November 26-án és 27-én nyolcadik alkalommal szervezték meg a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben a Ricsaj Népművészeti Fesztivált, amely művelődésre és időtöltésre ad lehetőséget, célja pedig a magyar népművészet bemutatása, ismertetése, valamint a hagyományok őrzése és a népművészeti hagyományok éltetése.
A fesztiválon 300 fellépő mutatkozott be a közönségnek (mintegy 600 ember). A rendezvény a Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében kiírt pályázaton nyert támogatást, valamint a budapesti Bethlen Gábor Alap, a budapesti Nemzeti Kulturális Alap, Óbecse község önkormányzata és több óbecsei vállalkozó támogatta. A Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében kiírt pályázaton, amely a „Jó szomszédok a közös jövőért” címet viseli, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Csongrádi Városkép Nonprofit Kft. közösen pályázva nyert támogatást. „Két magyarországi és két szerbiai programot tudtunk ennek a projektumnak a keretein belül megvalósítani. Ennek nyilván az volt az alapja, hogy mi már sok éve jó baráti viszonyt ápolunk a két város és a két intézmény között, a két város vezetése is jó kapcsolatot ápol”, mondta Víkor Katalin, a csongrádi Városkép Nonprofit Kft. közművelődésért felelős vezetője. A rendezvényen jelen volt Kubinyi-Prodanović Adrienn, a VÁTI Nonprofit Kft. programmenedzsere, a csongrádi Városkép Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Szabóné Csépe Erzsébet és munkatársai, valamint Ambrus Mónika, Csongrád város önkormányzatának külkapcsolatokért felelős munkatársa is. „A projekt, amely az ’Isten hozott a kultúrák sokszínű világába’ nevet viseli 2011. július 1-je és 2012. február 28-a között kerül megvalósításra, célja pedig a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítése, melyet a két testvérváros, Csongrád és Óbecse szoros együttműködésben valósít meg”, mondta Nagy Klára projektmenedzser, majd hozzátette, hogy a megvalósítás során négy közös rendezvényt tartanak: „Júliusban Csongrádon tartottuk meg az ’Isten hozott kedves vendég’ elnevezésű rendezvényt, amely keretében óbecsei kézművesek munkáit mutattuk be, majd augusztusban szintén Csongrád volt a házigazdája a XIV. Borfesztivál és Kenyérünnepnek, ahol a Đido néptáncegyüttes lépett fel, amely a kultúrkör partnerszervezeteként volt jelen. A harmadik állomás a Szent István-napi rendezvényünk volt, amikor a Csongrádi Ifjúsági Fúvószenekart láttuk vendégül. Csongrád és Óbecse közös pályázatának utolsó állomása a Ricsaj Népművészeti Fesztivál, amelyen a csongrádi Alföld Néptáncegyüttest fogadtuk”.
A projektum értéke 100 000 euró, amelyből a becsei rész 42 000 eurót tesz ki. A két rendezvény mellett a Petőfi kultúrkör hangosítását is ebből újítják fel.
A projektum „utolsó állomása“, a Ricsaj Népművészeti Fesztivál sikeres volt. „Tartalmas programmal igyekeztünk idecsalogatni a látogatókat. A nap folyamán kirakodóvásár fogadta a ’ricsajozókat’, bemutattuk a kultúrkör festő-, valamint kézimunka csoportjainak munkáit, a ’Mestereségem címere’ sarokban pedig a gölöncsér mesterséget próbálhatták ki az érdeklődők. A játszóházban Lukács Imrétől tanulhattak népi játékokat a fiatalabbak, de volt népdaloktatás, ’néptáncos divatsarok’, és ’népi fodrász-szalon’ is, ahol öt percre néptáncost varázsoltak belőlünk. A kézműves mesterségek bemutatóján a gyöngyfűzés, a kosárfonás, a fafaragás, a nemezelés és a gölöncsérkedés alapjait próbálhatták ki a legügyesebbek, de néptáncot is tanulhattak”, mondta Cseszák Balázs, a rendezvény megálmodója.
A nap folyamán három műsort szerveztek a kultúrkörben. A délután folyamán magyarkanizsai, szenttamási, kishegyesi és becsei gyermekcsoportok mutatkoztak be, majd a népzenei műsor következett, több vajdasági csoport, együttes és szólista lépett fel. A rendezvény esti gálaműsorán három kiválóan minősült címet szerzett együttes mutatkozott be, a csongrádi Alföld Néptáncegyüttes, valamint a kishegyesi Rizgetős és az óbecsei Szelence táncegyüttesek. A műsor után a közönség és a fesztivál résztvevői táncházban szórakoztak a kultúrkör kistermében, a Fokos és a Csalóka zenekar közreműködésével.
B.M.