U sklopu obeležavanja 70. godišnjice oslobođenja Bečeja u Drugom svetskom ratu u Pozorišnom klubu je 4. oktobra održana tribina „Antifašizam juče, danas, sutra“ u organizaciji Centra za audiovizuelne medije i kulturu i Gradskog pozorišta Bečej. Govorili su Zoran Petakov Zeka, antifaštistički aktivista iz Novog Sada i pripadnik neformalne organizacije Antifašistička akcija, i Daško Milinović, jedan od voditelja jutarnjeg programa „Uzbudilnik“ na radiju B92 i član novosadskog pank benda „Red union“, dok je domaćin tribine bio direktor bečejskog pozorišta Zdravko Petrović.
Petakov, koji je u žižu šire javnosti dospeo kada ga je episkop bački Irinej 2005. tužio za uvredu jer ga je ovaj u jednoj televizijskoj emisiji nazvao jahačem apokalipse, i zbog čega je bio kažnjen kućnim pritvorom uz elektronski nadzor, izložio je istorijat antifašističke ideje i borbe, u prvom redu razvitak jugoslovenskog antifašizma. On se posebno osvrnuo na pojavu istorijskog revizionizma: „Živimo u društvu u kome je antifašizam kriminalizovan, u kome je sramota biti antifašista i levičar, ali zato nije sramota biti četnik, ustaša, pripadnik ‘Strelastih krstova’ i drugih opskurnih organizacija, jer to je normalizovano, izjednačeno. Mi smo ovde 25 godina izloženi propagandi kako je bilo dva antifašistička pokreta, iako je naravno postojao samo jedan, onaj partizanski.“
U svom obraćanju Daško Milinović je analizirao aktuelnu društvenu situaciju i delovanje profašističkih organizacija. Pri tom je bez pardona predlagao načine borbe protiv njih. „Pored toga što ih treba ismevati jer su budale – naime, njihove ideološke konstrukcije je vrlo lako oboriti i sprdati se time – nikada ne treba prezati od nasilja. I ako nas, i mene lično, pitate da li opravdavamo nasilje u antifašističkoj borbi, odgovor je – da! U slučaju fašističkog delovanja antifašistiko nasilje je više nego opravdano i poželjno.“
Premda je danas potreban kao i pre sedamdeset i više godina, sudeći barem prema malobrojnoj publici u Pozorišnom klubu čini se da antifašizam u Bečeju (više) nije aktuelan, a usklici i burni aplauzi tokom tribine svedočili su da je ona ipak prvenstveno bila „ubeđivanje već ubeđenih“.
Veče je nastavljeno žestokim pank svirkama. Nastupili su „JKMAMKK“ iz Novog Bečeja, „Vox Populi“ iz Beograda, već spomenuti „Red union“, „Billy club“ iz Velike Britanije i „Riccobellis“ iz Italije.
Antifašizam
„Antifašizam je zajednički naziv za ideologije, grupe i organizacije koje se suprotstavljaju fašizmu. Izraz je ušao u upotrebu sredinom dvadesetih godina 20. veka kada je označavao protivnike italijanskog fašizma. Kasnije je počeo da se koristi i za oznaku suprotstavljanja nemačkom nacionalsocijalizmu. Smatra se za jednu od univerzalnih vrednosti o čijoj pozitivnoj konotaciji postoji najširi mogući društveni konsenzus. Bio je i ostao civilizacijski odgovor na narastajuću opasnost od zločinačkog nacifašizma.“
(„Rečnik pojmova Narodnooslobodilačke borbe“, Daško Milinović i Zoran Petakov)
Centar
Centar za audiovizuelne medije i kulturu bečejska je udruga u osnivanju, a na čelu su joj Siniša Tomić i Slobodan Vasić. Pored organizacije kulturnih dešavanja, posebno će insistirati na društvenom aktivizmu, a za sledeće leto imaju ambiciozne planove.
I.K.