U Centru za decu i mlade prošlog četvrtka organizovana je akcija besplatnog naknadnog upisa u matične knjige rođenih i pružanja pravne pomoći za pribavljanje ličnih dokumenata za građane romske nacionalnosti.
UNHCR, UNICEF i nevladina organizacija „Praksis“, uz podršku Romskog sekretarijata pri Ministarstvu za ljudska i manjinska prava u 20 opština u Srbiji sprovodi akciju kojom su obuhvaćene osobe koje prilikom rođenja nisu upisane u matične knjige, raseljena lica sa Kosova kojima su izmeštena dokumenta, a sada žive na, u ovom slučaju, teritoriji opštine Bečej i „domaći“ Romi kojima je potrebna izrada ličnih dokumenata (ličnih karata).
Koordinatorka za romska pitanja opštine Bečej Angela Slavnić, objasnila je da iako nije bilo predviđeno, uspela je da i Bečej uključi u ovaj projekat.
Rekla je da se mnogi Romi i u Bečeju suočavaju s problemima, jer prilikom rođenja nisu bili upisani u matične knjige i zato nemaju ličnu dokumentaciju, ne mogu da naprave zdravstvenu i radnu knjižicu i da ostvare druga prava. „Ovom akcijom će im biti omogućeno da budu naknadno upisani u matične knjige i da naprave lična dokumenta. Sa druge strane, raseljena lica sa Kosova, kojima su izmeštena dokumenta u Niš, Kraljevo, Leskovac, itd, a sada žive na teritoriji opštine Bečej, takođe imaju sličnih problema. Njima će biti plaćen putni trošak da odu i odjave se iz mesta gde su im izmeštena dokumenta, kako bi mogli ovde da se prijave i naprave lične karte“, rekla je Slavnić.
Akciji se odazvalo više od pedeset Roma, uglavnom sa prebivalištem u Bečeju i manji broj njih iz Bačkog Petrovog Sela i Bačkog Gradišta, međutim, Slavnić je rekla da je mnogo veći broj onih koji nisu bili u mogućnosti da dođu u Bečej, a imaju potrebe za ovakvom vrstom usluga, jer više od sto pripadnika romske populacije iz ovih mesta nemaju lična dokumenta ili izvode iz matične knjige rođenih.
Nosilac projekta, nevladina organizacija „Praksis“ pruža besplatnu pravnu pomoć na terenu tokom akcije i angažovana je na poslu prikupljanja neophodnih dokumenata. „U Bečeju radimo uglavnom na rešavanju problema oko pribavljanja ličnih dokumenata, jer je očigledno da ovde većina Roma nema probleme sa upisom u matične knjige, ali imaju finansijskih poteškoća oko izrade dokumenata, pa ćemo im mi uplatiti takse koje važe za Bečej i poštanskim putem proslediti priznanice, kako bi mogli da naprave ličnu kartu. Inače se mi bavimo pružanjem besplatnih pravnih saveta u pribavljanju dokumenata, radimo naknadni upis u matične knjige rođenih, pokrećemo postupke obnove upisa za lica čija su dokumenta u matičnim evidencijama uništena, postupke utvrđivanja državljanstva i slično“, objasnila je Jelena Milonjić iz organizacije „Praksis“.
Prema njenim rečima, radom na terenu koji se obavlja u više opština u Srbiji, do sada je evidentirano preko 2.000 ljudi koji nisu upisani u matične knjige i pravno su nevidljive osobe, ali se procenjuje da ih je mnogo više.
Svest za popis Koordinatorka za romska pitanja opštine Bečej je najavila i novi projekat s ciljem podizanja svesti romske populacije o svojoj nacionalnoj pripadnosti. „Imamo ortodoksne, asimilirane i etnički mimikrirane Rome kojima ćemo kroz rad na terenu, od kuće do kuće, pružati informacije i obaveštavati ih o tome da će se raditi popis stanovništva, da ne treba da se stide svoje pripadnosti i da se izjasne kao Romi jer to sa sobom povlači određene mogućnosti. Nećemo nikog nagovarati ili terati da se izjasni kao Rom, nego ćemo raditi na podizanju svesti o pripadnosti svojoj zajednici“, rekla je Angela Slavnić. |
LJ.M.