Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A Népesedési Akcióterv bírálata – Stratégia által világra „segített“ gyerekek 2017-ig?

A Népesedési Akcióterv bírálata – Stratégia által világra  „segített“ gyerekek 2017-ig?trg_fontane

A Becsei Mozaik már 2013 júliusában is bírálta a Népesedési Akciótervet. Több okból is. Újfent közzétesszük akkori, ma is éppúgy aktuális cikkünket.

 

Következik lejjebb.

Januárban rebesgettek először a VMSZ-féle Magyar Nemzeti Tanács ún. demográfiai akciótervéről, amellyel a vajdasági magyarok gyerekvállalását kívánják ösztönözni. Nyárra ígérték az akcióterv „megszületését“. A már gyermekes szülők egy része idegenkedve és idegeskedve fogadja, ha a politikusok már a családok szexuális életébe is bele akarják ártani magukat (merthogy a gyerekek általában – Szűz Mária kivételével – a szex eredményei). Ahelyett inkább arra kérnék a honatyákat – nemzetiségre való tekintet nélkül –, hogy ne populista (ÁFA-visszafizetés stb.) és nevetséges döntéseket hozzanak, hanem valósan támogassák a gyermekes családokat, hogy a beteg gyerekeket ne hagyják meghalni (a kis Tijana és sok más gyerek tragikus története), hogy segítsenek nekik és ne ellenük dolgozzanak. A többit elvégzik a szülők. Nos, a politikusok ezt nem képesek felfogni, ezért most az MNT a magyar gyerekek „szaporítását“ szorgalmazza.

A népesedési mutatók előremozdítása…

A július 20-i Magyar Szó meglehetős teret szentelt az MNT népesedési akciótervének, ugyanis a testület múlt pénteken közvitát szervezett a 2013 és 2017 közötti időszakra vonatkozó Népesedési Akciótervéről, amely, írja a Magyar Szó, „a vajdasági magyarságra vonatkozó, egyre aggasztóbb népesedési mutatókat kísérli meg pozitív irányba mozdítani“.

Enyhén szólva is érdekes mondatokat hallottak (majd olvastak a magyar nyelvű napilapban) a jelenlévők a közvitán.

Korhecz Tamás, az MNT elnöke a következőképpen „magyarázta bizonyítványát“ (mert egyesek előzőleg a terv ellen érveltek). Mint mondta, az ellenérvek ellenére arra az elhatározásra jutott, hogy a vajdasági magyarok népesedési mutatói egy olyan súlyos és veszélyes problémát jelképeznek, amelyet nem szabad szó és cselekvés nélkül hagyni. A hallgatás és a nem cselekvés bűn, valamint cinkosság, szögezte le Korhecz, mondva: „Erőnkhöz mérten mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ez a súlyos probléma kezelhetővé váljék. Ellenkező esetben egyszer csak elfogynak a vajdasági magyar újságolvasók és televíziónézők, a színházba látogatók vagy a hivatalnokok“ (idézet a Magyar Szóból).

A közvitán elhangzott, hogy évente kb. egy nagyobb magyar faluval van kevesebb magyar, de ez a jelenség jelen van a vajdasági szerbek, horvátok stb. körében is.

Korhecz kijelentette: „A lakosságcsökkenés egy olyan spirál, amelyet ha nem tartóztatunk fel, akkor nem most adja meg a kegyelemdöfést a közösségnek, hanem tíz-tizenöt év múlva, és akkor már nem lehetne kezelni a problémát. Az MNT a középiskolai beiratkozás során az idén azzal szembesült, hogy a kedvezőtlen demográfiai mutatók miatt most három magyarul is oktató középiskola létezése vált kérdésessé. Elfogytak a gyerekek. Ebben a helyzetben önzés, hazugság és bűn lett volna hallgatni. Ha ebben a kérdésben is sikerül egy irányba mobilizálni a rendelkezésre álló erőforrásokat, ha az MNT-nek sikerül betöltenie az összefogó erő szerepét, akkor nem marad el a siker. Nem szabad csodákban hinni. Nem szabad azt hinni, hogy a stratégia utolsó évében, 2017-ben, kétszer annyi magyar gyermek jön a világra, mint az idén. Nem azért, mert ezt nem szeretném, hanem azért, mert szerintem az utópiáknak a célként való megfogalmazása hatalmas, ártó csalódást okozhat. Abban azonban hiszek, hogy a stratégia végrehajtásának köszönhetően 2017-ben több magyar gyermek születik majd, mint az idén. Ha csak egyetlen olyan gyermek megszületik, aki a stratégia nélkül nem jött volna a világra, akkor nem éltem hiába“.

Ha bébi(k), akkor kártyák, munka, ingyen színház

A „stratégia segítségével létrejövő gyerekek“-módszer pedig a következő célokat tűzi ki az MNT dokumentuma szerint: mérsékelni a gyermekvállalás gazdasági hátrányait és több gyermekbarát munkavállalási lehetőségeket biztosítani; növelni az anyaság, a gyermekvállalás szellemi, illetve erkölcsi megbecsülését; támogatni az anyaságra és az apaságra való érettség serkentését; hozzájárulni az anya és a magzat életének, egészségének megóvásához; fokozni a gyermekvállalás és a család fontosságának elfogadását az oktatás, valamint a média közreműködésével;
Az érdekes célokat az MNT ekképpen kívánja megvalósítani 2017-ig: Szabadka, Zenta, Magyarkanizsa, Topolya, Óbecse, Ada, Kishegyes, Csóka, Temerin és Törökkanizsa önkormányzatai saját népesedési akciótervet dolgozzanak ki, és létesítsenek a témában illetékes munkatestületeket, valamint költségvetési alapokat (hogyan és miből a kérdések, amelyekre nincs érdemleges válasz, R.M. megjegyzése); az önkormányzatok alakítsák ki a nagycsaládos kártya és a hozzá fűződő kedvezmények rendszerét. A nagycsaládos kártyát az önkormányzat közigazgatási hivatala adná ki. Nagycsaládnak számít az a család, amelyben az apa és az anya, vagy a gyermekét egyedülállóként nevelő anya legalább három kiskorú, közös gyermeket nevel egy háztartásban. A kártyát a nagycsalád minden tagja kiválthatná, szimbolikus illeték megfizetése mellett, ami a kártya kibocsátásának költségeit fedezné. A nagycsaládos kártya tulajdonosa ingyenesen vagy kedvezménnyel válthatna belépőjegyet az önkormányzati rendezvényekre, az önkormányzat által alapított intézmények rendezvényeire, és kedvezmény mellett vehetné igénybe az önkormányzati vállalatok szolgáltatásait. A kedvezmény az érvényes ár legalább 30–50% tenné ki. A nagycsaládos kártya pénzben kifejezhető kedvezményre jogosítana egyebek mellett a városi tömegközlekedés díjának megfizetésekor (Becsén ilyen nincs, R.M. megjegyzése), a sportlétesítmények igénybevételekor, a városi alapítású művelődési intézmények rendezvényein való részvétel esetén, az iskoláskor előtti intézmények szolgáltatási díjának a megállapításakor, a kommunális szolgáltatások díjának megállapításánál, valamint a helyi adók megállapításánál; A másik program értelmében az önkormányzati közigazgatásban, közvállalatokban és a közintézményekben serkenteni kell a kisgyermekes anyák foglalkoztatását, akár külön munkahelyek létesítésével (az állami közigazgatási apparátusban már évek óta létszámcsökkentésre, s nem emelésre van szükség, R.M. megjegyzése). Az intézkedések a legkevesebb három kisgyermeket nevelő édesanyák foglalkoztatását serkentenék, olyan munkakörülmények és munkahelyek létesítésével, amelyek lehetővé tennék, hogy a többgyermekes édesanyák ne kerüljenek többszörösen hátrányos helyzetbe, és ne kelljen a munka miatt lemondaniuk a családalapításról és a gyermekáldásról. Ezeken a munkahelyeken az édesanyákat nem teljes, hanem napi 5-6 órás munkaidővel foglalkoztatnák, de munkájukért teljes bért kapnának. A részmunkaidős foglalkoztatáson kívül a távmunkát is lehetővé kellene tenni a többgyermekes édesanyák számára, amennyiben ezt az adott nők munkájának természete lehetővé teszi.

Nos, a felsoroltak nemigen kecsegtetnek azzal, hogy valaki a stratégia miatt fog gyereket vállalni.

Majd az MNT megmondja a médiának!

A továbbiakban az MNT folytatja megszokott tevékenységét, hiszen mindig előszeretettel kívánta irányítani a médiát. A népesedési stratégia ugyanis külön fejezetet szentel a vajdasági magyar médiára vonatkozó intézkedéseknek. „A célirányos, az anyaság és a nagycsalád szépségét, előnyeit, megtartó erejét bemutató médiatartalmakon kívül fontos a pozitív irányba történő szemléletváltás, hiszen világvége-hangulatban nem lehet fokozni a gyermekvállalási kedvet“, áll a stratégiában.

Ezt követően a „népesedésnövelő intézkedésekről“ van szó. Eszerint az MNT két díjat hozna létre. Az egyiket a leginkább családbarát önkormányzatnak, a másikat egy példamutató nagycsaládnak ítélné oda évente.

Aztán következik a női jogok csorbításának is nevezhető „program“: az abortuszellenes program (eszerint visszavánszorgunk vagy 100 évet a múltba).

A stratégia értelmében az MNT nagy hangsúlyt fektetne az olyan iskolai műhelyek megszervezésére, amelyeken az előadók a családalapításra és az anyaságra készítenék fel a fiatalokat.

A dokumentum a civil szervezeteknek, az egyházaknak és a magánvállalatoknak is intézkedéseket javasol.

Miért nem szül egy anya 12 gyereket?

A stratégia bemutatását követően további érdekességeket hallottak a jelenlevők (és olvastak az olvasók). Rácz Szabó László, az MNT tagja például emlékeztetett arra, hogy valamikor a vajdasági magyar családokban nem ment ritkaságszámba, hogy hat-hét vagy olykor akár tíz-tizenkettő gyermek is világra jött. Mindez a múlt század hatvanas éveitől kezdett el ritkaságszámba menni. (Nos, Rácz valószínűleg elfelejtette, hogy a jelenlegi átlagfizetésből nem lehet megtölteni egy négytagú család a hűtőszekrényét sem, azt meg nem tudhatja, hogy milyen egy-kettő-tizenkettő gyereket szülni.)

Rácz Szabó mást is észrevételezett: azt mondta, hogy kollektív szótárunkból törölni kellene a terhes szót, hiszen a nő, amikor gyermeket vár, áldott állapotban van. „Az asszonyokkal éreztetni kell, hogy amikor gyermeket hordanak a szívük alatt, az valami különleges és egyedülálló“, hangsúlyozta Rácz Szabó.

Mindezek után az MNT népesedési akcióterve az MNT július végi ülésén kerül elfogadásra.

Majd kiderül, hogy 2017-ig több (magyar) gyerek lesz-e Vajdaságban „stratégiai célokból“, ámbár a közönséges, stratégiahiányos (magyar) paraszti logika már ma, 2013-ban, igen kézenfekvő válasszal tudna szolgálni e kérdésre.

R.M. (A közvitáról szóló idézetek és adatok forrása a Magyar Szó)

 

A melléklet megjelenését a Művelődési és tájékoztatási minisztérium tette lehetővé

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *