Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bečejski atar: Produžena žetva zbog kasne setve

Bečejski atar: Produžena žetva zbog kasne setvetrg_fontane

Tokom prošle nedelje na većini obradivih površina počela je žetva jesenjih useva. Prema informacijama iz opštinske agrokancelarije, do 13. septembra u bečejskom ataru suncokret je skinut sa preko 50 posto površina i prinosi su dobri.
„Bez obzira na visoke temperature tokom leta, prvi nezvanični podaci sa terena nam govore da su prinosi suncokreta na zadovoljavajućem nivou i kreću se čak i preko 4 tone po hektaru. Počela je i žetva soje, ali i tu za sada raspolažemo samo nezvaničnim podacima o visini prinosa koji se kreću između 3 i 3,5 tone po hektaru. Ono što je ove godine karakteristično za ovu poljoprivrednu kulturu je da će se period žetve produžiti zbog kasne setve i zbog različitih sorti soje sa različitom dužinom vegetacije“, navodi Anđelko Mišković, član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu i razvoj sela.

Po njegovim rečima samo mali procenat proizvođača je započeo vađenje šećerne repe, a rod je veoma različit i po kvalitetu i po kvantitetu.
„U bečejskom ataru ima parcela na kojima je rod šećerne repe izuzetan, ali ima i površina na kojima je repa jako loša. Tu pre svega mislim na loše zdravstveno stanje useva, jer se kod repe javlja trulež koji je posledica ne samo bolesti nego i uslova u kojima repa raste. To su promene vezane za ekstremne temperature (na dnevno-noćnom nivou) kojima je kultura izložena i ukoliko repa nije dobro zaštićena hemijskim sredstvima dolazi do pojave truleži, oboljenja i značajnog smanjenja prinosa. Što se tiče kukuruza, uglavnom se radi samo onaj kukuruz koji je namenjen za ishranu stoke i pravljenje silaže, a do kraja ovog meseca možemo očekivati intenzivniju berbu kukuruza. Kod kukuruza se pojavilo ’crvenilo’, jedna vrsta bolesti koja kukuruz zahvata nakon žetve pšenice i od koje za sada nije pronađena adekvatna zaštita. Ova bolest se širi geografski, vetrom i polako zahvata i naš atar, a dolazi iz pravca žabaljskog i čuruškog atara i ima je već u Bačkom Gradištu. Posledica ’crvenila’ je da cela biljka izgleda normalno ali nema zrna u klipu“, kazao je Mišković.
Na pitanje da li postoji bojazan od aflatoksina u kukuruzu i da li će poljoprivrednicima i ove godine opština omogućiti besplatnu analizu kukuruza, Mišković je odgovorio: „Besplatna analiza kukuruza je rađena na osnovu dopisa od pokrajinskog sekretarijata koji je finansijski pokrivao analize, a po izveštajima i informacijama koje se objavljuju u medijima, aflatoksin je prisutan u dozvoljenim granicama. Nadam se da ove godine nećemo imati i tih problema, jer su ove godine problemi vezani za cenu proizvoda“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *