Povodom Dana klimatskih promena koji se obeležava 4. novembra, u organizaciji opštine Bečej održan je skup naslovljen „Obnovljivi izvori energije na području Vojvodine, sa osvrtom na geotermalne potencijale“.
Skupu su prisustvovali predstavnici Ade, Sente, Novog Bečeja, Vrbasa, Srbobrana, Žablja, Temerina, zainteresovani građani i predstavnici nekoliko preduzeća, PIK-a, Sojaproteina, koja već ima energanu na bio-gas, i Bio-eko-elektro, koja će graditi prvu privatnu energanu na bio-gas u Bečeju.
U ime Odseka zaštite životne sredine i prostornog planiranja Opštinske uprave Bečej, prisutne je pozdravio Petar Đekić koji je govorio o klimatskim promenama i o razvoju ekološke svesti, dok se Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine, osvrnuo na Strategiju održivog razvoja opštine, Lokalni ekološki akcioni plana (LEAP) i Plan upravljanja otpadom, geotermalnim izvorima u opštini, i budućim aktivnostima u oblasti zaštite životne sredine.
Obnovljivi izvori energije i geotermalne mogućnosti opštine Bečej bili su tema predavanja Katice Dragutinović, više savetnice za obnovljive izvore i energetsku efikasnost pokrajinskog sekretarijata, a prezentaciju o tokovima i pravilnom upravljanju otpadom imala je Tanja Đurić, pomoćnica pokrajinskog sekretara za zaštitu životne sredine i održivi razvoj.
Geotermalni izvori su jedan od velikih, za sada neiskorišćenih potencijala Bečeja, i postoji bojazan da će i njihovo korišćenje ostati na nivou velikih reči i ideja, kakva je i sudbina svih nabrojanih lokalnih planova i strategija. Malo je verovatno da će ovo predavanje imati nekog značaja za opštinu Bečej, pošto u ovom gradu, recimo, ne postoji energetski menadžer, čiji je posao da racionalizuje troškove, primera radi, javne rasvete i potrošnju ostalih, neobnovljivih vrsta energije, jer je i to važno dok ne stignemo do toga da umemo i možemo da koristimo obnovljive. Za sada, dakle, nema racionalnog i ekonomičnog trošenja neobnovljivih izvora energije, pa se tako iz opštinskog budžeta troši ogromna suma novca za uličnu rasvetu o čijoj se rekonstrukciji godinama samo priča, dok su u nekim drugim opštinama postojeće sijalice na uličnim svetiljkama već zamenjene štedljivim sijalicama. A ušteda se meri milionima dinara.
LJ.M.