Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Becsén nincs többé magyar koalíció – Harc a funkciókért?

Becsén nincs többé magyar koalíció – Harc a funkciókért?trg_fontane

TARI ISTVÁN, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) alelnöke, s hétfő óta a párt tanácsnoki csoportjának vezetője a képviselő-testület május 24-én megtartott ülésén bejelentette, hogy a VMDK ezentúl nem a Magyar Koalíció (a VMDK mellett a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdasági Magyar Demokrata Párt alkotta) keretében fog tevékenykedni a helyi parlamentben, hanem önálló tanácsnoki csoportot alakít, ugyanis a VMSZ és a VMDP nem tartották tiszteletben a koalíciós szerződésben foglaltakat.

A VMDK tisztségviselőjének bejelentése nem okozott különösebb meglepetést, hiszen a 2008-ban megtartott választások óta többször is volt szó arról, hogy a párt kilép a koalícióból, s tanácsnokai is többnyire ellenzékként viselkedtek a helyi parlament ülésein.
Tari a képviselő-testületi ülés szünetében bővebb magyarázattal szolgált.

Bejelentette, hogy a VMDK ezentúl nem a Magyar Koalíció keretében fog működni, viszont szavazáskor úgy vettem észre, hogy a VMDK egyes tanácsnokai szavaztak bizonyos határozatokra, Ön pedig nem. Egységes-e a VMDK tanácsnoki csoportja?

– Azt gondolom, hogy az egység teljesen egyértelmű. Amikor megalakítottuk a képviselői csoportunkat, akkor én elmondtam azt, hogy azért alakítunk új frakciót, mert a koalíciós partnerek (a VMSZ és a VMDP, az újságíró megjegyzése) nem viszonyultak hozzánk tisztességesen. Meglopottnak érezzük magunkat, becsapottnak érezzük magunkat, mert a koalíciós szerződésben foglaltakat nem teljesítették. Ennek az a következménye, hogy mi megalakítjuk a saját frakciónkat, és a fontos kérdésekben, a döntő kérdésekben ez a frakció úgy fog működni, ahogy egy igazi képviselői csoport működik. Annak, hogy bizonyos helyi ügyekben különbözően szavazunk, nincs semmi jelentősége.

Ez nem megszokott, mert eddig egészen másként működtek a dolgok.

– Eddig igyekeztünk tiszteletben tartani, működtetni azt a koalíciót, amelyről azt gondoltuk, hogy tisztességesen, s a szerződéseket betartva működik, de őket ebben megakadályozza a mérhetetlen hataloméhség. Tulajdonképpen azokat a helyeket foglalták el, amelyek nekik nem járnak.

Miért vártak erre eddig? Mi okozta azt, hogy éppen most döntsék el, hogy önálló tanácsnoki csoportot alkotnak?

– Hosszabb időn át vártunk rájuk, voltak közöttünk tárgyalások is az elmúlt hónapok folyamán, és mi ezeket a tárgyalásokat március 15-én zártuk le eredménytelenül. Én nem voltam a tárgyaló-csoportban, de az eredmények tudatában elmondhatom, hogy eredménytelenül zártuk le a tárgyalásokat, ami azt jelenti, hogy ők sajnos nem tisztelik azt a szerződést, amelyet a vezetőik aláírtak, és ennek az a legtermészetesebb következménye, hogy megalakítjuk a saját frakciónkat, mert nem szeretnénk, ha velük összekevernének.

Demokrácia

Szmieskó Zoltán, a VMDK becsei szervezetének elnöke a párt tanácsnokainak szavazásáról a képviselő-testület hétfői ülésén – Szmieskó, Novák és Horvát szavaztak bizonyos döntésekre, Tari pedig nem –, röviden nyilatkozott:
– Vasárnap este megbeszéltük, hogy a hétfői képviselő-testületi ülésen hogyan fogunk szavazni, s úgy szavaztunk, ahogyan megbeszéltük.

Eszerint Tari tanácsnok nem volt jelen a megbeszélésen?

– Ő is ott volt.

Ugyanis önök szavaztak bizonyos döntésekre a helyi parlament ülésén, Tari pedig nem.

– Ez a demokrácia.

Szmieskó nem válaszolt a kérdésre, hogy igaz-e, hogy a VMDK tanácsnokainak többsége sokkal szorosabb kapcsolatot szeretne kialakítani a VMSZ-szel, mint amilyen jelen pillanatban létezik.

Viszont olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy állítólag a VMDK-ban sem gondolkodik mindenki azonos módon, hiszen egyes információk szerint Szmieskó Zoltán tanácsnok, a VMDK becsei szervezetének elnöke tavaly október óta, másféle „kapcsolatrendszert“ képzel el a VMSZ-szel, mint a többiek a VMDK-ban.

– Azt gondolom, hogy erről Szmieskó Zoltánt kell megkérdezni. Én úgy gondolom, hogy a fontos és lényeges kérdésekben jól együtt fogunk működni, úgyhogy az, hogy ki milyen híreket terjeszt, a terjesztőknek a dolga. Azt gondolom, hogy fontos kérdésekben igenis összehangoltan fogunk működni, de ezt majd a fontos dolgokban történő szavazásokon meg fogjuk látni, az pedig, hogy apróbb ügyekben ki mit gondol, nem érdekes.
Arról, hogy a VMDK azért vált ki a Magyar Koalícióból, mert a VMSZ és a VMDP nem a koalíciós szerződésben foglaltak szerint osztotta el a funkciókat, Lajber György, a Magyar Koalíció (ami megmaradt a koalícióból: a VMSZ és a VMDP tanácsnokai) tanácsnoki csoportjának elnöke elmondta:
– A koalíciós szerződés minden tétele részünkről tiszteletben volt tartva mindaddig, míg a koalíció nem állt össze (a Becse községet irányító ún. nagykoalíció, amelynek a Magyar Koalíció mellett tagja a Demokrata Párt és a G17 Plusz alkotta koalíció és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, az újságíró megjegyzése). A lényeg ott van, hogy a nagykoalíciós tárgyalások keretében a kulcsfontosságú községi pozíciókban a VMDK nem tudott egyességre jutni sem velünk, sem pedig a többi koalíciós partnerrel, mert ők tulajdonképpen a községi képviselő-testületi elnöki pozícióra pályáztak. Mi akkor több javaslatot tettünk. Fölajánlottuk nekik akár a községi elnöki pozíciót, vagy pedig a községi képviselő-testület alelnöki pozícióját, de egyiket sem fogadták el. Attól a perctől kezdve ők meg sem szavazták a koalíciót, sem pedig a községi képviselő-testület megalakulását. Indifferensek maradtak a mai napig, illetve hullámokban voltak közeledések, próbálkozások. A VMSZ és a VMDP, vagyis a Magyar Koalíció megmaradt része többször próbálkozott azzal, hogy a VMDK-t aktívan bekapcsolja a képviselő-testületi munkába. Ez a bizottságokba, tanácsokba való bekapcsolást jelenti, és meg is történt. Utána tárgyalásokat folytattunk a VMDK óbecsei szervezetének elnökével, Szmieskó Zoltánnal, aki elfogadta azt, hogy mi most folyamatosan megtesszük azokat az erőfeszítéseket, hogy ők helyet kapjanak a különböző igazgatóbizottságokban, iskolaszékekben és a végrehajtó hatalomban is. Ez a folyamat megindult. Ennek előfeltétele volt az, hogy ők legyenek aktív részesei a koalíciós munkának. Hárman ezt meg is tették, igyekeztek bekapcsolódni a munkába, ketten ezt nem tették meg.

Kik nem kapcsolódtak be a munkába?

– Neveket most nem említek.

Akkor ki kapcsolódott be a munkába a VMDK öt tanácsnoka közül?

– Szmieskó Zoltán, Horvát Dóra és Novák József, időnként. Hogy a VMDK-n belül milyen folyamatok vannak, abba én nem bocsátkozok bele. Mi vártuk azt, hogy a VMDK teljes képviselői csoporttal részt vesz a képviselői csoport munkájában. Ez a mai napig nem történt meg. S ma közölték, hogy ők kilépnek a képviselői csoportból.

A VMSZ, a VMDP és a VMDK közötti tárgyalások a hatalmi kalács felosztásáról, hiszen erről van szó, állítólag márciusban befejeződtek – eredménytelenül.

– Ezeket a tárgyalásokat csúcsszinten a három párt elnöke folytatta, Pásztor, Ágoston és Páll.

Milyen funkciók jártak volna a VMDK-nak?

– A megszerzett helyek alapján megfelelő számban, ugyanúgy, ahogy a VMSZ, meg ugyanúgy, ahogy a VMDP, a VMDK is kapott volna bizonyos funkciókat. Azt hiszem, hogy egy hely járt volna nekik a Községi Tanácsban, meg egy képviselő-testületi funkció.

Filipčev Dömötör Krisztina

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *