Minden évben október közepén tartják meg Sátoraljaújhelyen az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny országos döntőjét, amelyre a magyarországi diákok mellett a határon túli magyar diákok is meghívást kapnak. A verseny célja anyanyelvünk ápolása, az iránta való szeretet kibontakoztatása, a nyelvhasználat fejlesztése, a kialakult készségek mérése és minősítése, feladata pedig az általános és közéleti beszédkultúra fejlődésének segítése. A verseny meghirdetőit az a szándék vezeti, hogy a zempléni Kossuth és Kazinczy hagyományok szellemében szolgáljuk az anyanyelvi nevelés ügyét.
Minden versenyzőnek írásbeli és szóbeli feladatok megoldásával kell bizonyítania felkészültségét, a verseny követelményeinek teljesítését. Az Édes anyanyelvünk országos verseny írásbeli része a nyelvi eszközök és formák közötti válogatás, minőségi különbségtétel képességét igényli, és ennek tudatossági fokát ellenőrzi, szóbeli része mindezeknek a szöveg- és beszédformálásban való aktív érvényesülését kívánja meg.
Idén október 18-a és 20-a között került sor a 41. Kárpát-medencei vetélkedő döntőjére, ahová mintegy 130-an neveztek be.
Vajdaságot az elődöntő legjobbjai, öt tanuló képviselte a megmérettetésen: Molnár Gergely, Péter Lea és Kovács Boglárka (Becsei Gimnázium), Váci Nándor (Zrenjanini Gimnázium) és Hain Boglárka (Április 7-e Egészségügyi Iskola, Újvidék).
Az öt tanuló közül Péter Lea, aki tavaly különdíjban részesült, szerepelt a legjobban, ugyanis Kazinczy-érmet nyert.
„Az írásbeli nagyon nehéz volt, de mivel az írásbelin elért pontszámok a végeredmény egyharmadát teszik ki, szerencsém volt, mert a szóbelim nagyon jól sikerült. Négy tétel közül lehetett választani, én vallomás formájában arról beszéltem, hogy a zene miként része az életemnek”, mondta Péter Lea. A gimnazista lány sokat készült a versenyre. „A szóbelin a választott tételről egyébként vitaindítót, élménybeszámolót, hozzászólást, fejtegetést is lehet választani. A zsűri a szóbeli során a teljes megjelenést, a szóhasználatot, a szókincset, az eredetiséget, a nyelvhelyességet is értékeli. Három percünk volt kifejteni gondolatainkat és nekem ez nagyszerűen sikerült”, mondta Lea, aki a Városvédő és Szépítő Egyesület különdíját is megkapta, a Patrónus Alapítvány különdíját pedig Hain Boglárkának ítélték oda.
Idén a becsei diákok egy fél órás művelődési műsort is bemutattak Sátoraljaújhelyen, Sodrásban címmel. Előadásuk nagy sikert aratott, állva tapsolt nekik a közönség.
Erer