. szeptember 30. – ahogy a VitalSpa megalapításáról szóló szerződést tető alá hozó ügyvédi iroda képviselője, Miloš Subakov mondta. Az említett összeg biztosításának pillanatától számítva az élmény- és gyógyfürdő-komplexum kiépítésének határideje két év. Az Aquaprofitnak 6,3 millió euró kell befektetnie a VitalSpa cégbe, a községnek pedig 2,1 millió eurót (a szükséges telkek). Az Aquaprofitnak ezen felül 19,7 millió eurót kell biztosítania a beruházás finanszírozásához, a községnek pedig 3 millió eurót (a köztársaság, illetve a tartomány biztosítaná), ezen felül itt van még a termálvíz, a Komunalac Közvállalat eltávolítása jelenlegi székhelyéről, az infrastruktúra kiépítése azon a helyen, ahol a fürdőkomplexum épülne.
A VitalSpa vállalat a mai napig nem lett bejegyezve, az Aquaprofit pedig úgy döntött, hogy nem kezdi meg a beruházást, mert nem tudta biztosítani a szükséges pénzt.
Kilenc millió dinár jogi-tanácsadói szolgáltatásokra
Annak ellenére, hogy Becsén nem épült és nem épül gyógyfürdő, több tízezer eurót költöttek el a községi büdzséből a fürdővel kapcsolatos tevékenységekre.
A község a fürdővel kapcsolatban ugyanis több közbeszerzési eljárást írt ki jogi és tanácsadói szolgáltatások beszerzésére.
A kis értékű közbeszerzési pályázatok egyikén a belgrádi Deloitte tanácsadói cég győzött, amelynek a község 2010 novemberében és decemberében összesen 2,9 millió dinárt fizetett ki. Azután egy nagy értékű közbeszerzési pályázatra – 7,8 millió dinár – szintén csak a Deloitte jelentkezett, de a községi elnök, pénzhiányra és a községi büdzsének nem a tervezett ütemben való töltődésére hivatkozva, megsemmisítette az eljárást. Azután hirtelen mégis lett pénz, mert néhány kis értékű közbeszerzési pályázatot írt ki a község jogi és tanácsadói szolgáltatások beszerzésére. Mindegyik pályázaton a közös pályázó, a becsei Subakov ügyvédi iroda és a londoni Harrison Solicitors ügyvédi iroda győzött.
E közös pályázónak az említett szolgáltatásokért összesen
6 512 520 dinárt fizettek ki a községi büdzséből, mégpedig: 2011. június 10-én 1 050 000 dinárt, június 21-én 1 575 000 dinárt, július 20-án 525 000 dinárt, augusztus 23-án 393 750 dinárt, szeptember 16-án 393 750 dinárt, november 2-án 858 340 dinárt, november 17-én 1 287 510 dinárt, majd 2012. február 14-én még
429 170 dinárt.
A 9,4 millió dináron kívül, amelyet az előző felállású helyi hatalom költött a jogi és tanácsadói szolgáltatásokra, mindezt azzal a beruházással kapcsolatban, amelyből nem lett semmi, a 2012. évi májusi választásokat követően még mintegy 7 millió dinárt költöttek dokumentumok kidolgozására.
A közbeszerzési pályázaton 2012 decemberében a magyarországi Mérték Építészeti Stúdió Kft-nek (alvállalkozó: Horváth Company) ítélték oda a majdani becsei fürdőkomplexum indokoltsági tanulmányának kidolgozását 3,21 millió dinárért. A tanulmány 2013 februárjában készült el.
Ezt követően a fürdőkomplexum pénzügyi megvalósíthatósági tanulmányának kidolgozására irányuló közbeszerzési pályázatot 2013 májusában a budapesti Golden Pinnacle Kft. nyerte meg 3,65 millió dinárért. A tanulmány kidolgozását a cég szeptemberben fejezte be.
A Becsei Mozaik szerkesztősége idén szeptemberben a közérdekű információk szabad hozzáférhetőségére hivatkozva kérelmezte a községi illetékesektől a fürdőkomplexum indokoltsági és pénzügyi megvalósíthatósági tanulmányának másolatát, azonban nem kapta meg azokat.
A községi illetékesek szavai szerint a piackutatás eredményei (2013 első három hónapjában végzett kutatások alapján) szerint indokolt az élmény- és gyógyfürdő-beruházás, amely keretén belül sport és kongresszusi komplexum is lenne. Ehhez létezik egy ötletterv is, amelyhez azután, az EU-s mércék szerint, kidolgozták a pénzügyi megvalósíthatósági tanulmányt. Eszerint a projekt megvalósításához 23 millió euróra lenne szükség (12 millióra a wellness és spa központ kialakításához és 11 millióra a szálloda felépítéséhez).
A legújabb terv szerint a fürdőkomplexum 7 hektárnyi területen lenne: a szálloda (4 csillagos) 4300 m2 területű lenne, 156 szobával (egy VIP, 4 igazgatói és 6 családi lakosztállyal, 40 kétágyas és 106 szokásos szobával), amelyben összesen 470 vendéget tudnának elhelyezni. A központi éttermet 300 személy számára tervezték, de lenne még néhány bár, nagy konferenciaterem, ugyanis a piackutatás szerint ez az, ami „hiánycikk“ ezeken a területen. A hotel mellett spa és wellnes központ épülne, nyílttéri, fedett és termálvizes medencékkel, csúszdákkal és egyéb vízi attrakcióval, valamint szaunával és egészségügyi tartalmakkal stb.
Jelenleg nem tudni olyan beruházóról, aki fürdőkomplexumot szeretne építeni Becsén. A községi hatalom képviselői szerint érdekeltek vannak, de konkrét ajánlatok nincsenek.
R.M.
A melléklet megjelenését a Nyílt Társadalomért Alapítvány tette lehetővé