Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A Szelence táncegyüttes ünnepi műsora – Húsz éves a becseiek ékszerdoboza

A Szelence táncegyüttes ünnepi műsora – Húsz éves a becseiek  ékszerdobozatrg_fontane

Húsz évvel ezelőtt, 1994 szeptemberében a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben új csoport kezdte meg működését, a néptáncosok szakosztálya. Az első Batyu-tábor után kezdődött a tagtoborzás, mely tábornak elsődleges célja az volt, hogy a becsei gyerekek és fiatalok megismerjék a népi kultúra ezen ágát.

„Szándékunk elérte célját, hiszen két néptánccsoport: a gyermekekből álló Cimbora táncegyüttes és az ifjúságot, felnőtteket felölelő Szelence táncegyüttes kezdte meg munkáját”, emlékezik vissza a kezdetekre Kisimre Szerda Anna, a Szelence táncegyüttes művészeti vezetője.
A kultúrkörben sokszor mostoha körülmények között folytak a próbák, hol világítás nem volt, hol fűtés, de ennek ellenére a fiatalok lelkesedése töretlen maradt. Tíz év kitartó és magas szintű szakmai munka kellett ahhoz, hogy a Szelence táncegyüttes, a Kisimre házaspár vezetésével, a Kárpát-medence táncegyütteseinek élvonalába tartozzon, ugyanis 2005 óta ötször nyerte el a kiválóan minősült táncegyüttes címet.
A húsz éves táncegyüttes december 6-án ünnepi műsorral kedveskedett a nézőknek. A rendezvényen Becse testvérvárosának, Sátoraljaújhelynek polgármestere Szamosvölgyi Péter köszöntötte az ünnepelteket, illetve Knézi Péter, a községi képviselő-testület elnöke, a Petőfi kultúrkör elnökségének tagja szólt az egybegyűltekhez.
A húsz év alatt sokfelé láthatta a Szelence táncegyüttest a közönség: Vajdaság számos településén szerepelt, több alkalommal lépett fel Belgrádban, Magyarországon a testvértelepülések élvezhették műsorait, valamint a budapesti Országos Táncháztalálkozó gálaműsorának közönsége. Volt alkalmuk szerepelni Muraközben, a Felvidéken, Kolozsvárott és környékén, valamint Prágában is.
„Minden nagyképűség nélkül elmondhatjuk a táncegyüttes tagjairól, hogy színes, sokoldalú egyéniségekről van szó, akik nemcsak táncolnak, hanem énekcsoportként, zenekarként, de akár megzenésített versek szerzőiként, előadóiként, szavalóként is sikeresek. A lányok énekcsoportja a Szelence nevet viseli, a fiúké a Csobolyót. Emellett többen népi hangszeren is játszanak a tagok közül, így népzenei együttes is alakult a csoportból Fokos zenekar néven”, mondták a Szelence táncegyüttes művészeti vezetői Kisimre Árpád és Kisimre Szerda Anna.
A Szelence ünnepi műsora a Férfias fordulatok címet viselte, melyben gömöri, kalotaszegi, felcsíki, marossárpataki és bodrogközi táncokat láthattak a jelenlévők. A műsor létrejöttét a budapesti Bethlen Gábor Alap, a Szekeres László Alapítvány és a becsei önkormányzat támogatta.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *