Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

„Dani japanske kulture“ u Bečeju: Ambasador Japana otvorio izložbu grafika

„Dani japanske kulture“ u Bečeju: Ambasador Japana otvorio izložbu grafikatrg_fontane

Manifestacija „Dani japanske kulture“ u Bečeju počela je 2. novembra izložbom slika „Japanska grafika 18-19. veka – slike efemernog sveta“ u Gradskom muzeju, koju su u prisustvu mnogobrojnih posetilaca otvorili ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki i predsednik opštine Vuk Radojević.

Predsednik opštine je izrazio zadovoljstvo što je varošicu kao što je Bečej posetio ambasador Japana i rekao da je to jedan od prvih koraka ka saradnji dveju zemalja.
Ambasador Japana se prisutnima obratio na srpskom jeziku i izrazio zadovoljstvo što je u Bečeju i zahvalio se predstavnicima lokalne vlasti i ustanova što su priredili izložbu japanske umetnosti.
„Ove grafike predstavljaju jednu od najpoznatijih vrsta tradicionalne umetnosti Japana i ostvarile su snažan uticaj na veliki broj slikara zapadnog sveta kao što su Van Gog, Mone, Dega i drugi. Verujem da će se građani Bečeja zahvaljujući ovoj izložbi bolje upoznati kulturu Japana, a kako se ove godine navršava 130 godina od prve zvanične razmene između Japana i Srbije, iskreno se nadam da će ova promocija japanske kulture doprineti kako obogaćenju kulturnog života građana Bečeja, tako i jačanju prijateljskih odnosa između Japana i Srbije“, rekao je ambasador Tošio Cunozaki.
Predsednik opštine Bečej je rekao da uprkos geografskoj udaljenosti Srbiju i Japan spaja „pre svega humanost koja je više puta dokazana na delu. Nikako ne smemo zaboraviti i da je Republika Srbija u više navrata bila korisnik raznih vrsta donacija iz Japana preko njihove ambasade u Beogradu. Smatram da ćemo i mi, ovom posetom i razgovorom koji smo obavili sa ambasadorom Japana, biti na listi onih koji mogu da očekuju određenu vrstu pomoći, jer prostora za takve oblike saradnje ima, pošto ambasada Japana u Beogradu posebnu pažnju posvećuje obrazovanju, zdravstvu, ekologiji i zaštiti životne sredine, a u tim oblastima Japan stavlja na raspolaganje određena sredstva potencijalnim korisnicima, tako da ćemo i mi kao opština Bečej preko javnih preduzeća i ustanova biti u prilici da konkurišemo. Sa ambasadorom smo posetili i fabriku Sojaprotein, gde smo započeli priču o eventualnim oblicima privredne saradnje, a imajući u vidu uspešnu privatizaciju od strane japanske firme u Senti, uveren sam da bi mi kao građani opštine Bečej bili zadovoljni ako bi investitori iz Japana došli da ulažu i rade u Bečeju. Nadam se da ćemo uspeti da uspostavimo i takve vidove saradnje, jer je privreda osnova za sve druge oblike društvene delatnosti“.
Posetioci izložbe su bili u prilici da pogledaju japanske grafike iz 18-19. veka iz privatne kolekcije Ninka Radosavljevića iz Valjeva, o kojima je govorila Gabrijela Sel, istoričarka umetnosti u Galeriji „Krug“ Gradskog pozorišta, ističući da se je reč o „ukijo“ grafici, rađenoj u tehnici drvoreza. Grafike su nastale u 17. veku kao tip gradske „pop kulture“ „Edo“ perioda u kojem je japanska kultura doživela procvat. Osim toga publika je imala priliku da se upozna i sa origami umetnošću koju su predstavili članovi Društva učitelja Bečeja, a predsednica Društva Milena Gmijović je uručila ambasadoru Japana foto-album u kojem su fotografije sa programa na kojima su članovi ovog društva promovisali origami tehniku kao segment japanske kulture. Bečejci su mogli i da probaju jela iz japanske kuhinje.
Izložba će biti otvorena do 18. novembra.
„Dani japanske kulture“ se nastavljaju danas, 9. novembra, u Narodnoj biblioteci, gde će biti održano književno veče posvećeno japanskom piscu Harukiju Murakamiju. Književno veče počinje u 18 časova, a 14. novembra, takođe u Narodnoj biblioteci, u istom terminu planirana je multimedijalna prezentacija o japanskoj kulturi na mađarskom jeziku „Irány keletre“ u realizaciji učenika Osnovne škole „Petefi Šandor“.
Ova manifestacija se nastavlja predavanjem o savremenoj japanskoj kulturi i projekcijom anima i naga filma udruženja „Sakurabana“ iz Beograda u Galeriji „Krug“ Gradskog pozorišta 10. novembra, s početkom u 17 časova. Zatim slede dani japanskog filma u okviru kojih će u velikoj sali Gradskog pozorišta od 12. do 15. novembra biti prikazan ciklus filmova Akire Kurosave. Prvi od četiri filma će biti prikazan 12. novembra, a reč je o filmu „Rašomon“ iz 1950 godine. Potom će 13. novembra biti održana projekcija filma „Jodžimbo“, koji je snimljen 1961. godine, 14. novembra na repertoaru je film „Sanjuro“ iz 1962. godine i poslednjeg dana manifestacije publika će moći da pogleda film „Kagemuša“ (1980). Sve projekcije počinju u 20 časova. Ulaz na sve programe u okviru manifestacije „Dani japanske kulture“ u Bečeju je besplatan.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *