Tizedik alkalommal hirdette meg a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör adventi irodalmi és képzőművészeti pályázatát, amelynek idén is nagy visszhangja volt az óvodások és iskolások körében. Összesen 135 irodalmi és 163 képzőművészeti alkotás
érkezett a pályázatra, amelyeket zsűri rangsorolt. „Ádvent: a várakozás megszentelése. Rokona annak a gyönyörű gondolatnak, hogy meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk.Gyermekkorunkban élünk így. Vágyakozunk arra – ami biztosan megjön. Télen az első hóesésre. És várakozásunk ettől semmivel sem kisebb, erőtlenebb. Ellenkezőleg: nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni – beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a miénk. És nincs gyengédebb és jogosabb birtoklás se, mint szeretnünk azt, akit szeretünk, és aki szeret minket. Csak a szeretetben, csak az ismerősben születhet valódi meglepetés, lehetséges végeérhetetlenül várakoznunk és megérkeznünk, szakadatlanul hazatalálnunk. Minden egyéb kaland, minden egyéb megismerés és minden egyéb várakozás véges és kérdéses. A karácsony a szeretet és ádvent a várakozás megszentelése”, mondta Nagy Klára, a Petőfi kultúrkör titkára a díjkiosztó ünnepségen.
A képzőművészeti pályázatra érkezett alkotásokat a kultúrkör Szivárvány festőcsoportjának tagjai értékelték, s 24 munkát díjaztak. Az óvodások csoportjában díjat kapott Bátori Flórián, Hódi Lúcia, Kovács Lilla, Blazsanik Blanka, Mészáros Krisztián, Raffai Lara, Boja Edina, Horvát Cintia, Sánta Hanna, Kőszegi Nikoletta és Vadnai Noémi, míg az iskolások közül díjazott lett Tót Henrietta, Popović Nikola, Bojana Babić, Nikola Maričić, Toldi Konrád, Prošić Katarina, Trivić Dávid, Kolompár Klementina, Kiss Emma, Polyák Hunor, Koszorús Emese, Varga Petronella és Tallós Kinga.
Az irodalmi alkotásokat a kultúrkör munkatársai mellett Péter Lea, a Gimnázium negyedik osztályos tanulója, a KMV tavalyi győztese, és Bognár Renáta, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar mesterképzős hallgatója értékelték. Péter Lea kiemelte, hogy a zsűrinek különböző szempontokat kellett figyelembe vennie a munkák elbírálásakor. Ezek elsősorban a hármas tagolás, a fogalmazás témájának kötődése a címhez, a helyesírás és a külalak voltak. Elmondása szerint nagyon sok jó munka érkezett. Szerinte azokat az írásokat tudták díjjal jutalmazni, amelyek valamiben eltértek a többitől, amelyeknek szerzői valami újat, egyedit alkottak.
„A harmadikosok és negyedikesek most ismerkednek a fogalmazás fortélyaival. Számomra jó volt olvasni ahogyan őszintén elgondolkodtak az ünnepről, hogy miről is szól valójában. Sokan megírták, hogy a világ és az emberek ilyenkor mások, jobbak és jó lenne, ha ezt nem csak karácsonykor éreznénk így. A fölsősöknek, itt főleg a hetedik és nyolcadik osztályos tanulókra gondolok, már több tapasztalatuk van a fogalmazásírásban, bővebb szókinccsel rendelkeznek, ezért a mérvadó az volt számomra, amikor nem hagyományos úton közelítették meg a témát, hanem használták a képzelőerejüket és például egy karácsonyi dísz helyébe képzelték magukat, nem az ünnep megszokott, sablonos fonalát írták le, nem csupán tényeket közöltek, hanem szabadjára engedték fantáziájukat”, mondta Bognár Renáta.
A harmadikosok kategóriájában az első helyet Szabatka Márk Onjeka (Sever Đurkić iskola) tanulója érdemelte ki versével, második lett Gyorgyás Dániel (Samu Mihály iskola), míg a harmadik díjat Szedlár Mónika kapta (Samu Mihály iskola). Ebben a kategóriában két különdíjat is osztott a zsűri, Brada Petrának (Petőfi Sándor iskola) és Kiss Kornélnak (Samu Mihály iskola).
A negyedikesek csoportjában két első díjas lett, Lukács Szabolcs és Pesti Erik (mindketten a Petőfi Sándor iskolából). Ebben a korcsoportban két második díjat osztottak, Károlyi Egonnak és Kákonyi Balázsnak (mindketten a Petőfi Sándor iskola tanulói), míg harmadik lett Zapletán Nikoletta (Péterréve) és Kara Emese (Samu Mihály iskola). Két különdíjat is osztott a zsűri: Kovács Ádámnak (Sever Đurkić iskola) és Nacsa Ágnesnek (Bácsföldvár).
Az ötödikesek kategóriájában Nagy Márk (Zdravko Gložanski iskola) bizonyult a legjobbnak, második lett Répási Nikoletta (Samu Mihály iskola), míg a harmadik helyet Palotás Bianka (Petőfi Sándor iskola) kapta. Különdíjasok lettek: Varró Olivér (Zdravko Gložanski iskola), Vajda Csongor (Sever Đurkić iskola) és Nagy Emília (Péterréve).
A hatodik osztályosok küldték be a legkevesebb munkát. Közülük Bozsóki Nina (Sever Đurkić iskola) lett az első a péterrévei Seres Szandra és Brusin Nikita (Samu Mihály iskola) előtt.
A hetedikesek csoportjában a péterrévei Gajdos Flóra bizonyult a legjobbnak a zsűri szerint. Ebben a korcsoportban két második helyezett volt: Fercsik Bence Máté (Péterréve) és Živkov-Andričin Klementina (Sever Đurkić iskola). Harmadik lett Boja Veronika (Sever Đurkić iskola), míg különdíjat Balassa Bernadett (Péterréve) és Kiss Zoltán (Bratstvo Általános és Középiskola) kaptak.
A nyolcadikosoknál Fejes Anett, a péterrévei Samu Mihály iskola tanulója lett az első. Két második díjat osztott a zsűri: Kovács Fanninak (Péterréve) és Velemirov Zoránnak (Bratsvo Általános és Középiskola), míg a harmadik díjat Kohajda Tamás (Samu Mihály iskola) érdemelte ki.
R.M.