„Đido“ je u subotu pred punom halom posetilaca u OSC-u „Mladost“ obeležio jubilej – 30 godina postojanja. Na svečanom koncertu nastupilo je 200 izvođača, aktivnih članova plesnog ansambla, veterani i članovi muzičkog orkestra.
Proslavi jubileja „Đida“ prisustvovao je i predsednik opštine Peter Knezi, predstavnici kulturno-umetničkih društava iz Ohrida, Mađarske i drugih gradova Vojvodine, kao i neki od osnivača i nekadašnjih rukovodilaca ovog kulturnog društva.
Kroz istorijat „Đida“ prisutne je vodio Slobodan Preradović, jedan od osnivača društva, sa posebnim osvrtom na trenutak formiranja folklorne sekcije pri gradskom amaterskom pozorištu u Bečeju 27. juna 1980. godine, koju su pored njega inicirali Branislav Roganović i Uroš Vasin. Dve godine kasnije, folklorna sekcija dobija i svoj naziv – Ansambl narodnih igara i pesama (ANIP) „Đido“ koji i danas nosi. Prvi koreograf je bio Branko Marković, prvak beogradskog baleta, na čije koreografije su igrali i u čuvenom „Špancu“, a pored njega su angažovani i drugi folklorni stručnjaci, kao što su Miodrag Jovićević i Mladenko Martinov. Međutim, ono što je istaknuto kao najvažnije i najvrednije, jeste da „Đido“ od osnivanja do danas neguje i izvodi igre i pesme svih naroda i nacija sa prostora bivše Jugoslavije tako i Vojvodine, što je potvrđeno i na ovoj manifestaciji.
Izložba u Galeriji „Krug“ Povodom jubileja „Đida“ u Galeriji „Krug“ Gradskog pozorišta prošlog petka otvorena je i izložba na kojoj su posetioci imali priliku da vide neke od nagrada i priznanja koje je kulturno-umetničko društvo dobilo na brojnim festivalima, smotrama i takmičenjima u zemlji i svetu tokom tri decenije rada. Pored toga, izložene su i neke od nošnji i instrumenata, ali i fotografije sa turneja i manifestacija na kojima su učestvovale generacije mladih Bečejaca koji su kao članovi društva doprineli da ono traje do danas. Izložbu je pred velikim brojem posetilaca otvorio osnivač „Đida“ Branislav Roganović. |
Tokom nepuna tri sata, koliko je trajao koncert, članovi „Đida“, počev od najmlađih preko izvođačkog ansambla do veterana, izveli su narodne igre iz Banata, Bačke, Srema, Mačve, bunjevačke, šopske i vlaške igre, igre iz Šumadije i okoline Leskovca, Mariovsku tresenicu iz Makedonije, srpske starogradske igre iz Sarajeva i, tradicionalno, koncert su završili Vranjanskom svitom.
Publici se predstavila i ženska i muška pevačka grupa, kao i nekadašnje članice, vokalna solistkinja Tanja Vasić, duet Jasmina Silaški i Sonja Sremčev i grupa devojaka među kojima je bila poznata pevačica Tanja Banjanin-Pejić.
Ovom prilikom su uručena i priznanja onima koji su zaslužni što je ANIP „Đido“ proslavio trideseti rođendan.
LJ.M.