Dečja nedelja će ove godine biti održana od 5. do 11. oktobra, donekle drugačija nego prethodnih godina, imajući u vidu pandemiju koronavirusa.
Moto Dečje nedelje je „Podeljena sreća dva puta je veća“, saopštili su organizatori manifestacije u Bečeju, lokalna samouprava i Društvo prijatelja dece opštine Bečej.
Organizatori su naveli da je Vlada Srbije proglasila 2020. godinu godinom solidarnosti i saradnje „želeći da naglasi značaj tih vrednosti za stabilnost i napredak društva“ posebno u vreme pandemije koronavirusa.
Navodi se da se u skladu sa time organizuje manifestacija „u celoj zemlji sa ciljem podizanja svesti javnosti o dečijim potrebama, pravima i izazovima sa kojima se suočavaju. Solidarnost i inkluzija su u fokusu aktivnosti koje se sprovode ovim programom“.
Na teritoriji opštine Bečej, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, organizatori preporučuju da se održi humanitarna akcija „Deca-deci“ koja počinje 5. i traje do 9. oktobra.
Poslednjeg dana akcije (9. oktobar) pakete pomoći treba odneti u Centar za decu i mlade, čije je sedište u Glavnoj ulici 47, od 10 do 16 časova.
Trebalo bi da u toku nedelje budu organizovane i posete materijalno ugroženim porodicama po preporuci Centra za socijalni rad.
Biće održan i literarni konkurs „Zašto volim Srbiju”.
Predviđene su, zatim, razne obrazovne aktivnosti unutar odeljenskih zajednica i vaspitnih grupa.
Veliki, masovni programi ove godine neće biti održani, ali će javnost o tome više znati 5. oktobra, za kada je zakazana konferencija za novinare organizatora Dečje nedelje u Bečeju.
Podsetimo da je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević – u avgustu mesecu – doneo program aktivnosti za vreme trajanja Dečje nedelje na nivou Srbije.
U tom programu se navodi da će za vreme trajanja Dečje nedelje značajna pažnja biti „posvećena deci kojoj je najviše potrebna solidarnost: deci sa smetnjama u razvoju i deci sa invaliditetom, deci sa Kosova i Metohije i iz dijaspore, deci bez roditelja, deci romskih i nacionalnih manjina, bolesnoj deci…“.
U programu su predviđeni različiti vidovi javne i medijske promocije Dečje nedelje i programi i aktivnosti „koji podržavaju centralnu temu“.
Jedna od tematskih celina nosi naziv Deca i sport, te je predviđeno da se grupa od pedesetak dece iz beogradskih osnovnih škola i škola koju pohađaju deca sa smetnjama u razvoju druži sa poznatim sportistima (fudbalerima, košarkašima, rukometašima, teniserima, vaterpolistima…) u Beogradu. O položaju osetljivih grupa sa decom trebalo bi da razgovaraju uspešni sportisti, uključujući i uspešne sportiste sa invaliditetom itd.
Uprkos tome što je u vezi sa svim aktivnostima navedeno da će u zavisnosti od epidemiološke situacije broj učesnika biti ograničen, uz poštovanje mere fizičke distance i svih ostalih mera – utisak je da će neminovno doći do „mešanja“ dece iz raznih škola i kolektiva, kao i odraslih, te da će biti teško poštovati sve preporučene epidemiološke mere.
Naime, ukoliko znamo da se, recimo, razredi u osnovnim školama u Bečeju koje pohađa više od 18 đaka dele na dva dela i deca nastavu pohađaju u dve smene, da je zabranjeno održavanje časova fiskulture u školskim salama, da u srednjim školama deca takođe pohađaju nastavu u smenama, to jest dok jedna grupa ide u školu, druga uči onlajn upravo zbog epidemiološke situacije – nije jasno zašto ministar Đorđević predviđa programe za Dečju nedelju koje je teško ili nemoguće sprovesti u „kontrolisanim uslovima“.
K.D.F. (Opširnije u štampanom izdanju Bečejskog mozaika 2. oktobra)