Tranzicija i loše privatizacije uticale su na to da privreda u Bečeju od nekadašnjeg „giganta“, osim izuzetaka, spadne na niske grane.
Mnoge fabrike su u prethodnom periodu bankrotirale, otišle u stečaj ili su pred stečajnim postupkom, ili su jednostavno prestale da rade (Fadip, Živinopromet, „8. oktobar“, Pivara Bečej). Neke se još uvek bore iako su već mesecima u blokadi sa višemilionskim dugom (PIK „Bečej“).
Stotine radnika ostalo je bez posla, a oni koji još rade imaju „minimalce“ ili ne dobijaju plate i ne znaju šta ih čeka sutra.
Sumornijem utisku doprinele su i priče da će i Linde gas Srbija napustiti Bečej i fabriku „iseliti“ na neko drugo mesto. To je čak i predsednik opštine Peter Knezi na konferenciji za novinare izjavio. Na tu izjavu je reagovao direktor Linde gasa koji je u pismu koje je poslao u opštinu demantovao sve glasine i nagađanja.
Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine, Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine i Dragan Mesaroš, član Opštinskog veća zadužen za mala i srednja preduzeća, prošlog petka su posetili Linde Gas i sa direktorom Citrianom Islaiem razgovarali o problemima sa kojima se ova fabrika susreće.
„Lokalna samouprava ima potrebu za komunikacijom sa privrednim subjektima koji posluju u našoj opštini. U Linde gas smo otišli da se informišemo o pravom stanju stvari i problemima koje ima ova fabrika. Povod za odlazak je bila i izjava predsednika opštine da se Linde seli iz Bečeja. Citrian Islai je demantovao da Linde gas odlazi iz Bečeja i informisao nas o problemima koje imaju u poslovanju“, rekao je Medurić.
Proizvodnja stoji Proizvodnja CO2, odnosno suvog leda, u nekadašnjem Karbodioksidu obustavljena je početkom ove godine zbog nesuglasica između NIS Naftagasa i Linde gasa Srbija oko nadoknade za sirovinu, to jest eksploatacije bušotine. |
Prema njegovim rečima Linde Gas i NIS Naftagas imaju nesuglasica oko bušotina u Bečeju, pa ova fabrika ne eksploatiše gas već dva meseca. „Tako nas je informisao direktor. Naime, u Bečeju postoji petnaest bušotina, Linde je koristio samo dve, a trenutno zbog ekološko-tehničkih problema sa NIS Naftagasom ne eksploatišu se bušotine i sirovine se dovoze sa strane. Linde gas je svetska kompanija koja posluje u mnogim zemljama, ima izgrađeno ime i ugled i trenutne probleme koje ima sa Naftagasom kupci njihovih proizvoda neće osetiti“, rekao je zamenik predsednika opštine. On je rekao i da su predstavnici opštine ponudili pomoć Linde gasu koja će se najviše ogledati u logističkoj podršci: „Gospodinu Islaiu ponudili smo da budemo ’link’ između njih i ministarstava sa kojima imaju potrebu često da komuniciraju i da u okviru naših ingerencija pomognemo da se prevaziđu nastali problemi između njih i Naftagasa“.
Pokušali smo da dobijemo komentar o trenutnoj situaciji i od direktora Linde gasa, međutim, do zaključenja novina nismo uspeli da stupimo u kontakt sa Citrianom Islaiem.
S.M.