Iako letnje temperature još ne jenjavaju, mnogi razmišljaju o zimi i grejanju. Mišljenja su različita, neki smatraju da je najbolje da se greju na tradicionalan način (ogrevno drvo), drugi smatraju da je najekonomičnije grejanje na gas, treći prednost daju daljinskom centralnom grejanju, a mnogi će da se snalaze kako umeju i znaju.
Za one koji još nisu pripremili ogrev za zimu, obišli smo nekoliko drvara u Bečeju i proverili kakve su cene drva i uglja u odnosu na prošlu grejnu sezonu. Razlika u ceni je u proseku oko 250 dinara u odnosu na početak sezone prošle godine (3.800 – 4.300 dinara), a 675 dinara u odnosu na 2009. godinu, kada je za kubik ogrevnog drveta trebalo obezbediti od 3.500 do 3.750 dinara.
Ove godine cena kubika drva (bukva, hrast, grab) se kreće od 4.100 (samo sa prevozom) do 4.500 dinara, u cenu je uračunato i cepanje, dok na većini drvara kubik tvrdog drveta staje 4.300 dinara sa prevozom i sečenjem.
Na stovarištima kažu da zaliha ima dovoljno, nove količine stalno pristižu, isporuke kupcima su u roku od dan-dva, međutim, različiti su komentari po pitanju potražnje. Na pojedinim drvarama komentarišu da potražnje za ogrevom ima ali da ljudi nemaju para, drugi smatraju da je potražnja na prošlogodišnjem nivou, dok više njih kaže da je interesovanje za grejanjem na drva povećano u odnosu na prošlu, ali i na prethodne godine.
Što se tiče uglja, pronašli smo ga samo na dva mesta po ceni od 6.200 do 6.800 dinara (tona lignita), cena sušenog uglja se kreće od 11.200 do 11.800 dinara po toni, dok tona uglja „pljevlja“ staje 12.500 dinara. Cene su sa prevozom, a na isporuku se čeka od pet do petnaest dana. Na jednom od stovarišta su rekli da su već dobili obaveštenje o poskupljenju uglja od 1. oktobra, kada će cena biti veća za oko 10 posto.
LJ.M.